Mielos mamos ir tėčiai,
Yra daugybė priežasčių laukti Velykų. Visų pirma dėl to, kad ateina tikrasis pavasaris ir šiluma. Mokyklinio amžiaus vaikams prasideda atostogų savaitė. Visiems dirbantiesiems – papildoma laisva diena susitikti su giminėmis, važiuoti pas tėvus ir senelius. O mažiems vaikams tai laikas, kai legaliai žaidžia ir mama, ir tėtis – dažo kiaušinius, ridena, puošia namus zuikiais ir kepa pyragus. Tiesa, nukrautas vaišėmis stalas šiais laikais jau nebėra kažkoks stebuklas – gyvename taip gerai, kad kiekvieną dieną galime valgyti tortus… Kur kas svarbiau visos šeimos ruošimasis šventėms, gyvenimas laukimu.
Nesvarbu, kurios tradicijos – pagoniškos ar krikščioniškos – jūsų šeimoje svarbesnės, jų esmė panaši. Gyvybės pergalė prieš mirtį. Per Velykas prisikelia Kristus ir sugrįžta paukščiai giesmininkai.
Velykų tradicijos laikui bėgant keičiasi. Šiame numeryje pamokysime, kaip kartu su vaikais iš šiuolaikinių priemonių pasidaryti Velykinių zuikių, kuriais galima dekoruoti stalą ar tiesiog su jais žaisti. Zuikis laikomas Velykų simboliu dėl savo vaisingumo, gyvybingumo. Kol iš popieriaus kirpsite zuikį, papasakokite apie senąsias Velykų tradicijas. Apie tai, kad nuo XIII amžiaus įprasta dažyti kiaušinius, Lietuvoje tradiciškai margučiai būdavo dažomi augaliniais dažais ir vašku. Velykų rytą pabudę vaikai puldavo žiūrėti, ar ant palangės Velykė paliko jiems kiaušinių. (Dabar perkame šokoladinius.) O dieną eidavo suptis, ir įsisupti reikėdavo kuo aukščiau – kad javai būtų aukštesni ir linų pluoštas ilgesnis. Kodėl gi ir šiandien po sočios užstalės neišėjus į kiemą ar žaidimų aikštelę su vaikais pasisupti?
Keičiasi ir Velykų stalo patiekalai. Mama tinklaraštininkė šiame numeryje dalinasi savo šventinių pyragų receptais, kuriuos siūlome išbandyti ir jums. Svarbiausia, kad Velykos būtų sočios, skanios, estetiškos, nepersivalgytumėte per daug kiaušinių ir nesusirgtumėte. O visa kita – jūsų šeimos kūryba, nes kiekviena šeima tradicijas perima ir išlaiko savaip.
Gražių švenčių!
„Mamos“