Velykinį mėnesį būtų nuodėmė nepakalbėti apie kiaušinius, kurių pirksime „paletėmis“, o suvalgysime trigubai daugiau, negu esame įpratę. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Apie ką nekalbėsime
Nekalbėsime apie tai, kad kiaušinius reikia valgyti šviežiai virtus. Būtų tarsi kelionė laiku atgal, jeigu šis straipsnis prasidėtų nuo patarimų nevalgyti savaitės senumo margučių per Atvelykį; nesivaišinti svetimais margučiais, kuriuos atnešė bendradarbis ar vaikai pasidalino darželyje/mokykloje; nesistengti sudoroti po Velykų likusių margučių, juos „gudriai“ įmaišant į kitus patiekalus, pavyzdžiui, pikantiškas salotas. Kai kiaušinis ištraukiamas ir puodo ir oficialiai tampa margučiu, jo gyvenimas suskaičiuotas – daugiausiai 2 dienos, ir tai – laikant šaldytuve.
Kiaušinių klastos
Net jei valgote ir vaikui duodate tik šviežutėlius margučius, reikia žinoti, kad 3 „margučių klaidos“ gali sutrikdyti virškinimą, sukelti apsinuodijimą, viduriavimą, vėmimą ar pilvo skausmus.
- Suvalgėte per daug kiaušinių.
- Prisivalgėte itin chemizuotais dažais margintų kiaušinių.
- Prisivalgėte per trumpai virtų kiaušinių.
Ne veltui gydytojai prieš Velykas siūlo pasitikrinti „pilvo vaistinėlę“, ar turite elektrolitų tirpalo, virškinimo fermentų, probiotikų, simetikono preparatų vidurių pūtimui ir pilvo skausmui malšinti. Geriau, kad būtų po ranka, tada po Velykų puotos nereikės ieškoti budinčios vaistinės.
Kiek suvalgyti
Vieno kiaušinio maistinė vertė prilygsta 40 g mėsos ar 200 g pieno.
Sveikam suaugusiam žmogui per savaitę rekomenduojama suvalgyti 3–4 kiaušinius. Vyresniems nei 2 metų vaikams galima suvalgyti 2–3 kiaušinius per savaitę.
Jeigu vaikas iškart suvalgys 2 kiaušinius, į organizmą pateks daug koncentruotų maisto medžiagų (baltymų ir riebalų), kurių jis nesugebės pasisavinti. Tad per Velykas vaikas pirma tegul suvalgo vieną kiaušinį, o jei labai norės, po kelių valandų – kitą, bent ne 2–3 iš karto.
Kaip dažyti
Kaskart išbandome keisčiausius kiaušinių dažymo būdus: dekupažu, skutimosi putomis, šilkiniais kaklaraiščiais, nagų laku ir kt. Tačiau ne visi ši būdai yra saugūs.
Jeigu nusprendėte velykinių kiaušinių dažymui naudoti pirktus dažus, tai prieš juos įsigydami būtinai atkreipkite dėmesį, ar ant prekės pakuotės aprašymo šie dažai įvardyti kaip maistiniai. Jei dažai skirti tekstilei, yra kitos paskirties arba paskirtis neįvardyta, – nepirkite. Dažuose, skirtuose ne maisto produktams, gali būti pavojingų medžiagų.
Viena pagrindiniu taisyklių – nesirinkti dažų, kurie skirti kitoms reikmėms. Pavyzdžiui, akvareliniai dažai, guašas, nagų lakai, statybiniai dažai, įvairiais klijais klijuojami blizgučiai nėra skirti maisto produktams. Ypač reikėtų vengti tekstilinių dažų, kurie, lyg tyčia, ypač dažnai naudojami ir net rekomenduojami kiaušiniams dažyti. Juose yra anilino – tai labai toksiška, kancerogeninė ir mutageninė cheminė medžiaga, galinti sukelti genetinius pakitimus.
Net ir maistiniai dažai gali turėti nežinomą ir nepageidaujamą poveikį mūsų organizmams. Nors nuo vienkartinio panaudojimo šis poveikis greičiausiai nebus pajaustas, tačiau žinoma, kad tokie dažai gali sukelti hiperaktyvumą vaikams. Šis perspėjimas kartais užrašomas ant kiaušinių dažų pakuočių.
Maistiniuose dažuose aptinkamos pavojingos medžiagos ir jų keliami pavojai:
Tatrazinas (E102), saulėlydžio geltonasis FCF (E110), azorubinas (E122) ir briliantinis mėlis FCF (E133) yra cheminės medžiagos, priklausančios azo dažų grupei. Šie dažai sukelia alergines reakcijas, dilgėlinę, astmos priepuolius, migreną, gali sukelti kancerogeninius susirgimus, skatina vaikų hiperaktyvumą.
Titano dioksidas (E171) – baltos spalvos dažiklis. Nustatyta, kad titano dioksidas neigiamai veikia žarnyno ląstelių struktūrą (trikdo kai kurių medžiagų pasisavinimo procesą), virškinimo sistemą. Nors titano dioksidas yra mineralinės kilmės, tačiau jis siejamas su kancerogeniniais susirgimais ir yra vengtinas.
Kalio sorbatas (E202) ir natrio benzoatas (E211) yra konservantai, neleidžiantys daugintis pelėsiui ir kitiems grybeliams maiste. Dėl kalio sorbato neigiamo poveikio sveikatai dar diskutuojama, o štai natrio benzoatas yra siejamas su vėžiniais susirgimais, alerginėmis reakcijomis, genetiniais susirgimais.
Išeitis aiški – dažyti kiaušinius natūraliais gamtiniais dažais.
Kaip virti
Kiaušiniai yra tiesiogiai susiję su viena dažniausių bakterinės kilmės žarnyno infekcijų – salmonelioze. Visi esame girdėję, kaip po puotos kavinėje pradeda viduriuoti visi vestuvių ar jubiliejaus svečiai, arba į lovas atgula vaikų stovyklos pamaina. Dažniausiai tokiam proveržiui tereikia nedidelės klaidos virtuvėje. Kadangi visi žinome apie salmoneliozę, konditerijoje ir kulinarijoje naudojami kiaušinių milteliai ar pasterizuoti kiaušiniai.
Labai svarbu laikytis šių higienos taisyklių:
- Nevartokite suskilusių ar nešvarių kiaušinių.
- Nevalgykite ilgai pastovėjusių kiaušinių, nes kiaušiniui senstant plonėja lukštas, ir bakterijoms lengviau prasiskverbti į vidų.
- Neplaukite nupirktų kiaušinių, nes nuplovus panaikinama apsauginė plėvelė ir bakterijos prasiskverbia.
- Valgykite tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius, trynys neturi būti skystas ar minkštas.
- Virkite kiaušinius ne trumpiau nei 3–4 minutes, o geriausiai – 5 minutes, nes tik tada žūsta salmonelės.
- Penkias minutes virtus kiaušinius dar 4–5 min. palikite vandenyje, kuriame jie virė. Puodą uždenkite – taip išlaikysite aukštesnę temperatūrą.
- Kiaušinius lupkite nusiplovę rankas. Kad kiaušinis lengviau luptųsi, kietai virtus kiaušinius įdėkite į šaltą vandenį. Tų kiaušinių, kurie taps Velykų margučiais, į šaltą vandenį nedėkite.
Šokoladiniai kiaušiniai
Per Velykas vaikai suvalgo ir daugybę šokoladinių kiaušinių. Nuo jų salmonelioze nesusirgs, tačiau kasą nuvargins, gaus galybę tuščių kalorijų, bus dirglūs ir perdėtai aktyvūs. Tad laikykitės „virto kiaušinio“ taisyklės – tegul suvalgo vieną šokoladinį kiaušinį, o po kelių valandų – kitą. Bet ne du iškart.
Susiję straipsniai
None found