Temos apie kūdikių raidą viršija skaitomumo rekordus. Kineziterapeutei perdavėme skaitytojų klausimų.
Auginantys kūdikius tėvai labai džiaugiasi gultukais. Beveik visiems kūdikiams patinka sūpuotis gultuke, be to, jie nuo pirmųjų dienų gali matyti pasaulį iš pusiau gulimos, o ne iš visiškai horizontalios padėties. Gultuke kūdikiui saugu, smagu, mamai ramu. Tačiau randasi vis daugiau neigiamos informacijos, kaip kadaise apie vaikštynes. Iš pradžių jos buvo laikytos tikru proveržiu, o paskui raidos specialistai jas visiškai „sudirbo“. Tad ar pirkti gultuką, ar iš jo daugiau naudos, ar žalos?
Atsako kūdikių ir vaikų kineziterapeutė, paskyros „Physiobabies“ įkūrėja Miglė Datenytė
Šiuolaikiniame pasaulyje sukurta labai daug įvairių priemonių kūdikiams, nors iš esmės tai yra priemonės, skirtos tėvams, norint palengvinti jų buitį auginant mažylius. Vos kūdikiui pradėjus laikyti galvą, galima rinktis gultuką, kuriame kūdikiui ne tik kad patogu, bet ir smagu, nes gali pasisupti, liesti rankomis kabantį žaislą. Kiek vėliau tėvai renkasi sūpynes, šokliukus, vaikštynes ar stumdukus, kuomet kūdikiai gali pasiekti įvairias norimas kambario erdves ir ten tyrinėti dalykus, kurių anksčiau negalėjo pačiupti. Daugelis tėvų galvoja, kad vaikui smagu, tačiau vis dažniau, mes, specialistai, pastebime kūdikio konteinerio sindromo požymių.
KAS TAI?
Konteinerio sindromas – tai kūdikio fiziniai ir socialiniai raidos sutrikimai, kurie atsiranda dėl per ilgo laiko įvairiuose minėtuose įrenginiuose. Dažnai įrenginiai naudojami kaip apsauga mažyliams nuo nelaimingų atsitikimų, bet kartu apsunkina kūdikio judėjimą visomis kūno dalimis ir trukdo pažinti pasaulį. Kiekvienas mažylio prisilietimas prie jį supančios aplinkos tiek rankomis, tiek kojomis skatina socialinį vystymąsi. Mažylių smegenyse smulkiosios motorikos (pirštų judesiai) yra šalia kognityvinių centrų (suvokimo, kalbos, koordinacijos), tad kiekviena galimybė liesti jį supančią aplinką gerina kūdikio socialinį ir fizinį suvokimą.
Kai kūdikis per daug laiko praleidžia įrenginiuose, yra tarsi įmobilizuotas, didėja įvairios rizikos:
- Gali atsirasti galvos nugulėjimų, deformacijų.
- Atsiranda hiperaktyvumas.
- Nelavėja arba silpsta jėga, koordinacija, klausa ir mąstymas.
- Toks įmobilizavimas gali sukelti bendrųjų įgūdžių vėlavimą, pavyzdžiui, kūdikis vėliau pradės vartytis, ropoti, šliaužti, sėdėti, eiti.
Tai nereiškia, kad įrenginiai yra blogis ir jų nederėtų naudoti visai. Svarbiausia suprasti, kad privalome limituoti laiką visuose įrenginiuose, norint išvengti galimų sutrikimų. Pagal dabartines rekomendacijas, kūdikis gali būti visuose įrenginiuose kartu sudėjus būdravimo (ne miego) metu daugiausiai 2 valandas per parą.
Ilgiau vaiką palaikius įrenginiuose, būtų puiku leisti mažyliui pagulėti ant pilvuko ar ilgiau palaikyti ji rankose bei leisti žaisti laisvai ant kieto pagrindo.
Įrenginiai mums didžiulė pagalba, kai norime pasidaryti svarbiausius buities darbus. Limituojant laiką, mažylio fizinei ir socialinei raidai gultukas ar kiti įrenginiai jokios įtakos neturi.
Susiję straipsniai