Tęsiame straipsnių ciklą, kur gydytojai dalijasi patarimais apie ausų priežiūrą. Šiame numeryje gydytojas otorinolaringologas dr. Virgilijus Sakalinskas – apie tai, kodėl vaikams tokia svarbi nosies higiena.
Nuo nosies iki ausies – akimirka kelio. Kuo vaikas mažesnis, tuo jo kvėpavimo takai siauresni, jų gleivinė puresnė, o atstumas nuo nosies iki vidurinės ausies – trumpesnis. Dėl šių priežasčių kūdikių ir mažų vaikų sloga dažnai baigiasi ausų uždegimu.
Net jei ausų uždegimo išvengsite, užsikimšusi nosis sukels vaikui nepatogumą – kvėpuodamas tik per burną, jis negalės normaliai valgyti, perštės išsausėjusią burnos gleivinę. Kvėpuojant per burną, organizmas gauna mažiau deguonies, o oras į kvėpavimo takus patenka šaltokas (nosis sušildo įkvepiamą orą beveik iki kūno temperatūros, o per burną įtraukiame tokį, koks yra aplinkoje) ir nepakankamai švarus. Todėl greičiau bei dažniau prasideda apatinių kvėpavimo takų uždegimai. Tai atsakymai, kodėl vaiko nosis visada turi būti laisva. Kaip tai padaryti?
Kūdikio nosies higiena. Kūdikiams ir mažiems vaikams, kurie nemoka išsišnypšti, nosį išvalyti reikia keletą kartų per dieną – vos tik pajutote, kad ji kemšasi. Gleivėms iš nosies išsiurbti dabar yra modernių siurbtukų, anksčiau buvo naudojamos guminės kriaušytės. Pašalinus sekretą, patartina nosies prieangio odą patepti drėkinamuoju aliejumi.
Kūdikių nosies landos gali užsikimšti ir nesloguojant. Kai kurie kūdikiai net kelis mėnesius per nosį kvėpuoja švilpdami. Taip yra dėl to, kad kūdikių nosies landos gana siauros, – jas greitai užkemša net nedidelis gleivių kiekis. Kūdikiai šnopuoja ir dėl to, kad, atsiradus įvairiems dirgikliams (tabako dūmams, dulkėms, lakioms cheminėms medžiagoms, bakterijoms, virusams), jų nosies gleivinė greitai paburksta ir išskiria daugiau sekreto. Švogždimą skatina sausas patalpų oras, todėl verta patalpas drėkinti.
Kaip suprasti, ar tas šnopavimas – sloga? Patikrinti paprasta. Jei šnopavimas sumažėja išvalius nosies landas, jei iš nosytės nebėga išskyros, nėra kosulio ir temperatūros, vadinasi, – tai ne sloga.
Pluteles galima suminkštinti į nosytę įpurškus specialiai kūdikiams skirto jūros vandens, o paskui išsiurbiant. Nevalykite nosies landų vata apvyniotais pagaliukais ar vatos suktukais, nes valant šiuo būdu galima sudžiūvusį sekretą nustumti gilyn.
Jei vaikas krapšto nosį. Plutelės, kurios susidaro nosyje, ypač esant sausam kambario orui, trukdo vaikui kvėpuoti ir jį dirgina, todėl jis pradeda kaišioti pirštus į nosį, krapšto. Kadangi nosies gleivinė švelni, greitai pažeidžiama (joje gausu trapių kraujagyslių), nosies krapštymas sukelia kraujavimą. Jei matote, kad vaikas kaišioja pirštus į nosį, tai ženklas, kad jis jaučia diskomfortą, ir reikia vaikui padėti – pluteles suminkštinti aliejuku ar nosį išplauti.
Gebėjimas išsišnypšti nosį – didelis raidos šuolis. Nosies išsišnypštimas mažam vaikui yra didžiulis laimėjimas. Retai kuris vaikas pats išsišnypš nosytę anksčiau nei sulaukęs 3 metų. Tik 4–4,5 metų vaikas gali pats išsišnypšti nosį. Nemokomas vaikas, žinoma, anksčiau ar vėliau nosį išmoks išsišnypšti pats, tačiau tėvų tikslas šį gebėjimą išugdyti kuo anksčiau. Mokykite žaisdami – prašykite šnervėmis pūsti dūdelę, surenkite vatos gabalėlio pūtimo nosimi rungtynes, o kai vaikas išmoksta išsišnypšti, nuolatos priminkite tai. Apklausos parodė, kad vos ne pusei keturmečių reikia priminti išsišnypšti nosį, kai jie sloguoja.
Neteisingai šnypščiant gresia ausų uždegimas. Mokykite vaiką šnypšti po vieną nosies landą: tegul iš išorės nestipriai užspaudžia vieną nosies landą, o per kitą šnypščia. Vienu kartu iššnypšti abiejų nosies landų nepatariama, nes tuomet reikia stipriai pūsti orą iš apatinių takų į nosį. Taip pučiant, nosyje užsistovėjusias ir padžiūvusias gleives galima įvaryti į prienosinius ančius ar ausies trimitą (klausos vamzdį), tuomet kyla pavojus susirgti ausų uždegimu ar sinusitu.
Nosies plovimai. Ir senovėje sloguojantys žmonės nosį išsiplaudavo sūriu vandeniu. Kasdien nosies plauti nereikia, bet sloguojant nosies plovimai praverčia, nes išplovus nosį geriau veikia vaistai nuo slogos (gydo nosies gleivinę, o ne praskiedžia nosies gleives).
Nosinės tik vienkartinės. Sloguodami naudokite tik vienkartines popierines nosinaites, nes nosies sekrete visuomet būna ne tik gleivių, bet ir leisgyvių ar visiškai veiklių bakterijų, todėl medžiaginėse nosinėse joms sudaromos geros sąlygos gyvuoti ir pakartotinai užkrėsti šeimininką.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“