Savo vaiko gydytojo paprašykite siuntimo pas vaikų ortopedą, kuris vaikų konsultacijų poliklinikoje (Vilnius, Santariškių 7), nes skaitant JŪSŲ klausimą galima įtarti kreivakaklystę.
Tik specialistas, apžiūrėjęs mažylę gali įvertinti jos būklę ir individualiai spręsti ar reikalinga, o jei reikalinga, tai konkrečiai kokia pagalba?
Kreivakaklystė yra laikysenos sutrikimas, nustatomas gimimo metu ar iškart po gimimo, pasireiškiantis vienos kūno pusės galvos sukamojo raumens sutrumpėjimu ir dėl to galva būna palenkta į vieną pusę.
Įgimta raumeninė kreivakaklystė nustatoma vienam iš 300 naujagimių.
Dažniausios įgimtos kreivakaklystės priežastys yra netaisyklinga vaisiaus padėtis gimdoje (užspaudžiamas vienas iš galvos sukamųjų raumenų ir dėl to jis negali tinkamas vystytis) ir sunkus gimdymas (gimdant gali būti pažeistas vienas iš mažylio galvos sukamųjų raumenų)
Būdinga:
galva palenkta į pažeistą pusę, o smakras į priešingą;
ant pažeisto raumens dažnai aptinkamas kietas poodinis gumbelis;
pastebima veido asimetrija – pažeistos pusės skruostukas būna mažesnis, o kitos didesnis;
suplokštėja priešingos pažeidimui pusės pakaušis
Jeigu kyla įtarimų,kad mažylis netaisyklingai laiko galvą, t.y.
ji dažnai būna pakreipta į vieną pusę, dera nedelsiant kreiptis į vaiko gydytoją, iš jo gauti siuntimą vaikų ortopedo konsultacijai
Literatūroje nurodoma, kad kuo anksčiau pastebimi kreivakaklystės požymiai, tuo anksčiau gali būti pradėtas gydymas ir geresnių rezultatų galima tikėtis.
Įgimta raumeninė kreivakaklystė paprastai gydoma konservatyviai ir chirurginiu būdu.
Gydymas priklauso nuo kūdikio amžiaus, nuo kreivakaklystės požymių išreikštumo, nuo tėvų galimybių atlikti pratimus, nuo gebėjimo taikyti gydymą padėtimi, nuo to ar nustatyta galvos asimetrija ir nuo to, ar yra neurologinių ir ortopedinių sutrikimų.
Konservatyvus gydymas apima gydymą padėtimi, fiziniais pratimais, botulino toksinu ir specialių įtvarų/šalmų dėvėjimu.
Pastarieji turi būti nešiojami visą parą, t.y. jų negalima nuimti nakčiai ir pan. Konservatyvus mažylių gydymas nustačius kreivakaklystę susideda iš gydymo padėtimi, bei švelnių judesio amplitudės didinimo ir stiprinimo pratimų, aktyvuojant galvos ir kaklo raumenis, kai mažylis įgyja galvos kontrolę, laikomas stačiai.Fizinių tempimo pratimų tėvus pamoko kineziterapeutas. Pratimai turi būti atliekami ne rečiau 4 kartus per dieną po 5–10 minučių, reikia nuolatos skatinti mažylį kreipti galvą į pažeistąją pusę – iš tos pusės maitinti, rodyti žaislus ir t.t. Be to gydymo eigoje tėvai su vaikų ortopedu ir kineziterapeutu turi nuolat bendrauti, tiksliai vykdyti jų patarimus, nes gydymą būtina nuolat koreguoti. Botulino toksinas gali pagerinti tempimo pratimų efektyvumą kontraktūros formavimosi pusėje bei įgalinti stiprinti ištemptus priešingos kaklo pusės raumenis. Botulino toksino naudojimas yra saugi priemonė, padedanti efektyviai naudoti fizinius pratimus. Chirurginis gydymas taikomas tais atvejais, kai konservatyvūs gydymo būdai yra neefektyvūs ir kai nustatoma žymi kaukolės deformacija ir vyresniam nei vienų metų amžiaus vaikui
Kreivakaklystė gali atsirasti ir po gimdymo.
Taip nutinka, jei jei mama kūdikį žindo tik iš vienos krūties ir vis ta pačia poza, nešioja tik ant tos pačios rankos toje pačioje pozoje, guldo ant tos pačios pusės.
Jeigu tėvai ir medikai nepastebi, kad mažylis žvairuoja ir nepradeda laiku jo gydyti, dėl to jis nuolatos galvą laiko pakreipęs į vieną pusę, gali atsirasti kreivakaklystė.