Naujas numeris

Susisiekite su redakcija

Susisiekite su redakcija

Naujausio numerio anketa

Naujausio numerio anketa

Siūlau temą

Siūlau temą

Pexels.com nuotrauka

Burnos mikrobiota – kas tai?

Jei užuodėte nemalonų kvapą iš burnos, gal būt sutriko burnos mikrobiota? Dantų gydytojai vis dažniau vartoja šią mums dar negirdėtą sąvoką. Gydytoja odontologė Rūta Būbnaitytė: „Normalią organizmo bakterinę florą sudaro daugybė skirtingų rūšių mikroorgnizmų. Jie dažniausia užima tam tikrą specifinę nišą: odą, žarnyną, nosies ertmę, nosiaryklę, burnos ertmę. Ši normali bakterinė flora yra vadinama mikrobiota (anksčiau buvo vadinama mikroflora).“

 

 

 

 

Pixebay.com nuotrauka

Ekstremali situacija su mano vaiku

Auginant vaikus, ekstremalių situacijų pasitaiko gana dažnai – ne viena mama prisimena, kaip jai pavyko sugriebti savo vaikelį, slystantį nuo kėdės, pagauti begriūnantį. Psichologė Erika Kern: „Kai atsitinka nelaimė mūsų vaikui arba girdime kitas mamas pasakojančias apie nelaimes, galvojame, kaip galėtumėme apsaugoti savo vaikus. Iš tiesų, nelaimių būtų kur kas daugiau, jei mamos neturėtų joms būdingo gebėjimo ypač greitai mobilizuotis ir imtis veiksmų gelbstint savo mažylį.“

 

 

 

Asmeninio albumo nuotrauka

Pagerbta tarp vyrų

Šiame vidurvasario numeryje vėl galime dalintis kelionių įspūdžiais ir šiltų kraštų vaizdais. Laidos „TV pagalba“ vedėja Gerda Žemaitė viena pirmųjų atidarė kelionių su vaikais sezoną ir išskrido į Turkiją.  Apie pramogas ir dviejų vaikų – dvimečio Nikolo ir septyniolikmečio Marko – mamos kasdienybę kalbamės su Gerda.

 

 

 

 

Pexels.com nuotrauka

Ledai – buvo, yra ir bus

Atėjus vasarai, vis dažniau užsukame prie ledų lentynos. Kokie ledai labiausiai tinkami vaikui? Pradėjus skaityti etiketėse ledų sudėtį, ne vienai sveikesne mityba besidominčiai mamai raibsta akys: dirbtiniai saldikliai, kvapiosios medžiagos, dažikliai, cukrus, rafinuoti augaliniai riebalai, miltai ir krakmolas (kaip sudedamosios vaflinio krepšelio dalys), maisto alergiją galinčios sukelti medžiagos.

 

Pixabay.com nuotrauka

Mėsiška vasara

Vasara – grilio sezonas, dažną savaitgalį praleidžiame kepdami mėsą. Tačiau ar mėsos valgome ne per daug? Vaikų, valgančių per daug gyvūninės kilmės produktų, yra daugybė, ir tai daro neigiamą įtaką jų sveikatai. Kartais tėvams atrodo, kad jų vaikas mėsos valgo per mažai. Stebėkite vaiko mitybą ne vieną dieną, bet keletą dienų iš eilės. Dažnai porą dienų vaikas valgo daugokai, bet kelias dienas iš eilės visai nevalgo mėsos. Jei vaikas lanko ugdymo įstaigą, darželių valgiaraštis sudarytas taip, kad mėsos gautų tiek, kiek reikia.

 

 

 

 

 

Pixabay.com nuotrauka

Vaikas valgo plastiką

Nekalbėsime apie kūdikius, kurie netyčia nuryja plastikinio maišiuko skiautę. Mūsų maiste tiek daug plastiko, kad vaikai kasdien jo prisivalgo apie tai nežinodami. Plastikas – ypač išpopuliarėjusi medžiaga, kuri palengvina mūsų gyvenimą, tačiau išlieka aplinkoje šimtmečiais ir skyla į vis smulkesnes daleles bei teršia mūsų aplinką. Tarša mikro- bei nanoplastiku ypač sparčiai didėja pastaruosius 50 metų. Mokslininkai paskaičiavo, kad mikroplastiko dalelių vandenynuose yra apie 500 kartų daugiau nei žvaigždžių mūsų galaktikoje.

Pexels.com nuotrauka

Mitai apie nėščiųjų sportą

Nėštumas ir sportas – vis dar aptaki tema, o riba tarp galima ir negalima – nedidelė. Tačiau yra ir gerų žinių – sportuoti gali visos, jeigu… Praėjusiame numeryje skaitėte pokalbį su nėštukių trenere Gerda Danylaite, kuri pasakojo apie visiškai naują požiūrį į besilaukiančių moterų sportą. Gerda savo idėjas skleidžia platformoje „MasterMama.lt“, jos pagrindinė žinia (gauta ne iš dangaus, o iš studijų JAV) – sportuoti gali visos besilaukiančiosios, tik sportą mes turime įsivaizduoti daug plačiau.

Shutterstock.com nuotrauka

Pientraukis – baubas ar draugas

Apie pientraukį rašome pirmą kartą… per 20 metų. Taip, ir mes tuo negalime patikėti. Mūsų žurnalas nuo įsikūrimo dienos nešė žindymo vėliavą. Nėra kito leidinio, kuris būtų aprašęs daugiau žindymo istorijų, pakalbinęs daugiau laktacijos žinovų, nuo mama-mamai iki profesorių. Tad kaip čia susiklostė, kad niekada nerašėme apie pientraukius? Mat radikalieji žindymo palaikytojai (vadinamasis žindymo talibanas) sako – jeigu minėsime pientraukis, skatinsime mamas nustoti žindyti.

 

Pexels.com nuotrauka

Sukarščiavo per karščius

Karščiavimo sezonas, žinoma, ruduo ir žiema, tačiau nepatikėsite, kiek daug vaikų sukarščiuoja per karščius! Pagrindines situacijas aptaria vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras. Jeigu šaltuoju metų laiku siautėja peršalimo virusai, tai šiltuoju – infekcines žarnyno ligas sukeliantys sukėlėjai. Juk būtent šiuo metu vaikai gauna daug vaisių ir daržovių (ne visada idealiai nuplautų), gali užvalgyti ne pirmo šviežumo iškylų maisto.