
Kasdienės traumos vaikystėje – neišvengiamos. Šį kartą kalbėsime apie vienas baisiausių traumų – nudegimus, kurių dauguma prasideda nuo… nekalto puodelio kavos ar arbatos. Kalbiname plastinės chirurgijos gydytoją doc. Rytį Rimdeiką
Kaip buityje dažniausiai nudega vaikai: apsipliko karštu vandeniu, arbata, nusidegina lygintuvu, prisiliečia prie karštos viryklės ar puodų?
Dažni visi jūsų paminėti atvejai. Tačiau ypač dažnai vaikai nusidegina karštais skysčiais, pavyzdžiui, kava ar arbata. Taip atsitinka ir dėl tėvų neatsargumo – mama ar tėtis ruošiasi gerti kavą ir padeda puodelį lengvai pasiekiamoje vietoje, o vaikas jį užsiverčia ant savęs.
Kokią reikia suteikti pirmąją pagalbą, kai vaikas nusidegina ar nusipliko?
Pirmiausia reikia atitraukti vaiką nuo objekto, kuris sukėlė nudegimą, taip pat nuvilkti rūbus. Tada reikia nudegusią vietą kuo greičiau atšaldyti – pakišti po šaltu vandeniu, uždėti ledo. Šaldyti patartina ne mažiau kaip 10 minučių.
Ar stipri šalto vandens srovė, tekanti iš čiaupo, dar labiau netraumuos nudegintos vietos?
Vandens srovė turėtų būti normali – nei per daug stipri, nei per daug silpna. Žinoma, jeigu čiaupas bus atsuktas iki galo ir vanduo tiesiog pliaupte pliaups, labai stipri srovė gali dar labiau traumuoti nudegintą vietą.
Kokios dažniausios tėvų klaidos, suteikiant pirmąją pagalbą nusideginus?
Didžiausia klaida – panikuoti. Svarbiausia tėvams – neprarasti savitvardos. Taip pat nerekomenduojama taikyti taip vadinamąsias „liaudiškas priemones“: tepti įvairiais riebalais, aliejais, barstyti miltais, druska, purkšti neaiškios kilmės purškalais.
Buitiniai riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai, putos tarsi „užrakina“ karštį odoje, tad pakenkimas tik gilėja. Tokio pobūdžio priemonės trukdo sužeidimui gyti, didina skausmą ir uždegimą, o kartais būna netgi žaizdos infekcijos priežastis.
Kokiu atveju jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Kokio dydžio plotas turi būti pažeistas, o gal svarbu ne pažeistas plotas, o nudegimo laipsnis?
Į gydytoją reikia kreiptis tada, jeigu nudegimai yra gilūs, o tokie yra II ir III laipsnio nudegimai.
Esant II laipsnio nudegimui susidaro pūslės. Esant III laipsnio nudegimui pažeisti gilesni odos sluoksniai, oda išbalusi ar apanglėjusi. Taip pat į gydytoją reikia kreiptis, jeigu pažeista daugiau nei 10 proc. kūno paviršiaus (t.y. didesnis plotas negu žmogaus delnas). Tokiais atvejais reikia kuo skubiausiai kviesti greitąją medicinos pagalbą (tel. 03 arba 112).
Ar vaikas gali nusideginti ir nuo tokio karščio, kuris suaugusiųjų nepaveikia?
Vaiko oda jautresnė nei suaugusio žmogaus, tad natūralu kad į karštį ji reaguoja jautriau, todėl lengviau nudega ir ją reikia labiau saugoti.
Ar nuo teisingai suteiktos pirmosios pagalbos priklauso, ar liks randas ir kaip jis formuosis?
Be abejo, rando formavimasis priklauso nuo teisingai suteiktos pirmosios pagalbos bei tolesnio žaizdos gydymo, o taip pat nuo nudegimo vietos, ploto ir gylio.
Yra įvairių priemonių nuo nudegimų (purškiamos, flakonuose, primena gesintuvų putas). Ar naudinga jas turėti namų vaistinėlėje ir skubiai užpurkšti nusideginus?
Kaip jau minėjau, purškiamos putos neatšaldo įkaitusių audinių, dėl to žaizda išlieka gilesnė, o tai lėtina žaizdos gijimą bei didina randus. Tad jų vartoti teikiant pirmąją pagalbą nepatartina.
Kartais mamos griebiasi liaudiškų priemonių – nudegusią vietą tepa kiaušinio baltymu, grietine. Ką manote apie tai?
Kaip jau sakiau, tokios liaudiškos priemonės nėra tinkamos nudegimams gydyti. Reikia naudoti preparatus, kurie skatina drėgmės apykaitą žaizdoje ir saugo nuo bakterijų. Nudegusi žaizda nėra sumuštinis ir nereikia jos tepti aliejumi ar sviestu – nuo gijimas nepagerės ir skausmas nesumažės.
Papasakokite, kaip gyja nudegusi vieta. Ką daryti, kad ji nesupūliuotų? Kuo tepti?
Viskas priklauso nuo nudegimo vietos ir gylio. Jei nudegimas paviršinis, užtenka gerai atšaldžius patepti hidrogelio preparatu ir steriliai uždengti tvarsčiu. Jei kyla įtarimas, kadnudegimas gilesnis ir platesnis, būtina kreiptis į gydymo įstaigą, kur bus suteikta profesionali pagalba.
Ar galima išgydyti jau įsisenėjusius nudegimų randus?
Vėl gi viskas priklauso nuo randų vietos ir dydžio. Senus randus galima paversti mažiau matomais, tačiau visiškai panaikinti jų neįmanoma. Šviežius randus dažnai galima paslėpti iki beveik nematomų. Tikslesnę informaciją gali suteikti tik gydytojas, įvertinęs konkretų atvejį.
„Mamos žurnalas“
Šaldytuve reikia laikyti miltus. Jie būdami šalti ištrauke karštį ir nelieka randų. O vanduo tik nuramina, bet nuo randų neapsaugo. Vaiką palikti su vienu drabužių sluoksniu ir paguldžius ant grindų, apipilti miltais ir kaskartą dėti vėl šaltus. Rašo atšaldyti, ir tik vieną variantą vandenį. Gal pradėkim naudoti miltus. Na jei tokių namie nėra, tada vanduo ir adatos pas daktarus.