Intymios zonos problemų sprendimas – tema, kurią užsienyje moterys dažnai aptaria su savo gydytoja, o štai Lietuvoje ji vis dar tabu. Tiesa, situacija po truputį keičiasi. Nes gerėja lytinės sveikatos edukacija ir daugėja specialistų, kurie gali padėti ją užtikrinti.
Lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Estetus“ gydytoja dermatovenerologė Ugnė Jarilinaitė-Grinaveckė pasakoja, dėl kokių intymių problemų kreipiasi pacientės, ir kaip jas siūlo spręsti šiuolaikinė medicina.
Ilgus metus gyvena jausdamos diskomfortą
Pirminių konsultacijų metu gydytojams iš pacienčių neretai tenka išgirsti, kad jos daugelį metų gyveno jausdamos intymios zonos problemas.
„Dažnai moterys prisipažįsta, kad ilgus metus gyveno jausdamos diskomfortą – ne tik patirdamos sunkumus lytiniame gyvenime, bet jausdamos fizinę ir emocinę įtampą, neigiamai veikiančią savivertę bei pasitikėjimą savimi. Dėl to net paprasčiausias apsilankymas paplūdimyje ar baseine sukeldavo daugybę nepatogumų. Būtent dėl šios priežasties labai džiaugiuosi, kad moterys apie intymios zonos problemas ima kalbėti vis garsiau, nes tai gyvenimiškas dalykas, – lytinės sveikatos ir funkcijos gerinimas turėtų būti toks pat įprastas kaip vizitas pas šeimos gydytoją, ginekologą bei kitą specialistą, kuris padeda spręsti pirmuosius ligos požymius ar vykdyti prevencines programas“, – teigia U. Jarilinaitė-Grinaveckė.
Intymios zonos problemos
Anot gydytojos, neretai tenka konsultuoti moteris, norinčias koreguoti lytinių lūpų asimetriją, po natūralaus gimdymo, menopauzės ar kūno svorio svyravimų atsiradusį lytinių lūpų tuštumą arba stangrumo stoką. Taip pat pacientės kreipiasi po atliktų plastinių operacijų, norėdamos pašalinti dėl jų atsiradusius mikro-, pavyzdžiui, tūrio, defektus. Neretai tenka spręsti ir kitą intymios zonos problemą: po depiliacijos atsiradusių bėrimų, plaukelių įaugimų ir šunvočių liekamuosius reiškinius – gydyti atrofinius randus“, – pasakoja gydytoja.
Dar viena grupė pacienčių susiduria su pigmento problema – spalviniais kontrastais, matomais intymios vietos zonoje. Įprastai jie atsiranda po nėštumo, gimdymo, žindymo ar tam tikrų chirurginių intervencijų. Vis daugiau pacienčių kreipiasi dėl sumažėjusio jautrumo intymioje zonoje ir makšties sausumo, kuris lemia įvairias pasikartojančias infekcijas.
„Bendradarbiaujant su ginekologu tenka spręsti ir šlapimo nelaikymo problemą, klitorio asimetriją ar jo bei G taško jautrumo stoką“, – vardina U. Jarilinaitė-Grinaveckė.
Šiuolaikiniai sprendimo būdai
Gydytoja dermatovenerologė ragina moteris, susiduriančias su intymios zonos problemomis, netylėti ir išdrįsti apie jas pasikalbėti su specialistu, galinčiu įvertinti būklę ir sudaryti individualų gydymo planą, kuris grįstas aukščiausiu konfidencialumo lygiu. Šiuolaikinė medicina leidžia efektyviomis ir minimaliai invazyviomis procedūromis išspręsti ilgus metus kamuojančias problemas.
„Šiuolaikinė medicina, priklausomai nuo konkrečios intymios zonos problemos, ją gali išspręsti taikant įvairias procedūras, kurias parenka gydytojas. Tai lazerinės procedūros, trombocitais praturtintos plazmos terapija, hialurono ar gintaro rūgšties užpildų injekcijos. Nuo individualios problemos priklauso, ar bus rekomenduojamas tos pačios procedūros kursas, ar tarpusavyje derinamos kelios procedūros.
Nepriklausomai nuo to, kokios procedūros bus pasiūlytos, bijoti nereikia – visos atliekamos su vietine nejautra, nesukelia diskomforto ar skausmo ir trunka iki valandos. Poprocedūrinis laikotarpis trumpas ir neturi specifinių apribojimų, pacientėms tiesiog rekomenduojama savaitę nesilankyti baseine ar patirtyje, nevažinėti dviračiu, o tam tikrais atvejais ir tiek pat laiko susilaikyti nuo lytinių santykių“, – sako gydytoja dermatovenerologė.
Procedūrų ryšys su prevencija ir chirurgija
Prieš procedūrą irgi nėra išskirtinių reikalavimų – svarbu tik tai, kad pacientė būtų visiškai sveika, pasiruošusi jai emociškai ir fiziškai. „Jeigu pacientė sirgo kokia nors infekcine liga, pavyzdžiui, COVID-19, nuo pasveikimo turi būti praėję apie porą mėnesių, kad poprocedūrinis laikotarpis būtų sklandesnis. Procedūra negali būti atliekama, jeigu jos vietoje išsivystęs pūlingas procesas. Tuomet svarbu iš pradžių taikyti antibiotikų terapiją ir tik išgydžius galima atlikti reikiamą procedūrą“, – įspėja „Estetus“ klinikos gydytoja dermatovenerologė.
Tokios problemos, kaip intymioje vietoje esantis pigmentas, randas, tempimo pojūtis, makšties sausumas ir odos stangrumo praradimas, negali būti sprendžiami chirurginiu būdu, todėl minimaliai invazyvios specifinės procedūros tam tikrais atvejais kuria jam alternatyvą. Tokios procedūros gali būti atliekamos ir prieš operaciją (kad jos rezultatai būtų geresni, o gijimas sklandesnis) bei po operacijos, siekiant atstatyti intymios vietos jautrumą, drėgmę bei stangrumą.
„Kalbėdami apie intymias problemas sprendžiančias procedūras, turime nepamiršti ir prevencijos – jeigu kartą ar du per metus būtų atliekamos intymios zonos fiziologinius pokyčius stabdančios procedūros, ypač po nėštumo ir gimdymo, tai leistų valdyti makšties jautrumo mažėjimą ir odoje vykstančius senėjimo pokyčius“, – priduria gydytoja dermatovenerologė ir dar kartą primena, kad susidūrus su intymios zonos problemomis derėtų kuo greičiau jas spręsti, o ne kankintis.
Viktorija Žilinskatė