Vaikas tyčia daužo galvą į sieną ir kitos situacijos „psichologe, padėk“

isdykus

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Tyčia daužo galvą į sieną

Kai sūneliui ko nors neleidžiu, jis tyčia ima daužyti galvą į sieną, stalą ar grindis. Užsigavęs verkia. Kodėl jis taip daro? Ernestui 1 metukai ir mėnuo.

Ernestas – stipri asmenybė. Jis siekia savo tikslų ryžtingai ir drąsiai. Jei reikia patirti šiek tiek skausmo – patirsim, nepasiduosim! Toks mažylio elgesys yra skirtas tam, kad Jūs nusileistumėt ir vykdytumėte jo pageidavimus. Kai vaikas daužo galvą į grindis ar sieną, retai kuri mama gali atsilaikyti. Juk tai – savęs žalojimas, tad reikia tuoj pat gelbėti mažąjį.

Atkreipkite dėmesį, kaip elgiatės, kai Ernestas daužo galvą – nusileidžiate? Paimate jį ant rankų? Kad ir ką darytumėte, Jūsų elgesys yra atsakymas į klausimą. Kaip tik to ir siekia mažasis karys. Kai tik jam padedate pasiekti jo tikslus, toks elgesys įsitvirtina ir kartojasi.

Tad atpažinusi, ko mažasis siekia, pirmiausia ieškokite būdų, kaip išvengti pataikavimo vaiko įgeidžiams. Gali padėti paprastas būdas – išeikite į kitą kambarį. Patikėkite – spektaklis be žiūrovų praranda prasmę.

Jei reginys Jums pernelyg skaudus, paimkite mažą pagalvėlę ir vos tik vaikas ima daužyti galva į grindis ar sieną, kyštelkite pagalvėlę po jo galva.

Apsimeskite visiškai naivia ir sakykite, kad jei daužai galvą į grindis, reikia pasidėti pagalvėlę, kad neskaudėtų. Nebijokite improvizuoti. Jei vaikas pamato, kad suaugusysis neteisingai supranta situaciją (leidžia daužyti galvą, tik pakiša pagalvėlę), jis priima sprendimą, kad toks elgesys nepadės pasiekti savo tikslų.

Muša žaislukus

1,5 metų sūnus dažnai suduoda ranka per mano ar vyro veidą, muša žaisliukus. Kaip reaguoti?

Kai vaikas pradeda muštis, svarbu parodyti, kad toks elgesys – netinkamas. Geriausia išeitis – išvengti smūgių ir atsitraukti. Tai reiškia – neleiskite vaikui Jūsų mušti ir pasitraukite nuo jo, kai jis taip daro. Jei laikote mažylį ant rankų, iš karto paleiskite jį ant žemės, pasakydami, kad muštis negalima. Kai tik elgesys pasikartos, Jūs vėl kartokite savo elgesį. Taip parodysite vaikui, kad taip besielgdamas jis praranda Jūsų artumą.

Praradimas – vienas iš didžiausių mokytojų. Kitais kartais galite stipriai suspausti vaiką glėbyje ir palaikyti, sakydami, kad jį palaikysite, kol jis nusiramins ir liausis mušęsis. Vis dėlto šis metodas – prievartinis ir jis nėra toks pats veiksmingas, arba gali turėti papildomos įtakos vaikui. Mušti vaiką atgal – kraštutinė priemonė ir veiksminga tik trumpam. Tokiu elgesiu vaikui parodome, kad muštis galima, tik reikia įvertinti, ar priešininkas už tave ne stipresnis, nes jei taip – gali gauti atgal.

Svečiuose slepiasi po sijonu

Vaikui 1,3 metų. Kai užkalbina svetimas žmogus ar nueiname į svečius, nuleidžia galvą, įsikniaubia į mano koją. Būna labai nedrąsus, kol apsipranta. Kaip turėčiau elgtis?

Jūsų vaiko reakcija visiškai normali – tikrai nebūtina, kad vaikas pultų į glėbį nepažįstamiems žmonėms. Ateis laikas, kai džiaugsitės, kad vaikas ne iš karto pasitiki svetimais žmonėmis, nes toks elgesys – saugiausias, kai Jūsų nėra šalia. Na o šiuo metu Jūsų vaikui bus geriausia, jei elgsitės ramiai. Visu savo elgesiu rodykite, kad dėl vaiko reakcijos nei kiek nesijaudinate. Ramiai priglauskite, jei jis nori prisiglausti. Nepersistenkite nei vaiko gelbėti, nei drąsinti. Jei reaguosite ramiai, vaikas supras, kai tai išaugama, praeis, taip ir atsitiks.

Kūdikis ir „negalima“

Ar 8 mėn. kūdikis supranta žodį „negalima“?

Tokio amžiaus vaikas supranta daugiau, nei mums atrodo, tik jis supranta ne žodžius, o veiksmus. Žodį „negalima“ kuo dažniau pakeiskite veiksmu – jei vaikas ima negalimus daiktus, paimkite vaiką ir perkelkite į kitą vietą. Taip pat elkitės, jei vaikas netinkamai elgiasi – mušasi, gadina žaislus.

Tiesiog paimkite iš jo žaislą ar patį perkelkite kitur. Bus dar geriau, jei namuose susitvarkysite taip, kad žodžio „negalima“ nereikėtų. Koks gi pažinimo džiaugsmas, jei kažkas persekioja iš paskos ir atiminėja daiktus, kuriais ką tik susidomėjai?

2 metų atvirkštukas


2 metų sūnus visiškai neklauso, viską daro ir sako priešingai. Kartais sunku susitvardyti. Kas laukia, kai bus didesnis? Neišmanau, kaip teisingai pasielgti.

Iš Jūsų klausimo aišku, kad kariaujate su savo dvimečiu karžygiu. Ir ateityje bus sunku, tačiau po truputį išmoksite taip susitarti su vaiku, kad kariauti nereikės. Dvejų metų vaikas dar nebūna nepaklusnus. Jis tiesiog nesielgia taip, kaip norite Jūs, o šiandienai Jums neišeina jį priversti elgtis kitaip. Tad vaikas džiaugiasi galėdamas valdyti mamą, o mama stengiasi iš paskutiniųjų įrodyti, kad taip nėra. Pirmiausia, ką turite padaryti – atsipalaiduoti. Jokio kriminalo Jūsų šeimoje nėra.

Tai tik augimas, savarankiškėjimas ir vaiko noras valdyti pasaulį. Kuo ramiau reaguosite, tuo lengviau vaikas pripras prie to fakto, kad reikia derintis prie kitų. Neskriauskite jo ir nebauskite, leiskite paisterikuoti, jei jam to reikia, tačiau nenusileiskite. Išlaikykite ramybę ir nuolat rodykite meilę savo vaikui. Vaikai – ne mašinos, kurias reikia išmokti valdyti (auklėti), tai žmonės, kuriuos reikia mylėti ir visa, ką mes galime, tai tik padėti jiems rasti savo atsakymus į daugybę gyvenimo klausimų. Jei nerasite kelio į supratimą su mažuoju, būtinai apsilankykite konsultacijoje. Dabar pats laikas surasti ryšį su vaiku, vėliau gali būti sudėtingiau.

Ar slėpti nuogumą nuo kūdikio

Auginu 1,5 metų sūnų. Dažnai persirenginėju jam matant. Nuo kada turėčiau slėptis? Ar tai veikia vaiko psichiką, kai mato mamą su apatiniais?

Slėptis visai nereikia, kol nepajaučiate, kad vaiko smalsumas pasikeitė. Patikėkite, tą momentą pajusite aiškiau, nei galite įsivaizduoti. Apie 5-6 metus vaikai ima domėtis kitos lyties fiziologija detaliau ir tyrinėja mamą, kai šioji persirenginėja. Kai tik vaiko žvilgsnis Jus ims trikdyti, tada ir nustosite rengtis jam matant, o kol kas šį klausimą galite pamirši visai. Beje, jei 3–4 metų vaikas Jus klausinės apie krūtis ir lyties organus, nieko nėra pernelyg svarbaus, jis tiesiog pažįsta pasaulį ir juo domisi labai nuoširdžiai. Vaikai net prašo mamų parodyti, ką jos ten turi. Žinoma, to daryti nebūtina, tačiau tokie klausimai dar nerodo jokio vaiko seksualinio susidomėjimo, o tik žmogaus fiziologijos tyrinėjimą.

Atskiras kambarys

Ugnei 2 metai. Ruošiamės keltis į naują butą, kur mergaitei bus skirtas kambarys. Ar tokio amžiaus vaikas jau gali miegoti atskirame kambaryje?

Vaikas atskirame kambaryje gali miegoti ir nuo gimimo. Kitas klausimas – ar jau privalo miegoti kitame kambaryje? Ne, neprivalo, tačiau gali. Jei mergaitė ramiai reaguos ir saugiai miegos viena kambaryje, jei sugebėsite ramiai reaguoti į trumpalaikes problemas, mokėsite jas be panikos įveikti, kodėl gi ne?

Piktuolė murma po nosimi

2,5 metų dukrytė pikta. Kai žaisdama susinervina, kandžioja ir mėto žaislus, kažką piktai murma po nosimi. Neseniai pradėjo bartis ir ant manęs, sudavė. Kaip elgtis?

Iš tiek nedaug informacijos sudėtinga nuspėti, kur slypi vaiko agresijos priežastys. Žaislų kandžiojimas ir mėtymas – agresijos išraiška. Tai reiškia, kad pykčio jausmus mergaitė kaupia savyje, o po to išreiškia juos stipriau, nei situacija reikalauja. Geriausiai čia padėtų ne patarimas, o vizitas pas psichologą. Jis padės Jums suprasti galimas agresijos priežastis, o tada problemą įveikti bus daug lengviau.

Į skaitytojų atsiųstus klausimus atsakė psichologė Erika Kern

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 1 = penki

Kitos temos: