Žindanti mama ir vasaros malonumai

Audrone

Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)**
UAB „Pabiručių sveikata“
www.pabiruciusveikata.lt

Kai už lango kepina karštis, vis dažniau sulaukiame klausimų, ar žindanti mama gali maudytis upėje, ežere ar jūroje, ar gali degintis ir naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Skubame atsakyti į šiuos ir dar daugiau klausimų, kad drąsiai pasimėgautumėte visais vasaros malonumais.

Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)* UAB „Pabiručių sveikata“, www.pabiruciusveikata.lt

Gerkite daug skysčių ir saugokitės perkaitimo

Visiems be išimties žmonėms rekomenduojama vengti kaitrios saulės vidurdienį, gerti daug skysčių ir dieną praleisti vėsiose patalpose. Taigi tokios pačios taisyklės galioja ir žindančioms mamoms. Atminkite, kad varginant karščiui teks dažniau žindyti mažylį, ir jūsų skysčių poreikis išaugs. Gerkite tiek, kad nejaustumėte nė menkiausio troškulio.

Džiūstanti burna, nuovargis, galvos skausmas ir tamsesnis nei įprastai šlapimas išduoda, kad jums skysčių jau trūksta, – išgerkite dar vieną stiklinę vandens.

Jeigu vis dėlto tenka dienos metu su mažyliu palikti namus, renkitės laisvus, orui pralaidžius drabužius, su kuriais būtų patogu žindyti. Idealu, jeigu pasirinktas rūbas nebus pernelyg atviras ir jums nereikės žindymo skraistės: šiuo metų laiku audiniu pridengtam vaikučiui greitai pritrūksta gaivaus oro ir gresia didesnė perkaitimo rizika. Kur geriausia žindyti?

Vėsioje patalpoje ar šešėlyje, kurio nepasiekia saulės spinduliai! Jeigu susiglaudę pradedate prakaituoti, tarp savo kūnų patieskite palutę – bus ne taip karšta.

Ar galima išsimaudyti atvirame vandens telkinyje?

Maudynės upėje, ežere ar jūroje padeda atsigaivinti karštą vasaros dieną. Vis dėlto žindančiai mamai reikėtų vengti didelių temperatūros skirtumų: panirus į šaltą vandenį, organizmas patiria stresą, o dėl jo gali laikinai sumažėti oksitocino išsiskyrimas ir sulėtėti pieno srovė.

Taigi pirmiausia vaikutį pažindykite, o tik tada eikite išsimaudyti. Iš lėto briskite giliau ir palengva apsipraskite su vandens temperatūra. Atsigaivinusi grįžkite atgal, o kai susišilsite ant kranto, vėl viskas stos į savo vėžes: oksitocinas gaminsis, o pienelis tekės lengvai. Tiesa, kai kurios mamos pasakoja, kad išsimaudžiusios vėsiame vandenyje vėliau susirgo krūties uždegimu. Įsiklausykite į save ir pasisaugokite tykančių pavojų, jeigu krūtys nemaloniai reaguoja į šaltą orą, besikeičiančias temperatūras. Atsarga gėdos nedaro!

Jaudinatės, ar po maudynių krūtys bus švarios? Pirmiausiai įsitikinkite, kad vandens telkinio vanduo neužterštas ir atitinka higienos reikalavimus (tai turėtų padaryti kiekvienas maudynių ištroškęs asmuo – ne tik žindyvė). Visuomet turėkite buteliuką geriamojo vandens ir krūtis prieš žindymą apiplaukite – tada jūsų vaikučiui negrės jokie pavojai.

Ar galiu degintis?

makšties pienligė

Shutterstock

Deginimasis pieno gamybos nepaveiks, bet viso pasaulio gydytojai dermatologai jau ne pirmus metus kalba apie tai, kad besaikis vartymasis saulės atokaitoje kenkia mūsų sveikatai: ultravioletiniai spinduliai pagreitina odos senėjimą, didina odos vėžio riziką. Taigi karščiausią dienos metą rekomenduojama praleisti pavėsyje, o nosį į lauką iškišti tik ryte arba po pietų. Pusvalandžio prieš saulutę užtenka, kad organizme pasigamintų reikiamas vitamino D kiekis. Vis dėlto net ir po pietų lauke pridenkite krūtinę lengva palaidine ar marškinėliais. Ar galite įsivaizduoti žindymą, kai krūtinės oda nudegusi: raudona, patinusi, skausminga ar net nusėta pūslėmis?

Ar galiu naudoti apsauginį kremą nuo saulės?

Vis dar tenka susidurti su mitu, kad pasitepus apsauginiu kremu galima kepti prieš saulę visą dieną. Taip, ūmaus nudegimo išvengsite, bet ilgalaikių pasekmių – didėjančios odos vėžio rizikos – ne. Saugiausia nesideginti. O jeigu jau negalite atsispirti pagundai, rinkitės mineralinius apsauginius kremus. Šie beveik nesirezorbuoja į odą, nepatenka į kraujotaką ir motinos pieną. Vis dėlto jais nereikėtų tepti rudojo laukelio ir spenelio. Jeigu jau patepėte – būtina nuplauti prieš žindymą, kad nepatektų į vaikučio burną.

Ar galiu aktyviai sportuoti ir naudoti dezodorantus, antiperspirantus?

Jeigu žindote mažylį, galite drąsiai pasivažinėti dviračiu, pabėgioti paupiu ar pasimankštinti paplūdimyje. Svarbiausia, kad gertumėte pakankamai skysčių. Tačiau nepamirškite pasirūpinti savimi: jums reikės patogios liemenėlės. Išsirinkite tokią, kuri nespaustų ir gerai prilaikytų krūtis. Jeigu bus atsegama ir patogi žindyti, – dar geriau!

Na, o dezodorantų ir antiperspirantų, kuriuose yra bisfenolių ir parabenų, geriau venkite: nedidelis šių medžiagų kiekis gali patekti į motinos pieną. Pastebėta, kad jos gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, daug diskutuojama apie galimą kancerogeninį poveikį. Nors šiuo metu dar trūksta mokslinių įrodymų, kad šios priemonės kenkia kūdikio sveikatai, vis dėlto verta paieškoti saugesnių, kai žindote mažylį.

O dabar, kai jau pasiruošėte mėgautis malonumais, linkiu jums gražios ir saulėtos vasaros su pačiais brangiausiais žmonėmis!

Annos Jankunec nuotrauka

AKCENTAI:

Varginant karščiui teks dažniau žindyti mažylį, ir jūsų skysčių poreikis išaugs. Gerkite tiek, kad nejaustumėte nė menkiausio troškulio.

Žindančiai mamai reikėtų vengti didelių temperatūros skirtumų: kai kurios moterys pasakoja, kad išsimaudžiusios vėsiame vandenyje vėliau susirgo krūties uždegimu.

Įsiklausykite į save ir pasisaugokite tykančių pavojų, jeigu krūtys nemaloniai reaguoja į šaltą orą, besikeičiančias temperatūras.

Saugiausia nesideginti. O jeigu jau negalite atsispirti pagundai, rinkitės mineralinius apsauginius kremus.

Apie autorę:

Dr. Audronė Mulevičienė – vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC), kuri veda žindymo kursus besilaukiančioms šeimoms, o pagimdžius konsultuoja dėl iškilusių sunkumų: dažno, skausmingo žindymo, atpylinėjimų, pilvo dieglių, blogai augančio svorio ir kt.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 + = trylika

Kitos temos: