Daugiau nei prieš šimtą metų vokiečių firma Thermos® pradėjo gaminti šilumą saugančius indus, kurie išpopuliarėjo visame pasaulyje ir gavo bendrinį pavadinimą – termosai. Maistui ir gėrimams skirti termosai praverčia ir kasdieniame gyvenime, ir keliaujant bei iškylaujant.
Maisto termosai
Šie buities pagalbininkai rekomenduojami šeimoms, kurios mėgsta aktyvų gyvenimo būdą, daug keliauja ir iškylauja gamtoje. Visada patogu su savimi pasiimti šilto maisto, taip kelionėje sutaupysite laiko ir pinigų. Be to, galėsite būti tikri, kad maisto kokybė yra jūsų patikrinta. Kartais kavinių maistas žmonėms netinka dėl jo sudėties, alergizuojančių medžiagų ar didelio kaloringumo. Pasiimdami savo maistą iš namų, galėsite mėgautis įprastais patiekalais ir būsite garantuoti dėl jo kokybės. Tai ypač aktualu, jei keliaujate su kūdikiais ir mažais vaikais. Tik būtina atsakingai rinktis termoso kokybę, kad termosui gaminti nebūtų naudotas nekokybiškas plastikas, kenkiantis sveikatai. Jei termosas – su stikline kolba, apžiūrėkite, ar nėra dėmelių, kurios parodo, kad termosas nekokybiškas ir gali praleisti šilumą. Atkreipkite dėmesį, kaip ilgai termosas išlaiko reikiamą temperatūrą, ar yra atsparus smūgiams, koks jo garantinis laikotarpis ir, žinoma, kas gamintojas. Šiuo atveju geriau nesižavėti neaiškaus gamintojo, turguje siūloma produkcija, o rinktis sertifikuotą produktą su garantija.
Maisto termosai yra geras sprendimas moksleiviams, kurie mokyklos valgyklose nespėja papietauti arba valgyklos maistas jiems neskanus. Į maisto termosą galima įdėti ryte paruoštą patiekalą, kuris iki pietų išliks šiltas ir skanus. Platus maisto termosų kaklas leidžia juos naudoti ir kaip dubenėlius, o kartais komplekte būna ir stalo įrankiai. Jei vaikas dar mažas, jam patiks maisto termosas su animaciniais paveikslėliais, pamėgtų filmukų personažais.
Daugelis žmonių į darbą atsineša maistą iš namų. Suaugusiam žmogui patariama rinktis didesnės talpos maisto termosą – 500–600 ml. Jei įdedate šilto maisto vaikui, termosas gali būti ir 300–400 ml talpos. Jei maisto termosas skirtas visos šeimos pietums, rinkitės dar didesnės talpos indą.
Maisto termosai gali būti naudojami ne tik šilumai, bet ir vėsai išsaugoti. Karštą dieną į juos galima dėti vaisius ar daržoves, kad jie nesugestų ir neprarastų prekinės išvaizdos iškylos metu.
Gėrimų termosai
Tarp jaunimo itin populiarūs termopuodeliai. Kavą ar arbatą galima gurkšnoti pakeliui į mokyklą ar darbą, jei namie nespėjote šių gėrimų išgerti. Termopuodelis taupo laiką, ir, žinoma, pinigus. Jei perkate termopuodelį ar gertuvę mažam vaikui, patariama rinktis su apsauga nuo išsiliejimo. Tokios gertuvės atsparios smūgiams, jei netyčia iškristų iš mažų rankelių.
Nedidelės talpos termosas ar termopuodelis patogus pasivaikščiojimų lauke metu, jį neštis su savimi nesunku, bet šiltas gėrimas garantuoja malonias akimirkas prisėdus ant suolelio. Vasarą į termopuodelį galima pilti šaltą kavą ar ledukais atvėsintą gėrimą – kokybiškas indas išsaugo ne tik šilumą, bet ir šaltį, nes vakuumas neleidžia oro temperatūrai patekti į vidų. Jei termopuodelis kokybiškas, jis tarnaus daug metų ir įvairiausiomis situacijomis. Termoso ilgaamžiškumas priklauso nuo medžiagų, iš kurių jis pagamintas. Nerūdijančio plieno kolbos yra patvaresnės, atsparesnės dūžiams, deformacijai ir ilgiau išlaiko pastovią temperatūrą. Be to, priešingai nei stiklinės kolbos, jos tinkamesnės žygiams. Viena svarbiausių savybių yra sandarumas. Geri termosai turi vientisą kamštį – papildomos dalys padidina gedimo tikimybę. Be to, norint įsipilti gėrimą, kamštis neturėtų būti visiškai išsukamas. Taip ne tik padidinamas termoso sandarumas, bet ir geriau išlaikomas karštis.
Svarbu rinktis sertifikuotą, žinomos firmos termosą ar termopuodelį, tada būsite tikri, kad šiluma jame išsilaikys tiek laiko, kiek nurodo gamintojas. Paprastai kokybiškame termose šiluma išsilaiko iki 6–12 valandų, o šaltis – net iki 24 valandų.
Kaip prižiūrėti termosą
Prieš pradedant naudotis termosu, rekomenduojama į jį įpilti verdančio vandens ir uždarius palaikyti, kad įkaistų sienelės. Po to išpylus vandenį pilti į jį norimą gėrimą. Maisto ar gėrimų termose nepatariama laikyti ilgiau, nei nurodyta instrukcijoje (ilgai paliktas gėrimas ar maistas, turintis stiprų skonį ir kvapą, gali įsigerti į termoso sieneles).
Nenaudojamą termosą reikia laikyti švarų, sausą ir praviru dangteliu.