Klinika „Gandro lizdas“ dar visai nauja. Akušerė Ieva Girdvainienė prieš 11 metų įkūrė tėvystės mokyklėlę, o šiandien tai klinika „Gando lizdas“.
Kaip atsirado klinika „Gandro lizdas“
Ieva augina tris dukras. Tėvystės mokyklėlę akušerė įkūrė prieš 11 metų, kai susilaukė Marijos. „Tuo metu skaičiau paskaitas „Prieraišiosios tėvystės centre“, o dukrą, kuriai tuo metu buvo 6 mėnesiai, palikdavau vyrui. Nemokėjau valdyti laiko, jis man tiesiog sutirpdavo. Kartą vyras paskambino: „Grįžk, pieno juk nepalikai, o aš neturiu krūties“. Parbėgau namo, žiūriu, dukrytė ramiai miega. Paklausiau vyro, kaip jis sugebėjo užmigdyti? Jis papasakojo, kad per TV žiūrėjo tiesioginę transliaciją iš juodojo gandro lizdo. Buvo rodoma transliacija, kaip gandras tupi lizde ir peri gandriukus. Dukrą, matyt, raminamai paveikė gandro kalenimas ir šiurenimas, kuris kažkiek priminė baltąjį triukšmą. Vyrui šovė mintis – o juk tai puikus pavadinimas nėščiųjų mokyklėlei. Tad „Gandro lizdui“ šiemet tiek, kiek Marijai, – jau beveik 12 metų“, – pasakoja Ieva Girdvainienė.
Ko labiausiai reikia moteriai laukiantis, gimdant, žindant? Pasak Ievos, šiame pasaulyje turbūt svarbiausia – sumažinti vidinio nerimo lygį. Labiausiai nerimą mažina jausmas, kad pradėjusi lauktis ar susidūrusi su motinystės iššūkiais esi kažkam svarbi, kad nebūsi „mėtoma“ nuo gydytojo gydytojui, kad tave prižiūrintis medikas bus šalia nuo nėštumo pradžios iki tol, kol reikės. Tęstinė nėštumo priežiūra, kai moteris su tuo pačiu personalu bendrauja per nėštumą, gimdydama, po gimdymo, žindydama, augindama kūdikį, – tai siekiamybė.
Siekiamybė gali būti realybė
Net jeigu moteris neserga lėtinėmis ligomis ar neturi rimtų sveikatos problemų, jai neužtenka tik akušerio patarimų. Vesdama tėvystės mokymus, Ieva kolegiškai dirbo su būreliu specialistų – jų konsultacijoms nukreipdavo mamas, kurioms prireikdavo vienokių ar kitokių paslaugų. Vienai – kūdikio masažo ar mankštelės, kitai – psichologo patarimų. Atrodė – kaip būtų patogu, jei atėjusi į nėštumo paskaitas šeima čia pat galėtų gauti ir įvairių kitų paslaugų, nereikėtų klaidžioti ar ieškoti informacijos interneto platybėse. „Daug metų dirbu ligoninėse, konsultuoju šeimas namuose, vedu mokymus ir vis girdžiu tuos pačius klausimus: „Kur rasti gydytoją, kuriam galėčiau paskambinti dėl vaikelio? Kaip rasti kompetentingą žindymo konsultantą? Ar pažįstate kūdikių masažistą?“ – pasakoja Ieva Girdvainienė.
Svajonė po vienu stogu suburti svarbiausius jaunai mamai ir šeimai specialistus tapo tikrove. Rudenį Vilniuje atsidarė klinika „Gandro lizdas“. Pasak Ievos, žodis „klinika“ yra gana šaltas, labiau tai „lizdas“, kur saugu, jauku, o aplinka neįpareigoja.
Kurdami kliniką Ieva su kolegomis ir šeima siekė, kad patekusios vidun moterys nepatirtų įtampos. Namų interjeras, jaukūs baldai, Mariaus Jonučio paveikslai apie gimimą, arbatos puodelis. Čia moteris gali ramiai pažindyti, pasikalbėti su kitomis mamomis, juokaujame, kad kol kas tai mūsų naujagimis, todėl augame ir visiems kartojame, kad turite galimybę stebėti, kaip keičiamės, ir prašome kantrybės, nes tikrai dar esame maži.
Net gydytojo akušerio-ginekologo kabinetas, kurio turbūt nelabai mėgsta jokia moteris, sugalvotas kitaip – kabinetas įrengtas kaip namų svetainė, nupirkta speciali akušerinė kėdė, kuri nepanaši į klasikinę. „Turime ir daugiau sprendimų, kurie padaro ginekologinę apžiūrą labai intymią ir kiek įmanoma jaukesnę, bet kol kas jų neišduosiu. Pasakysiu tik tiek, kad išėjusios iš apžiūros moterys sako: „Jaučiausi kaip SPA“, – juokiasi Ieva.
Klinika „Gando lizdas“ turi mokymų erdvę, salę nėščiųjų mankštai, masažo kabinetą. Laukiamos tiek mamos, tiek moterys, norinčios pasitikrinti sveikatą, gauti unikalią dubens dugno konsultaciją ar atlikti įvairius tyrimus.
Kokie specialistai svarbiausi motinystės kelionėje
Patirtis išgrynino komandą, kurią naujoje klinikoje sudaro: akušerė-ginekologė, akušerė-žindymo konsultantė, kineziterapeutė, psichologė, vaikų ligų gydytoja ir gydytoja psichiatrė.
Apie kiekvieną poziciją Ieva papasakojo plačiau.
Akušeris-ginekologas, žinoma, pirmas numeris moters motinystės kelionėje. „Gandro lizde“ dirba du šios srities specialistai, vienas prižiūri nėštumus, kitas konsultuoja dėl rutininių ginekologinių klausimų, atlieka kasmetines rutinines patikras, atlieka reikiamus tyrimus (klinikoje yra laboratorija). Prireikus čia pat galima atlikti intraveninį gydymą, pavyzdžiui, jeigu laboratorijoje nustatomas kritiškai žemas geležies kiekis.
Žindymo konsultantas – antras pagal svarbumo hierarchiją. Dėl šios paslaugos žmonės atvyksta ir iš kitų miestų. Kadangi klinika akredituota, konsultacijos išvados patenka į e-sveikatą, tai palengvina šeimos gydytojo darbą. Klinikoje yra laboratorija, todėl galima skubiai nustatyti poreikį gydymui antibiotikams ir kitus svarbius dalykus (kai moteris kreipiasi dėl pažeistų spenelių ar mastito).
Vaikų gydytojas šioje klinikoje negydo vaikų slogos ar kosulio, tačiau konsultuoja apie kūdikio raidą, papildomą maitinimą, higieną, miegą, tuštinimąsi ar visais kitais rūpimais klausimais. „Mes nekonkuruojame su poliklinikų vaikų gydytojais, o jų paslaugas papildome. Poliklinikose gydytojai turi daug darbo ir privalo įsitekti į ribotą laiką, o pas mus gydytojas kalbasi su mama apie tai, kas jai neramu. Ji gali ateiti su sąrašu klausimų ir kartu su vaikų gydytoju juos aptarti. Mūsų gydytojas atsakys į visus klausimus, o jei matys, kad yra problema, nukreips pas reikalingą specialistą“, – pasakoja Ieva.
Gydytojas psichiatras ir psichologas – irgi svarbus jaunai mamai, ir ne tik po gimdymo, kai gresia pogimdyminė depresija. Ir besilaukiant kartais gali varginti įvairios baimės, kilti nerimas, liūdesys. Tokiu atveju psichologo patarimai yra aukso vertės. Kartais moteris iki pastojimo vartoja antidepresantus ar kitus psichotropinius vaistus, tad reikalinga psichiatro konsultacija, kaip medikamentus suderinti su nėštumu, nes tai tikrai įmanoma. Konsultacijos gali būti ir nuotolinės.
Kineziterapeutas iš pirmo žvilgsnio atrodo reikalingas dėl kūdikio mankštelių ir masažų, tačiau jo paslaugų sfera kur kas platesnė. Kineziterapija yra gydymas per judesį, o gydyti besilaukiančių moterų mažai kas drįsta. Nors joms skauda nugarą, sunku judėti ir gulėti. Tokia neinvazinė medicina, kaip kineziterapija, gali suteikti nėštukei sparnus. Kineziterapeutas gali išmokyti moterį teisingai atsisėti, pasilenkti, verstis ant šono, rasti tinkamą padėtį apsvaigus galvai. Mankšta, masažas – visa tai labai palengvina nemalonius nėštumo pojūčius, susijusius su besikeičiančia svorio ašimi, kūno mase, apkrovomis. Masažai nėštumo metu irgi neišdiskutuota tema, kartais net ginekologai jų neleidžia, nes gali būti pavojinga. „Pas bet ką eiti masažuotis nėštukei ir mes nepatariame, bet pas mediką eikite drąsiai“, – sako Ieva.
Naujovė, kurią siūlome besilaukiančioms moterims, – teipavimas. Ši metodika atėjo iš sporto medicinos, bet puikiai pritaikoma ir laukiantis. Teipavimas yra neinvazinė procedūra, ji sumažina skausmus, kurių besilaukiant būna labai daug.
Na ir mūsų TOP – dubens dugno mankšta, skirta pasiruošti gimdymui ar sugrįžti po gimdymo, deja, apie šią problemą moteris dažnai nutyli, tad kviečiame ir individualioms konsultacijoms, kurių metu įvertinsime tarpvietės audinius ir skirsime mankštas ar gydytojo konsultaciją. Nebijokite sau padėti.
Ta pati kineziterapeutė, kuri išlydi moterį į gimdymą, paskui laukia jos, grįžtančios su mažyliu, kad pamokytų mankštelių, masažiukų. Žinoma, kineziterapeutė konsultuoja dėl kūdikio raidos, pataria, kaip ją skatinti.
Prausynos ir kita
Ieva svajoja, kad klinikoje „Gandro lizdas“ moterys su draugėmis rinksis švęsti kūdikio pasitikimo (baby shower) ar prausynų, o gal kūdikio lyties atskleidimo švenčių. Čia jos galės pasidovanoti masažus, žvakių ir kvapų aplinkoje vaišinis arbata ir skanėstais bei mėgautis nuostabiausiu potyriu – laukimu ir moterų bendryste.
Dar daug planų yra mūsų augimo kelionėje, bet svarbiausia – mažais žingsneliais keliauti į priekį. Lauksime jūsų „Gandro lizde“.
Klinika „Gandro lizdas“:
Neila Ramoškienė
Nuotraukos iš asmeninio albumo
Susiję straipsniai
None found