
Rachitu Lietuvoje gali susirgti bet kuris kūdikis ir mažas vaikas. Taip atsitinka, kai vaiko organizme trūksta vitamino D. Vitaminą D organizmas gamina odoje, kai ją tiesiogiai veikia ultravioletiniai spinduliai (UV). Kai kūdikis ar vaikas pakankamai būna saulėje, jo organizme pasigamina tiek vitamino D, kiek reikia. Jei saulės trūksta, trūksta ir vitamino D.
Kaip atpažinti ligą
Pirmųjų rachito požymių tėvai dažniausiai nepastebi. Išnešiotiems ir gimusiems normalaus svorio mažyliams pirmieji ligos požymiai dažniausiai išryškėja 8-12 gyvenimo savaitę. Visiškai liga pasireiškia 3-6 mėnesių kūdikiams. Pirmieji ligos požymiai:
Irzlumas. Kūdikis pasidaro neramus, blogiau miega, krūpčioja nuo šviesos, garso. Mažylio miegas negilus – miegodamas suverkia, pasimuisto, atrodo, atsibus, bet dažniausiai vėl nugrimzta į miegą.
Prakaitavimas. Susirgęs rachitu vaikas labiau prakaituoja. Lipnus prakaitas erzina odą, todėl kūdikis lovoje muistosi, sukioja galvą. Dėl galvos sukiojimo nuplinka pakaušis. Atsiranda prakaitinis bėrimas, iššutimų. Pastebėjus šiuos požymius būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją
Minkštėjantys kauliukai. Taip nutinka, kai mažyliui laiku nenustatoma diagnozė arba kai kūdikis negauna reikiamos profilaktinės vitamino D dozės. Dėl reikalingų medžiagų stygiaus sutrinka kaulų mineralizacija, tad kaulai minkštėja. Vienas rachito požymių – suminkštėję pakaušio kaulai. Dėl suminkštėjusių kaulų pasikeičia galvos, krūtinės, kojų forma. Nesėdinčiam kūdikiui deformuojasi galva, sėdinčiam – stuburas, vaikščiojančiam – kojos.
Sumažėjęs raumenų tonusas. Mažylis, paguldytas ant pilvo, sunkiau pakelia galvą, pakėlęs ją trumpiau išlaiko. Kūnelis tarsi suglebęs.
Kiti ligos požymiai: vėluojantys ir netaisyklingai dygstantys dantys, užkietėję viduriai.
Keli patarimai, jei pediatras nustatė rachitą:
Pedantiškai dozuokite vitamino D. Geriausia užsirašinėti, kiek ir kada vitamino D lašelių davėte.
Kuo ilgiau su vaikučiu būkite gryname ore. Tie saulės spinduliai, kurie mažylio odą paveikia per bet kokio lango stiklą, nestimuliuoja vitamino D gamybos odoje.
Dažnai keiskite prakaituotus drabužėlius ir patalynę.
Kad nesideformuotų galvytė, dažniau vaikutį lovoje vartykite.
Kad nesideformuotų stuburo ir kojų kaulai, neskubėkite vaiko sodinti ar statyti.
Tuomet, kai gydytojas leis, kūdikį masažuokite.
Atidžiau rūpinkitės kūdikio odele, nes sergančių rachitu vaikų ji yra ypač jautri (dėl prakaitavimo greičiau parausta ir iššunta).
Kasdien maudykite. Padės druskų vonios.
Kaip gydomas rachitas
Rachitas gydomas vitamino D3 tirpalu. Kiek jo duoti, gali pasakyti tik gydytojas, nes prieš jo skiriant reikia pamatyti, kokio sunkumo liga, kokia jos eiga, kuo maitinamas vaikutis. Negalima vitamino D3 dozės keisti, arba jį duoti trumpiau ar ilgiau, negu gydytojo skirta.
Jei reikia, be vitamino D, gydytojas skiria ir kitokių gydymo priemonių. Kartais reikia kūdikiui skirti vitaminų, vienus patiekalus pakeisti kitais, skirti masažą, mankštą, o nuo 6 mėn. – druskos ar pušų ekstrakto vonias.
***
Kaip ir kiekvieną rudenį, sulaukėme daug Jūsų klausimų apie rachitą, vitaminą D, jo dozavimą. Į juos paprašėme atsakyti docento Algimanto Vingro.
4 mėn. vaiko padukai ir delnai dažnai drėgni. Ar tai rachito požymis? Gydytoja pasakė, kad vitamino D vaikas gauna su mišinėliu, tad papildomai nereikia duoti.
Veido (kaktos, nosies nugarėlės, bei skruostų), galvos (ypač pakaušio) bei kūnelio pagausėjęs prakaitavimas yra vienas iš rachito požymių. Profilaktinė vitamino dozė yra individuali. Jeigu kūdikis normaliai maitinamas, būna neuždengtu veiduku bei rankomis gryname ore, nuolatos gauna žuvų taukų, tuomet papildomai vitamino D duoti ne visada reikia. Duoti ar neduoti kiekvienam konkrečiam kūdikiui papildomo vitamino D, sprendžia jo gydytojas. Tuomet, kai saulės yra mažai, ypač šaltuoju metų laiku arba ir kitu metu laiku, kai kūdikis mažai būna gryname ore, dažniausiai papildomai vitamino D duoti reikia. Kiek lašų per dieną duoti, sprendžia kūdikio gydytojas.
Vaikui nuo 2 mėnesių nustatyta diagnozė – ryškus rachitas, o dantys pradėjo dygti nuo 4 mėnesių. Dabar sūnui 8 mėnesiai, jis turi 6 dantis. Gal rachito diagnozė neteisinga?
Pagal dantų išdygimo laiką rachito diagnozė nenustatinėjama. Atsakyti į klausimą „Ar teisingai nustatyta ligos diagnozė“ įmanoma tik tuomet, kai yra žinomi ligos simptomai, jų išreikštumas.
Mūsų dukrytė gimusi prieš laiką, bet pediatrė nutraukė vitamino D kursą. Ar duoti kitokių vitaminų? Dukra pasidarė neatspari ligoms.
Tik vaiko gydytojas, apžiūrėjęs kūdikį, gali spręsti, kiek ir kokių vitaminų jam reikia. Kadangi nenurodėte dukros amžiaus, kaip ją maitinate (kaip dažnai, kokiais patiekalais ir kaip paruoštais), neįmanoma atsakyti, ar jai reikia kokių vitaminų. Neaišku, kuo pasireiškia neatsparumas ligoms – kokiomis ligomis, kaip dažnai ji serga? Galimybės susirgti ūminėmis ligomis vitaminas D nereguliuoja.
6,5 mėnesių dukrai jau užaugęs momenėlis. Ar nerimauti? Ar taip galėjo būti dėl per didelės vitamino D dozės (po 5 lašus aliejinio tirpalo)?
Didysis momenėlis dažniausiai užauga baigiantis pirmiesiems gyvenimo metams. Vitaminas D yra viena iš biologiškai aktyvių medžiagų, reguliuojanti kalcio apykaitą organizme. Jo dozės (pvz., po 5 lašus per dieną) yra skiriamos rachitui gydyti. Vitamino D skyrimo trukmė priklauso nuo rachito sunkumo. Kiek laiko ir kokią vitamino D dozę skirti, kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia kūdikio gydytojas. Dėl to, kad užaugo momenėlis, nerimauti nedera, tik būtina labai atsargiai skirti vitamino D, kad nebūtų padauginta rachito profilaktinė dozė. Pagal Jūsų laišką neįmanoma vertinti vitamino D dozavimo, nes yra keli aliejiniai vitamino D tirpalai, kurių kiekviename lašelyje yra skirtingas vitamino vienetų kiekis.
Mėnesio kūdikiui gydytoja skyrė vitamino D2 (200 000 TV) 1 ml ampulę. Prašau plačiau papasakoti apie šį naują dalyką, ar galima tokį kiekį duoti iš karto?
Taip, iš Prancūzijos į Lietuvą įvežami vitamino D3 B.O.N. didelės (200 000 TV – 1 ml) koncentracijos aliejiniai tirpalai. Tad vitamino D2 ampulėse nėra, yra tik vitaminas D3 B.O.N. Pagal gamintojo rekomendacijas, galima rachito profilaktikai kartą per 6 mėn. vieną kartą pavartoti minėtą ampulę, tikintis kad visas vitaminas D3, kuris yra ampulėje atsidės organizmo riebaluose, o iš susidariusių atsargų organizmas jį vartos pagal poreikius. Tai patogu, nes kasdien nereikia duoti vitamino D, ypač šaltuoju metų laiku, kai vaikas mažai būna išsklaidytuose saulės spinduliuose. Šaltuoju metų laiku, kai mūsų šalyje nepakanka saulės, odoje nebesusidaro vitamino D3, todėl jo į organizmą turi patekti su maistu. Nepriklausomai nuo to, kad Jūsų kūdikis suvartojo minėtą vitamino D3 B.O.N. ampulę, vis vien būtina nuolat sekti, ar vaikučiui neatsiranda rachito požymių.
Pusės metų dukrai labai slenka plaukai. Pediatrė skyrė vitaminų, anksčiau mergytė gėrė vitamino D. Niekas nepadeda. Ar tai normalu?
Neaišku, kaip dukrai slenka plaukai, ar vietoje nuslinkusių auga nauji? Vitaminai stiprina organizmą, juos skyrusi pediatrė padarė teisingai. Norint nustatyti plaukų slinkimo priežastį, kartais tenka atsigulti į ligoninę nuodugniems tyrimams. Kaip ir kur tirti, sprendžia dukros gydytojas, įvertinęs jos būklę.
Mūsų dukrytė gimusi prieš laiką. Ar duoti kitokių vitaminų, žuvų taukų? Dukra pasidarė neatspari ligoms.
Jeigu jūsų vaikas maitinamas dirbtiniu mišiniu, būtinai per dieną duokite ir 1 arbatinį šaukštelį žuvų taukų. Juose yra būtinų vaiko vystymuisi Omega-3 riebalų rūgščių. Jau liaudies medicinoje žuvų taukai buvo skiriami kaip vaiko imunitetą stiprinantis maisto papildas. Manau, kad jūsų vaikui jie irgi labai tiktų. Ypač jeigu kūdikis jau persirgęs rachitu.
1,5 metų vaiko padukai ir delnai dažnai drėgni. Ar tai rachito požymis? Vitamino D jau nebeduodame. Gal duoti žuvų taukų?
Rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai vaikai mažai būna saulėje ir odos nepasiekia ultravioletiniai spinduliai, padaugėja sergančių rachitu. Rachitas yra pirmųjų dvejų metų liga. Vaikas gali susirgti nebūtinai iki metų, bet ir būdamas 1,5 metų ar vyresnis. Lietuvoje rachitu serga beveik penktadalis kūdikių. Rachito požymiai yra irzlumas, sutrikęs miegas, sumažėjęs raumenų tonusas, glebumas. Vienas iš rachito požymių yra kaktos, nosies nugarėlės, skruostų, galvos (ypač pakaušio) bei kūnelio prakaitavimas. Jei nebeduodate vaikui vitamino D, pasitarkite su pediatru, kad vėl skirtų tikslią vitamino D dozę. Kad apsaugotumėte vaiką nuo rachito, turite jį pilnavertiškai maitinti, kasdien vesti į lauką ir leisti ten būti neuždengtu veidu bei rankomis. Jei vaikas nuolatos gauna žuvų taukų, papildomai vitamino D duoti ne visada reikia. Žuvų taukuose yra pakankama vitamino D dozė. Svarbiausia, kad žuvų taukai – natūralus produktas, kuriame yra ir kitų organizmui būtinų vitaminų ir polinesočių riebalų rūgščių, pvz., Omega-3.
„Mamos žurnalas“