Apie ką pirmiausia pagalvojate, kai aplinkiniai paklausia apie kelionę su kūdikiu? Verksmas? Nuovargis? Kai kurie kūdikiai mašinoje geba užmigti akimirksniu, o ką daryti tiems mažiesiems, kurie tiesiog nemėgsta važiuoti automobiliu?
Idėjomis, kaip kelionę automobiliu su kūdikiu paversti smagia patirtimi, dalinasi „Family Lab Academy“ kineziterapeutė, programos kūdikiams „Sensorinė judesio terapija“ autorė Brigita Šimaitytė.
Šeimos kelionės yra lyg mažas žygdarbis.
Kelionės jums ir jūsų vaikams gali sukurti ypatingų prisiminimų, kurie išlieka visam gyvenimui, nesvarbu, ar vykstate į tolimesnę kelionę, ar važiuojate aplankyti artimųjų. Tačiau, kad kelionė būtų smagi ir įdomi, keliaujant su kūdikiu reikia šiek tiek papildomo pasiruošimo. Kelionė su mažyliu nedaug skiriasi nuo keliavimo su vyresniu vaiku, tačiau amžius gali turėti įtakos veiklų pasirinkimui. Pavyzdžiui, keliaujant su 2 metų vaiku atsiveria daug daugiau galimybių užsiimti pasirinkta veikla ir vaiką sudominti. O prieš kelionę su kūdikiu jau tenka pasukti galvą. Tačiau keliauti su mažyliu nėra taip sunku, kaip atrodo. Tiesa, tėvai daugiausia streso patiria galvodami apie tai, ką reikės daryti, jei kūdikis pradės verkti važiuojant automobiliu? Todėl pasidalinsime 5 idėjomis, kaip mažylį sudominti kelionės metu.
Ar ekranų naudojimas gali padėti kelionės metu?
Kūdikiams technologijos nėra būtinos, net nerekomenduojamos. Jiems geriausia sekasi mokytis bendraujant su aplinkiniais ir tyrinėjant aplinką. Daug naudingiau pažinti pasaulį, pasitelkiant visus penkis pojūčius, nei žiūrėti į ekraną, kadangi vaizdas telefone niekada neatstos tikrųjų emocijų, kurių mažylis išmoksta jį kalbinant ir gyvai bendraujant. Todėl nebijokite, nes yra kitų būdų, kaip sudominti kūdikius kelionės metu, nenaudojant ekranų. Daugelis šių užsiėmimų yra ne tik linksmi, bet ir lavinantys!
Kokias veiklas geriausia rinktis kelionės metu?
Nesvarbu, ar keliaujate automobiliu, traukiniu, autobusu ar lėktuvu, jūsų mažyliui reikės kažko, kas padėtų praleisti laiką kelionėje. Pirmiausia veikla neturi būti brangi. Geriausia panaudoti tai, ką turite namuose, ir nereikia pirkti. Jei turite galimybę, rinkitės žaislus ar užsiėmimus, kurių mažylis pastaruoju metu nematė ar su jais nežaidė. Jam bus įdomiau tyrinėti daiktus, kurie yra tarsi nauji. Neimkite į kelionę veiklų, po kurių ilgiau tvarkysitės nei mažylis žais. Iš anksto apgalvokite, ko užsiėmimui gali prireikti (užtraukiamų maišelių, balionų, skarelių, buteliukų ir pan.).
5 veiklų idėjos, kaip kelionę automobiliu paversti smagia ir lavinančia:
Barškučiai ant kojų arba rankų. Ryškios spalvos skatina kūdikį sutelkti dėmesį, o minkštos medžiagos ir skirtingos tekstūros stimuliuoja kūdikio lytėjimo pojūtį. Barškučiai skleidžia švelnų garsą, kai kūdikis pajudina ranką arba koją, tai atkreipia kūdikio dėmesį. Tokie barškučiai, uždėti ant rankų arba kojų, padeda mažyliui „atrasti“ galūnes.
Servetėlių dėžutė. Pabaigtą sausų arba drėgnų servetėlių dėžutę taip pat galima panaudoti kaip kūdikį lavinančią priemonę. Tiesiog į ją pridėkite daiktų, kuriuos būtų galima lengvai ištraukti. Pavyzdžiui, siūlai, juostelės, medžiagos gabalėliai. Tuomet leiskite mažyliui daiktus iš lėto traukti. Įvardinkite, kas tai yra, kokia daikto tekstūra, kokia spalva ir pan.
Dekoracijos automobilyje. Mažyliui pavargus nuo veiklų, gali norėtis tiesiog žiūrėti ir tyrinėti, kas yra aplinkui. Todėl nepamirškite, kad lavinančias veiklas galima sukurti ir aplink kūdikį. Kai mažylis vežamas kėdutėje, nusuktoje nuo važiuojamosios dalies, ant priešais jį esančių sėdynių atlošų galite pakabinti barškučių, spalvotų konstruktorių, nespalvotų kortelių ar veidrodį. Taip kūdikis bus lavinamas net ir neužsiimant papildoma veikla su juo.
Sensoriniai buteliukai. Pasigaminkite muzikos, tyrinėjimo ir smalsumo skatinimo instrumentą. Į tuščią buteliuką įberkite kruopų (ryžių, pupų, žirnių) ar kitų namuose randamų daiktų (sagų, skambaliukų, karoliukų ir pan.). Jei naudojate ne kruopas, o kitą pasirinktą priemonę, garso sušvelninimui galite į buteliuką įpilti vandens. Tuomet buteliuko kamštelį tvirtai užsukite ir pasinerkite į skirtingų garsų kelionę. Atminkite, skirtingos priemonės buteliuke – skirtingas skleidžiamas garsas.
Skarelės. Pirmiausia susipažinkite su skarele – kaip ji atrodo? Kokios spalvos? Tai puikus būdas bendrauti ir lavinti kalbos bei bendravimo įgūdžius. Žaiskite žaidimą ,,ku–kū“, traukite skareles iš dėžutės ir meskite į viršų, Spalvotos skarelės yra puikus būdas mokyti kūdikį sutelkti dėmesį. Mažyliui gulint ant nugaros, pilvo ar sėdint, judinkite skarelę priešais jį. Jaunesniems nei trijų mėnesių kūdikiams judinkite skarelę lėtai, kad mažylis spėtų pamatyti judesį. Su vyresniais kūdikiais judesiai gali būti greitesni, o kryptys įvairesnės.