Naujagimis šeimoje – reikšmingas pokytis vyresniems šeimos vaikams, tad svarbu padėti jiems ramiai išgyventi šį laikotarpį ir perteikti laukiančią patirtį. Kalbant apie būsimą pokytį svarbu vengti išankstinės nuomonės ar lūkesčių kūrimo. Kaip tai padaryti švelniai ir pozityviai, tuo pačiu nenutolstant nuo realybės, pataria sertifikuotos Montessori metodo praktikės bei „seku-vaiku” kūrėjos Austėja Stancikienė ir Miglė Rimeikė.
Švelni pradžia ir tinkamas laikas:
Planuojant pasidalinti žiniomis su pirmagimiu(-e) verta atsižvelgti į vaiko amžių ir laiko koncepto suvokimą. Daugumai vaikų devyni mėnesiai bus per ilgas laiko tarpas laukti, tad verta neskubėti – kuo mažesnis vaikas, tuo žiniomis verta pasidalinti arčiau sulaukimo, o apvalėjantis Mamos pilvukas padės lengviau suvokti pokyčius.
Tačiau čia ne ką mažiau svarbu ir KAIP pasidalinsite ta naujiena. Verta palaukti dienos, kada pirmagimis(-ė) bus patyręs(-usi) daugiau jūsų dėmesio, gerai jausis ir jūs turėsite pakankamai laiko atsakyti į iškylančius klausimus (o jų tikrai bus, tad būkite pasiruošę!).
Taip pat, svarbu pasirinkti gan ramų periodą, kai nebūsite kitų didelių įvykių ar pokyčių sukūryje (pvz. darželio adaptacija, persikraustymas ar sauskelnių atsisakymas).
Realistiškos, bet pozityvios asociacijos:
Jei turite galimybę, apsilankykite pas mažylį auginančią šeimą ar pažiūrėkite video įrašų apie kūdikius. Kalbėkitės su vaiku atvirai – čia svarbu išlikti realistiškai pozityviems: „Mažyliai daug verkia, jie taip mums praneša, kad kažkas yra ne taip…bet mums kalbant mažylis pamažu mokysis kalbėti pats, kaip manai, koks bus pirmasis žodis?“
Mokymasis apie kūdikius ir mažylius drauge:
Ne tik drauge sekite, kaip auga pilvukas, bet ir ženkite žingsnį tolyn – skaitykite drauge knygas apie kūdikių ir vaikų raidą (tiek mokslines, tiek specialiai pritaikytas būsimiems broliams ir sesėms). Pavyzdžiui, ką tik lietuvių kalba pasirodžiusią “Sofija mokosi apie mažylį”, kurioje rasite trumpas istorijas broliams ir seserims apie kūdikio raidą nuo gimimo iki šešerių mėnesių.
Vyresnėliui(-ei) bus svarbu ne tik suvokti bei apčiuopti raidos lėtumą, bet šios knygelės taip pat suteiks progą normalizuoti tam tikrus vaikams sunkiau suvokiamus kūdikio raidos etapus (pradinį gležnumą, higienos poreikį, mobilumo progresiją, valgymo ypatybes, pasaulio pažinimą per burną, kalbos progresą ir t.t.). Kuo bus aiškiau ko laukti, tuo bus lengviau sulaukus.
Taip pat, kūdikiui jau gimus, knygelės padės prisiminti bei atrasti atsakymus į vyresnėliui(-ei) kylančius klausimus, tokius kaip “o kodėl brolis/sesė su manimi negali žaisti?” ar “kodėl ji(s) nemoka ridenti kamuolio?” ir pan.
Tik būtiniausi pokyčiai:
Kol pažindinsitės su įvairiais laukiančiais buities scenarijais ir tuo kas keisis, būtina vaikui pabrėžti, kad daug kas išliks taip pat (ypač tai, kas jam/jai brangu – ypatingi ritualai ar mėgstama rutina).
Jei galite, venkite nebūtinų pokyčių, jei planuojate perkelti vaiką į savo kambarį, atsisakyti sauskelnių, pradėti darželį ar pan. pradėkite iš anksto, arba palaukite, kol bus “atvėsusi” pradinė naujiena, bet dar bus likę pakankamai laiko iki naujo šeimos nario gimimo arba, jei susitikimas visai arti, pokyčius planuokite jau apsipratus su pagausėjusia šeimyna.
Pripildytas meilės puodelis
Gimus antram vaikui, neišvengiamai atsidursite situacijose, kuriose vyresnėliui(-ei) teks palaukti. Tai daryti bus daug lengviau, jei iš anksto bus pripildytas jo(-s) “meilės puodelis” – tai bus pagrindinis resursas iš kurio jis/ji sems tolerancijos ir kantrybės naujai pakitusiai šeimos situacijai.
Tad kol esate drauge be trikdžių, pasirūpinkite gausiu ir kokybišku laiku su vaiku. Įamžinkite savo veiklas ir paruoškite nuotykių albumą, kurį bus smagu pavartyti tuomet, kai dienos nuotykiai suksis tarp miegamojo, vonios ir virtuvės.
Gimus mažyliui, tęskite šį svarbų laiko dviese ritualą susiplanuodami ypatingų valandų, kai bus daugiau galimybių – pusdienių ir dienų. Laikas atskirai su vienu vaiku lygiai taip pat svarbus, kaip ir bendros veiklos drauge šeimoje.
Knygas rekomenduojame skaityti lėtai, skiriant laiko atsakyti į galimus vaiko klausimus ir verta pasiruošti ne tik esamam, bet ir kito dar tik laukiančio laikotarpio aptarimui. Būtent todėl knygoje „Sofija mokosi apie mažylį” apžvelgiami net šeši pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai. Iš patirties žinome, kad vaiko smalsumui nėra ribų, tad patogu galėti tiesiog atsiversti sekantį skyrių, o kad situacijas pavyktų prisijaukinti ir realybėje jas būtų lengviau priimti, galite pakeisti veikėjus savo vaikų vardais ir…skaityti vėl…ir vėl…ir vėl!
Kai negalite atliepti poreikio
Gimus kūdikiui, neišvengiamai susidursite su situacijomis, kai negalėsite iškart atliepti vyresnėlio(-ės), tad verta iš anksto pasiruošti:
- tylių veiklų ar žaidimų rinkinių, kuriais galėtumėte sudominti vyresnėlį(-ę) – lai tai būna ypatingos priemonės, skirtos tik šiam laikui
- palankų žodyną, suteikiantį vyresnėliui(-ei) konteksto be kaltės perkėlimo mažyliui:“Dabar kūdikiui laikas valgyti, kai pamaitinsiu, galėsime surasti užkandį ir tau.”, “Atėjo ramybės metas, tu ilsėsies drauge, ar vartysi knygutę?”, “Girdžiu, kad mažyliui reikia pagalbos. Kai tik galėsiu, ateisiu pas tave ir mes pratęsime, labai smalsu, ką tu sugalvosi kol būsiu išėjusi(-ęs)!”
- smagiu artimos ateities planu, kurio abu galėtumėte džiugiai laukti – dažnai pats laukimas būna tiek pat smagus, kaip ir pati veikla!
Psichologijos mokslų daktarės, dviejų vaikučių mamos bei Montessori praktikės Polly Zielonka knygos „Sofija mokosi apie mažylį” lietuvių kalba ieškokite www.sekuvaiku.lt