Pušku pušku – tai daug rimčiau, nei manėte

Agne Skudiene

Akušerė Agnė Škudienė www.akuseresmokykla.lt

Niekada gyvenime žmogus tiek nesimaudo, kaip kad pirmaisiais metais! Maudymas kūdikėliui yra ne tik higiena, bet ir energetinis atsinaujinimas, kai nuplaunami visi dienos neigiami įspūdžiai ir nerimas. Pataria akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt.

 Vonia, vonelė, o gal kriauklė?

Kur maudyti kūdikį, – tėvų pasirinkimas. Jei vaikui patinka vanduo, patogu maudyti vonelėje ar net kriauklėje, jei ji pakankamo dydžio. Jei maudote vonelėje, reikėtų naudoti specialų paklotą arba paprasčiausią palutę ar nedidelį rankšluostį, kad nebūtų slidu. Jei maudysite kriauklėje, reikėtų nusukti į šoną čiaupą, o jei jis nesisukioja – apvynioti rankšluosčiu, kad naujagimis nesusižeistų ar nenusidegintų.

Vandens pilkite maždaug 1/3 vonelės – tiek, kad netyčia nuslydęs nuo rankos kūdikis nepanirtų po vandeniu visas. Kai kurie naujagimiai ir kūdikiai nemėgsta maudytis vieni, tada išeitis irgi yra – kartu po dušu ar vonioje maudosi prieš tai nusiprausęs vienas iš tėvų. Jei kūdikis apskritai bijo vandens, prauskite „sausuoju“ būdu – šiltoje patalpoje vaiką nurenkite tik tą kūno dalį, kuri bus prausiama, apiplaukite šiltu vandeniu suvilgyta kempine ir iškart nusausinkite.

Vanduo, dezinfekcija?

Anksčiau buvo rekomenduojama naujagimius maudyti vandenyje su kalio permanganatu, kuris turėjo apsaugoti nuo infekcijų. Dabar įrodyta, kad kalio permanganatas toksiškai veikia nervų sistemą, todėl jį naudoti draudžiama. Virinti vandens irgi nereikia, nebent naudojate šulinio vandenį. Tokiu atveju virinti rekomenduojama tik tol, kol užgis bambos žaizda. Jei naudojate geriamąjį vandentiekio vandenį, jis puikiai tinkamas maudyti ir naujagimį.

Maudynių trukmė?

Ji gali įvairuoti, priklausomai nuo situacijos. Paprastai tai trunka kelias minutes, kol kūdikis švariai nuprausiamas, išplaunamos visos odos raukšlės. Jei vaikui labai patinka būti vandenyje, galima maudyti ir ilgiau, tik stebėti vandens temperatūrą, kad nenukristų žemiau 37ºC.

Bamba ir dar kartą bamba – ką su ja daryti?

Kol neužgijusi bambos žaizda, daugeliui tėvų neramu, ar galima ją šlapinti maudant. Patariu specialiai jos nemirkyti, bet jei šiek tiek sudrėko, – tikrai nieko baisaus. Juk jau įrodyta, kad naujagimiams aplink bambos liekaną nereikia tepti spiritu, pakanka vandeniu, todėl ir po maudynių reikėtų tiesiog dar kartą nuvalyti virintu vandeniu suvilgyta vata ir gerai nusausinti.

Sausa oda – maudyti dažniau ar rečiau?

Odą sausina ne pats vanduo, o putojantys prausikliai ir muilai. Jei odelė švari, nėra pūlinukų, užtenka maudyti tik vandenyje be jokių prausiklių. Jei yra iššutimų, kitų odos problemų, vandenį galima praturtinti vaistažolių nuoviru ar net mamos pienu.

Rekomenduojama kūdikį maudyti 2–4 kartus per savaitę, priklausomai nuo situacijos ar metų laiko, tačiau jei tai yra vakaro ritualas, – nenaudokite muilo kasdien.

Eteriniai aliejai, kvapai – nuo kada?

Sintetinių kvapų derėtų vengti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, tačiau esame įpratę, kad švara turi kvepėti. Mažiems vaikams iki 2 metų nerekomenduojama profilaktiškai, dėl kvapo naudoti net ir eterinių aliejų, o vietoj jų rinktis hidrolatus, ypač tinka levandų hidrolatas.

Ryte ar vakare?

Kuriuo paros metu maudyti, – irgi priklauso nuo kiekvieno vaiko ir jo tėvų poreikio. Dažniausiai maudoma vakare, tikintis, kad maudynės nuramins kūdikį, jis geriau miegos. Deja, yra vaikų, kuriuos maudynės kaip tik suaktyvina. Tokiu atveju gali būti patogiau maudyti pirmoje dienos pusėje.

Prieš maitinimą ar po?

Neringos Banienės 4

Neringos Banienės nuotr. www.neringosfotografijos.lt

Maudomas pieš maitinimą kūdikis gali būti neramus ir nenorėti maudytis dėl alkio. Jai taip nutinka nuolat, ilgainiui jis gali išvis nebenorėti maudytis. Iš karto po maitinimo maudyti irgi nėra gerai. Tinkamiausias laikas – kai po maitinimo praėjo bent 20 min., o vaikas yra žvalus ir gerai nusiteikęs.

Kuo tepti po maudynių?

Negadinkite tobulos kūdikio odelės. Jei naudojate tik natūralius prausiklius ir net ne kasdien, kūdikio oda pati reguliuoja riebalų išskyrimą. Profilaktiškai niekuo tepti nereikia. Jei odelė sausa arba mamai labai norisi kažkuo patepti ir kartu pamasažuoti kūdikį, – geriausiai tinka natūralūs, maistiniai šalto spaudimo aliejai. Juos reikia tepti ant šiek tiek drėgnos odos.

Kvepiantys losjonai ar pudros išderina natūralią odos reguliacijos funkciją, gali sudirginti, o įkvėpti pudros milteliai gali sudirginti dar ir kvėpavimo takus.

Kaip prižiūrėti intymias vietas?

Berniukams apyvarpės atsmaukti nereikia, pakanka išplauti odos raukšles. Mergaitėms galima šiek tiek praskleisti lytines lūpas ir paplauti, bet labai atsargiai. Tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų susikaupusias apnašas retkarčiais valykite rytinio tualeto metu, šiltu vandeniu suvilgyta vata. Valymo kryptis – iš priekio išangės link, o kiekvienam braukimui naudokite naują sudrėkintos vatos tamponėlį.

Drėgnos servetėlės?

Jos tinkamos tik kraštutiniais atvejais. Net kelionėje reikėtų pasirūpinti, kad vaiką būtų galima nuprausti vandeniu. Drėgnos servetėlės jokiu būdu negali atstoti nei maudynių, nei rytinio tualeto.

Koks rankšluostukas?

Vaikutis turi turėti asmeninį rankšluostį, kurį prieš pirmą naudojimą reikia išskalbti aukštoje temperatūroje, nepriklausomai nuo to, ar jis naujas, ar jau naudotas. Po maudynių kūdikį, o ypač naujagimį, rekomenduojama apgaubti pašildytu rankšluosčiu, todėl labai patogu ruošiantis maudynėms tiesiog pakabinti jį ant „gyvatuko“. Po maudynių nereikia odos trinti rankšluosčiu, pakanka tiesiog nusausinti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 6 =

Kitos temos: