Vaikas po ligos. Kaip sustiprinti, kad už savaitės vėl nesusirgtų?
Paprastai vaikai peršalimo ligomis serga nuo savaitės iki trijų. Ir vos tik nukrinta temperatūra ar sumažėja kosulys, tėveliai džiaugiasi: pasveiko. Nieko panašaus. Kad vaiko organizmas visiškai atsistatytų po ligos, reikia dar savaitės ar net dviejų. Nesipiktinkite poliklinikoje, jei gydytojas nenori rašyti pažymos, kad vaikas jau gali eiti į darželį. Tas laikas tikrai reikalingas atgauti jėgoms. Patarsime, kokia turėtų būti „namų sanatorija“, kad mažylis sustiprėtų.
Pasveikti trukdo vaistų „kokteiliai“
Sergant organizmą alina ne tik liga, bet ir vaistai, kurie turi pašalinį poveikį, todėl aktyvaus gydymo metu siūloma kuriam laikui nutraukti nebūtinų papildų vartojimą.
Labiau pakenkti negu padėti sergančiam vaikui gali ir neleistinas vaistų maišymas bei gydymo kurso nutraukimas anksčiau arba vėliau nei rekomenduoja gydytojas. Organizmą sekina (ir yra labai pavojingas) vaistų perdozavimas. Perkant vaistus „nuo peršalimo“ reikia skaityti sudedamąsias dalis, nes daugelyje vaistų jos kartojasi, tik vaistų pavadinimai skiriasi.
Koks maistas tinka po ligos
Po ligos vaikų apetitas dažniausiai pablogėja. Kol serga, natūralu, kad jie mažiau domisi maistu. Kartais ir visai jo atsisako. Ligos metu organizmas neturi galių virškinti tiek maisto, kiek jam yra įprasta. Todėl sergančiajam valgyti reikėtų siūlyti mažiau nei sveikam. Čia tėveliai daro klaidą – norėdami nors kažką įsiūlyti, jie duoda saldumynų, kurie dar labiau mažina apetitą. Be to, atsiranda ir kitas nemalonumas – vaikas pasveikęs pradeda reikalauti tik saldaus maisto.
Sveikstant po ligos, vaikui reikėtų gaminti sveiko, lengvai virškinamo maisto: košių, mėsos maltinukų. Į košes nereikėtų pridėti daugiau nei įprastai sviesto, grietinės, kiaušinio trynio – žodžiu, maisto nereikia koncentruoti.
Dažniau pasiūlykite skysčių. Tinka įvairios sultys, arbatos. Galima duoti gerti natūralaus nestipriai mineralizuoto vandens be angliarūgštės, pagardinto vaiko mėgstamomis sultimis, natūralia uogiene. Vaikui duodamas vanduo turi būti saikingai saldus. Sergančiam vaikui netinka spalvoti limonadai, ypač su kofeinu. Vandens nekeiskite pienu.
Jei pastebite, kad vaiko apetitas po truputį atsistato, vadinasi, jis sveiksta, liga traukiasi.
Sveikstant svarbu ilsėtis
Kol vaikutis turi temperatūros, jis mažiau domisi žaislais ir visais tais užsiėmimais, kurie anksčiau jį labai domino. Žaisdamas greičiau pavargsta.
Kol vaikas sveiksta, dažniau su juo žaiskite ramesnius žaidimus. Stebėkite žaidžiančio vaiko elgesį – pamatę pirmuosius nuovargio požymius, padarykite pertrauką. Nedera su vaiku „paskęsti“ filmukų žiūrėjime, kompiuteriniuose žaidimuose. Bet kokia vaizdo medžiaga po ligos sveikstantį vaikutį labai greitai išvargina – jis tampa irzlesnis, dirglesnis.
Gerai jėgas atstato miegas. Po ligos vaikui leiskite miegoti tiek, kiek tik jis nori ir kada nori. Miegančio vaiko nežadinkite jokioms procedūroms. Atminkite – miegas gydo, kaip ir vaistai. Kambarį, kuriame vaikas miega, gerai išvėdinkite, geriausia, kad kambario temperatūra būtų apie 20ºC.
Kai vaikas jau nebeturi temperatūros, jo nekamuoja sunki sloga, galima trumpam išeiti pasivaikščioti į lauką, nes tai labai pagerina nuotaiką.
Po antibiotikų kurso
Jei kilo peršalimo ligų komplikacijų, ir vaikui teko vartoti antibiotikus, gali pasireikšti tam tikrų pašalinių reiškinių. Nemažai žmonių po antibiotikų kurso jaučia apetito stoką, silpnumą, vidurių užkietėjimą. Juk antibiotikai, sunaikindami ligos sukėlėjus, nužudo ir kitas organizme esančias bakterijas, kurios yra natūrali organizmo flora. Po antibiotikų kurso mėnesį laiko patariama gerti gerąsias bakterijas ir vartoti vitamino C, kad sustiprėtų imunitetas. Per mėnesį atkuriama žarnyno mikroflora, ir organizmas tampa kur kas atsparesnis ligų sukėlėjams.
Pavartojus antibiotikų, gali atsirasti vitaminų ir mineralų trūkumas, todėl labai svarbu valgyti įvairų, vertingą maistą. Pasiūlykite daugiau vaisių ir daržovių, nes jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir puikūs antioksidantai, išvalantys iš organizmo laisvuosius radikalus – potencialiai kenksmingas medžiagas, galinčias pažeisti sveikas ląsteles.
Kuo daugiau natūralių vitaminų šaltinių
Vaiko imuninei sistemai reikia padėti atsistatyti kuo natūralesnėmis priemonėmis. Po ligos rekomenduojama vartoti žuvų taukų, nes juose gausu vitaminų A ir D, nesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurių organizmas negali pasigaminti pats. Žuvų taukus gali vartoti net ir kūdikiai nuo pirmųjų dienų, nes jie stiprina imunitetą, skatina vystymąsi.
Visi žinome apie stebuklingas vitamino C galias. „Peršalimo“ virusai ypač jautrūs rūgščiai. Jo mūsų organizmas pats negamina, todėl turime jo gauti su maistu arba papildais. Kai esame sveiki, per parą pakanka su maistu gauti 60 mg šio vitamino. Kai siaučia ligos, imunitetui stiprinti, sergant galima dozę padidinti net kelis kartus. Pastaba – rūgštis dirgina skrandį, gali sukelti refliuksą, rėmenį. Tik tiek, kad vaikas nemokės papasakoti pojūčių. Duokite vitamino C ne „į tuščią skrandį“. Kadangi sergantis vaikas mažai valgo, verčiau vitamino C terapiją pradėti, kai apetitas grįžta.
Stiprina ir masažas
Atkurti nusilpusį imunitetą padeda taškinis masažas. Pagal kinų mediciną, mūsų kūne nuo galvos iki delnų ir pėdų yra nematomų kanalų, vadinamųjų meridianų, kuriais teka gyvybinė energija. Jei šiuos kanalus pakeičia liga, jie blokuojami, ir imunitetas nusilpsta. Masažuojant tam tikrus taškus, aktyvinamos organizmo gyvybinės galios.
Taškinį masažą vaikai paprastai labai mėgsta – švelniai paspaudykite pėdutes, ausytes, delniukus. Tose vietose itin daug aktyvių taškų, susijusių su tam tikrais organais. Remiantis kinų medicina, taškinio masažo pagrindas – pėdų masažas, arba refleksoterapija, būtent pėdos yra viso organizmo žemėlapis. Tam, kad sustiprintumėte imunitetą, masažuokite visas pėdas, tačiau ypatingą dėmesį skirkite atskiriems receptoriams: imuninės sistemos, gleivinės, plaučių, bronchų. Papildomai galima masažuoti tuos taškus, kurie susiję su organu, nuo kurio prasidėjo uždegimas, pvz., nosies ančių. Kad pasiektumėte maksimalų efektą, masažą darykite reguliariai. Svarbu masažą atlikti švelniai, spustelint tik pirštų galais. Gerai būtų, kad iš pradžių taškinio masažo principus parodytų specialistas, o paskui jį galima daryti ir namuose.
Ginta Liaugminienė
Ačiū už naudingą straipsnį. Labai aktuali tema šiuo metu. Pabandysiu ir aš išmokti daryti taškinį masažą ir tuo tikiuosi padėsiu įveikti vaiko ligas. Po ligos labai svarbu vaikui duoti vitaminus. Anksčiau buvau skeptiškai nusiteikusi šiuo atžvilgiu, bet kartą pabandžiusi iš nevilties, likau maloniai nustebinta, nes vaiko organizmas daug greičiau atsistatė po ligos. Svarbiausia rinktis gerus, natūralius, kokybiškus.