Žyma: 2 mėnesio raida

Antrąjį mėnesį po truputį susidėlioja dienotvarkė, tėvai ir kūdikis jau daug saugiau ir jaukiau jaučiasi vieni kitų kompanijoje, be to, – mažylis parodo pirmuosius socialumo ženklus, o tai „išmuša“ laimingiems tėvams žemę iš po kojų ir jie (perkeltine prasme) pradeda skraidyti iš džiaugsmo.

Antrojo mėnesio laimėjimai

Aukščiau kilsteli galvą. Dviejų mėnesių kūdikis, paguldytas ant pilvo, pakelia galvą 45º kampu (tarp veiduko ir pagrindo) ir išlaiko ją taip ilgiau nei 10 sekundžių. Žinoma, ji dar siūbuoja į abi puses, kartais kniubteli žemyn. Gulėdamas ant pilvo, vaikutis remiasi abiem rankomis. Nėra gerai, jei dviejų mėnesių mažylis tvirtai išriečia galvą net 90º kampu. Tai gali rodyti padidėjusį raumenų tonusą.

Kasdien leiskite kūdikiui pagulėti ant pilvo. Uoliai kilnodamas galvą, jis mankština sprando, nugaros ir rankų raumenis.

Sėdėdamas truputį nulaiko galvą. Pasodintas ir tvirtai prilaikomas už šonų kūdikis daug geriau nei pirmą mėnesį nulaiko galvą. Jis tiesiai ją gali išlaikyti net 5 sekundes, tiesa, ji vis krypsta į šonus. Jei sodinsite kūdikį, keldami už rankučių, jo galva vis dar atsiloš atgal.

Pastatytas rečiau atsispiria ir žingsniuoja. Pastatytas ant abiejų kojų kūdikis jau rečiau atsispiria, kojytės jau silpniau žingsniuoja. Vadinasi – vis silpnėja refleksinės reakcijos (naujagimis ir mėnesio kūdikis, pastatytas ant kojų, atsispiria, mechaniškai žingsniuoja). Kai kurie 2 mėnesių kūdikiai pastatyti visai nebeatsispiria ir nebežingsniuoja, o susmunka – jų kojytės sulinksta per kelius.

Kūdikis vis mažiau reaguoja ir palietus jo padukus. O juk prieš mėnesį jis, vos pajutęs kažką prisilietus prie jo pado, koją ištiesdavo.

Dar dažniau atgniaužia plaštakas. Jei naujagimio kumšteliai tvirtai suspausti, tai 2 mėnesių kūdikio plaštakos vis dažniau atgniaužtos. Ilgėja laikas, kai kūdikis būna praskėtęs pirštukus, ir trumpėja laikas, kai jis pirštus būna sugniaužęs į kumštelius. Jei duosite kūdikiui savo pirštus, jis tikriausiai vis dar refleksiškai juos suspaus, tačiau nebe taip stipriai, kaip buvo prieš mėnesį. Pamažu nyksta nevalingas griebimo refleksas, kad dar po kieik laiko galėtų prasidėti valingo griebimo raida.

Suklūsta išgirdęs garsą. Kūdikis vis geriau reaguoja į garsus. Anksčiau, išgirdęs garsus, jis krūpteldavo, net susiraukdavo. Dabar atrodo, kad išgirdęs stengiasi suprasti: kas čia per garsas? Jei netoli kūdikio paskambinsite varpeliu, iš veiduko išraiškos suprasite, kad mažylis klausosi: sekundei jo žvilgsnis sustingsta, rankos ir kojos nustoja judėti, o veidukas būna susikaupęs. Taip kūdikis reaguoja į negirdėtus, jam keistus garsus. Jei, išgirdus garsą, vaikučio mimika „rūgšti“, vadinasi, garsas jam nepatiko, tokių garsų dera vengti.

Bando šypsotis. Pirmąja socialia šypsena gali nusišypsoti ir mėnesio kūdikis, tačiau dauguma mažylių pradeda šypsotis, sulaukę 2 mėnesių (ar dar vyresni). Manoma, kad vidurkis – 46 savaitės nuo gyvybės užsimezgimo. Laiku gimę gali nušypsoti 6 savaičių kūdikiai, o neišnešioti – atitinkamai vėliau. Pirmoji šypsena – pats nuostabiausias antrojo mėnesio įvykis. Ji skiriasi nuo nevalingos angelo šypsenėlės, kurią matome miegančio ar ką tik pavalgiusio mažylio veide. Socialinė šypsena – atsakas į kalbinimą. Kelias iki socialinės šypsenos ilgas: artimieji kasdien daugybę kartų lenkiasi prie mažylio, kalbina ir čiauška, patys šypsosi, kol vieną dieną kūdikio lūpų kampučiai pakyla, ir kaip pumpuriukas išsiskleidžia pirmoji tikra šypsenėlė.

Be šypsenos, kūdikis dar bando „užmegzti“ ir dialogą – atsakyti garsais, judesiais. Reaguoja visu kūnu – spurdėdamas, mataruodamas rankomis ir kojomis.

Kalba balsėmis. Dviejų mėnesių kūdikis kalba garsais, panašiais į balses „a“ ir „e“. Retkarčiais galima išgirsti ir gomurinius „gh“, „ch“, „rrh“, sujungtus su balsėmis („ghe“, „che“, „ek-che“, „e-rrhe“). Kūdikis „kalba“, gulėdamas ant nugaros, kai yra gerai nusiteikęs, sotus. Tačiau pagrindinė jo kalba toliau būna verkimas. Mama jau patyrusi, gerai atpažįsta, kaip kūdikis verkia dėl alkio, kaip – dėl nuovargio ar skausmo.

Seka judantį veidą. Mažylis jau supranta, kai prie jo palinksta kito žmogaus veidas. 2 mėnesių kūdikis fiksuoja veidą (jei mažylis ilgai žiūri į kokį nors daiktą, sakoma, kad jis fiksuoja žvilgsnį). Jei veidas juda, vaikutis seka jį žvilgsniu. Prieikite prie gulinčio 2 mėnesių kūdikio iš šono, palaukite, kol jis užfiksuos žvilgsnį, tada palengva judėkite į kitą pusę. Vaikutis seks jūsų veidą akimis ir net pasuks galvą (mėnesio kūdikis jau moka 10 sekundžių pagulėti laikydamas galvytę tiesiai, o 2 mėnesių vaikutis gulėdamas ne tik laiko galvą tiesiai, bet ir bando sukioti ten, kur jam norisi).

Gerai seka raudoną žaisliuką. Praėjusį mėnesį kūdikis jau fiksavo raudoną žaisliuką ir sekė jį akimis į abi puses iki 45º. Dabar raudoną žaisliuką kūdikis seka dar plačiau – nuo vieno akies kampo iki kito. Stebėdamas žaisliuko „kelionę“, jis net pasuka galvytę.

Randa burną. Nors kūdikėlio rankos, regis, makaluojasi kuri sau, taip atrodo tik mums. Vaikutis jau gali įsikišti vieną ar abi rankas į burną ir čiulpti savo nykštį (arba visą kumštį), ypač kai yra išalkęs ar nori nusiraminti. Gali trumpai išlaikyti į delną įdėtą žaislą.

Nojui 2 mėnesiai

Antrasis mėnuo. Nojus-2015

Nojui 2 mėnesiai Pasakoja vilnietė Gražina Jurgilevič-Šlikienė (35 m.),  prieš vaiko auginimo atostogas dirbo įmonėje „Ekspress leidyba“ redaktore. Su vyru ...

papildai
renginiai
miegmaišiai
lil-love
batukai
Livin - ekologiški ir natūralūs produktai
skinny
AK mokykla
maisto papildai
Nėščiosios diržas
gerosios bakterijos
kainoteka
mažieji stebuklai
treniruotės nėščiosioms
colief
dantų klinika
must bee
bioderma
keistuolių teatras
Zuza.lt - Vaikų prekės
vitaminai mamoms ir vaikams

Vaikystės sodas

odo priežiūros priemonės kūdkiui
darželis Klaužada
kosmetika moterims
Deinavos baldai vaikų kambariui
Mamos žurnalo prenumerata
kūdikių maistelis
papuošalai
žuvų taukai
auksomeistrai.lt
neutral
` `