
Dažniausiai naudojamos žindymo padėtys yra šios:
1. lopšio padėtis (madonos arba klasikinė)
2. motina kūdikį laiko su priešinga ranka
3. motina kūdikį laiko po ranka
4. gulimoji padėtis.
Pagrindinių padėčių privalumai ir trūkumai:
Lopšio padėtis
Privalumai: Tai klasikinė poza. Dažniausiai demonstruojama ir naudojama, tačiau naujagimiams ji netinkama. Ši poza neapsunkina krūties taisyklingo apžiojimo nuo tada, kai kūdikis pradeda stabiliai laikyti galvutę (nuo 3 mėn.)
Trūkumai: Kūdikio galvelė gali nestabiliai judėti ant motinos rankos. Mama minimaliai kontroliuoja kūdikio galvelę. Kūdikis apžioja krūtį iš viršaus, o ne iš apačios, todėl labai dažnai dėl šios pozos traumuojamas spenelis, blogai ištuštinama krūtis, neprasideda tinkama pieno gamyba arba net pradeda mažėti pieno gamyba.
Kūdikio laikymas po ranka
Privalumai: Užtikrina gerą kūdikio galvelės prilaikymą. Tinkama mažo svorio ar per anksti gimusiems (36-39 savaitę) naujagimiams. Nespaudžia cezario pjūvio vietos. Leidžia matyti kūdikio burnytę.
Trūkumai: Šią padėtį reikia paaiškinti ir parodyti, kad ji būtų taikoma teisingai. Kūdikio užpakaliukas turi taip remtis į motinos kėdės atlošą, kad galvelė galėtų atsilošti, nespausti kūdikio galvos prie krūties.
Kūdikio laikymas priešinga ranka
Privalumai: Užtikrina gerą kūdikio galvelės prilaikymą. Taip pat, kaip ir laikant po ranka, kūdikį lengva pridėti prie krūties.
Trūkumai: Mažiau žinoma slaugos specialistams. Kai kurioms mamoms nepatinka taip laikyti kūdikį, nors tai labai gera poza, užtikrinanti teisingą krūties apžiojimą.
Gulimoji padėtis
Privalumai: Mažina nuovargį. Leidžia mamai pailsėti geriau nei maitinant sėdomis. Tačiau ji tinkama tik po to, kai motina išmoksta taisyklingai glausti naujagimį prie krūties, o mažylis išmoksta taisyklingai ją apžioti ir efektyviai žįsti. Dažniausiai šiuos būtinus įgūdžius mamos ir vaiko pora įgyja per 2-3 savaites.
Trūkumai: Šią padėtį ne visuomet parodo gimdymo namuose. Mamos gali baimintis, kad užspaus vaikelį tokioje padėtyje. Mamai sunkiau matyti mažylį ir jam padėti teisingai apžioti krūtį, dažnai pirmomis paromis po gimdymo traumuojami speneliai.
Gulimoji padėtis labiausiai tausoja mamos jėgas, tačiau kad ji būtų patogi, reikėtų žinoti keletą dalykų. Reikia gulėti ant šono, šiek tiek sulenkus kojas per kelius. Pagalves reikėtų pasidėti po galva, tarp kojų ir už nugaros, kaip atramą. Vaikelį galite prilaikyti kaip patogiau: arba tos pusės ranka, ant kurios gulite (išilgai mažylio kūnelio), arba šią ranką pasidėjus po galva, vaikelį prilaikyti kita ranka. Kai norite pamaitinti mažylį kita krūtimi, galite tiesiog pasiversti link kūdikio tiek, kad kita krūtis pasiektų jo burnytę, ir persidėti pagalves pagal patogumą. Krūtis pakeisti galite ir pasiversdamos (persiridendamos) ant kito šono kartu su apglėbtu, prie krūtinės priglaustu vaikeliu.
Kaip maitinti dvynius
Dvynių žindymas, be abejo, užima daugiau mamos laiko ir pastangų. Dvi krūtys pagamina užtektinai pieno dviems (ir net trims) kūdikiams, todėl žinant visus žindymo ir motinos pieno privalumus, pastangas dėti tikrai verta. Žindydama abu kūdikius kartu, mama sutaupys laiko, tačiau rekomenduojama bent kartą per dieną pažindyti kiekvieną mažylį atskirai ir įsiklausyti į kiekvieno asmeninius poreikius.
Dvynius maitinti patogu abu laikant „priešingos rankos“ pozoje, patogi ir klasikinė lopšio poza (taip galima laikyti ir abu vienu metu) – svarbu patogiai apsikamšyti pagalvėmis ir turėti pagalbininką, kuris galėtų paduoti ir paimti vaikelius.
Ar norint palengvinti maitinimą verta įsigyti žindymo pagalvėlių? Parduotuvėje teko matyti net specialų žindymo krėslą… Kaip mama sau gali padėti, kad neatsirastų rutininių skausmų dėl vienos ir tos pačios gana nepatogios padėties?
Žindymo pagalvė – nebūtinas, bet patogus dalykas. Ją puikiai gali atstoti keletas įprastų pagalvių. Kokybiška žindymo pagalvė turėtų būti ne per minkšta, kad vaikelis „neįkristų“ į patalus, turėtų leisti kvėpuoti kūdikio odelei (kad šis be reikalo neprakaituotų). Tačiau žindymo pagalvė neatstos įvairių žindymo padėčių – jei nuolat keisite padėtis, išvengsite skausmų, atsirandančių dėl tos pačios padėties. Jei mažylis jau išmoko taisyklingai apimti krūtį, nebijokite eksperimentuoti ir paieškoti jums tinkamiausios padėties.
Kai motina turi per daug pieno, ir jis teka labai stipria srove, galima atsigulti ant nugaros ir pasiguldyti vaikelį ant savęs („pilvas prie pilvo“). Taip mama gali kontroliuoti pienelio tėkmę, ir vaikelis nespringsta. Galvelę mama gali prilaikyti ranka, kad šioji „neįkristų“ į krūtį. Ši žindymo poza plačiai naudojama Australijoje, kur dažnai pasitaiko gausesnė laktacija.
Ar pienukas vienodai gerai bėga esant visos pozoms
Pienukas gerai bėga tuomet, kai mama žindo patogiai atsisėdusi ir atsipalaidavusi: neįtempti nei kojų, nei nugaros raumenys. Todėl esant bet kuriai pozai svarbu patogiai įsitaisyti, apsikamšyti pagalvėmis ir atsipalaiduoti.
Tiesa, kad pienas lengviau bėga tada, kai mama stovi keturpėsčiomis, todėl ši padėtis naudinga, kai reikia padėti pienukui ištekėti, pvz., kai užsikimšęs pieno latakas, arba kai pažeisti speneliai, ir kitos padėtys skausmingos mamai.
Kuomet mažylis yra silpnesnis, gimęs anksčiau laiko, ar nemoka apimti krūties, patogiausias yra kūdikio maitinimas prilaikant priešinga ranka.
Taip mama gali geriausiai kontroliuoti mažylio kūnelį ir galvelę, taip pat viena jos ranka yra laisva ir ja galima masažuoti krūtį, kad pienelis geriau tekėtų. Ši padėtis itin tinkama esant didelėms krūtims, maitinant dvynukus bei esant trumpam liežuvio pasaitėliui.
Nekeičiant žindymo padėties gali skaudėti ne tik nugarą, bet ir spenelius, ypač jei šie buvo pažeisti dėl neteisingo krūties apžiojimo. Kad speneliai sugytų, svarbu koreguoti apžiojimą ir naudoti įvairias žindymo pozas.
„Mamos žurnalas“