„Kuo pradžiugins ši diena – sirupu ar bandele?“ – svarsto Ėduoniukas ir Bakteriukas iš mokomosios vaikiškos knygelės apie dantukų priežiūrą. Regis, nieko nėra paprasčiau, kaip „nukenksminti“ šiuos dantų kenkėjus – tiesiog pavalgius „bandelių ir sirupo“ išsivalyti dantis. Bet, pasirodo, teisingai išsivalyti dantis yra ištisas mokslas. Apie tai kalbamės su odontologe Daiva Janavičiene.
Sakoma, kad vaikui reikia pradėti valyti jau pirmąjį dantuką, tačiau kaip tai padaryti?
Valyti burnos ertmę galima pradėti dar ir neturint dantukų – tuomet valoma tik gleivinė. Taip vaikiukas pratinamas, kad ši kūno vieta taip pat švarinama, kaip ir kitos… Tam reikalinga marlės skiautelė, sudrėkinta vandeniu – ja švelniai perbraukite dantenas būsimų dantukų vietoje, o jiems išdygus, nušluostykite ir juos (lūpinį ir vidinį paviršius). Dažniausiai mažyliai stengiasi sugriebti pirštą – tuomet drąsiau valyti minkštu vaikišku šepetėliu, nes dantukai išties aštrūs. Švarinti burnytę reikia bent kartą per dieną – geriausiai prieš naktinį miegą.
Labai daug tėvų su siaubu mums rašo, kad vaikų pieniniai dantukai sugenda vos išdygę – ruduoja, trupa, byra. Ar tai yra dėl blogos higienos, ar dėl kokių nors genetinių dalykų?
Būtų labai gerai, kad tėvai pastebėję tokį bedygstantį ir gendantį dantuką iškart pasirodytų odontologui, kuris galėtų įvertinti priežastis ir duotų patarimų, kaip išsaugoti dantukus. Dantų kariesas yra infekcinė liga, ją sukelia burnoje gyvenančios bakterijos, todėl jokiu būdu nevertėtų laižyti vaikiuko čiulptuko, net ir nukritusio ant grindų, nes taip perduodami mikroorganizmai jau puikiai pasiruošę gyventi burnos aplinkoje ir kenkti dantims bei gleivinei. Be abejo, genetinis polinkis svarbus danties audinio struktūrai, seilių sudėčiai formuotis, bet labiausiai paveldimi mitybos ir higienos įpročiai.
Kada nupirkti vaikui pirmąjį šepetėlį ir pirmąją dantų pastą? Kokie jie turėtų būti?
Pirmasis šepetėlis būtinas atsiradus krūminiams dantukams arba anksčiau – jei tėveliams taip patogiau (dėl jau minėto kandžiojimosi) ir vaikui smagiau valytis taip kaip mama ar tėtis. Kokybiškai higienai pakanka šepetėlio ar audinio gabalėlio, vandens ir tinkamų judesių. Pirmąją dantų pastą aš rekomenduoju kuo natūralesnės sudėties, nes mažieji dar nemoka išspjauti. Geriau būtų be putojančių medžiagų gelinės ar kreidos pagrindo, nes putos gali dirginti, skatinti vėmimo refleksą.
Kas kiek laiko keisti dantų šepetėlius tiek vaikui, tiek tėveliams?
Kas tris mėnesius arba dar dažniau, jei jau šereliai pradeda skleistis į šoną.
Ar yra kokios nors taisyklės, kaip prižiūrėti dantų šepetėlius?
Jie turi būti išplauti ir padėti išdžiūti iki kito naudojimosi.
Iki kokio amžiaus tėvai turėtų prižiūrėti, kaip vaikai valosi dantis?
Tėvai turėtų stebėti šį procesą, kol vaikas išmoksta rašyti. Tik tuomet ranka pasiruošusi kokybiškai išvalyti visus paviršius.
Kaip sudominti vaikus burnos higiena?
Visų pirma dantų valymasis turi būti norma, o ne „noriu – valau, noriu – ne“. Nes labai dažnai girdžiu: „Sūnus (dukra) dantukų nesivalo, nesiduoda“. Bet juk nešvarias rankas ar veidelius vis dėlto prausiame…
Kiekvienas geriausiai pažįstame savo vaiką, tad galime sugalvoti, kaip prikalbinti valytis dantukus. Čia jau nuo tėvų išmonės ir pavyzdžio priklauso. Daugumai vaikiukų svarbu daryti viską, kaip daro tėvai. Todėl labiausiai skatiname šeimyninį dantų valymąsi, kai mama, tėtis ir vaikai dantis valosi kartu. Tada nesunku vaiką stebėti, jei jam reikia – padėti.
Mažyliai labai tiki pasakomis, istorijomis, todėl mes su vaikais keliaujame į vonią vaikyti iš burnos „mamukų“, kurie yra labai gudrūs ir šokinėja nuo vieno danties ant kito, vis pamesdami savo spalvotas kojines. Kol nuo visų dantų visų paviršių nuvalome tas spalvotos kojinytes, užtrunka…
Kiek įtakos dantų sveikumui turi burnos higiena?
Higiena išties turi lemiamą vaidmenį burnos sveikatai, net ir suvalgius krūvelę saldainių ir kruopščiai išsivalius dantukus, tikėtina jog bėdos nebus. Sąmoningai sakau „krūvelę“, nes jau geriau keli saldainiai iš karto, negu po vieną kas porą valandų (ir dar čiulpinį, kuris tirpsta keletą minučių). Antras reikšmingas dalykas – mityba ir ypač jos režimas. Dažni užkandžiavimai irgi kenksmingi.
Ar gali dantų valymą pakeisti kramtomoji guma?
Ne, negali, ji tik paskatina didesni seilėtekį, bet seilės ir liežuvio bei skuostų judesiai negali pasiekti visų dantų paviršių. Be to dažnas gumos kramtymas gali neigiamai atsiliepti žandikaulio sąnariui.
Kartais tėvai palieka vaiko dantų šepetėlius pas močiutes. Ar ilgai nenaudojamas šepetėlis (pavyzdžiui, 2 mėnesius), neužsiteršia?
Svarbu, kad šepetėlis būtų sausas ir bėdos nebus.
Kas kiek laiko vaiką patartumėte parodyti burnos higienistui? O kas kiek laiko šiam specialistui turėtų pasirodyti tėveliai?
Tėveliams reikėtų apsilankyti pas higienistą kas pusmetį arba kas metus –kaip patars jus prižiūrintis specialistas, įvertinęs individualias ypatybes. Vaikai pas higienistą irgi siunčiami, kai tai būtina – čia jau patars jus prižiūrintis odontologas.
Nuo kokio amžiaus vaikučius mokyti naudotis dantų siūlu?
Jei dantukai sudygę labai tampriai, tarpeliai tarp jų labai maži, tėveliai turėtų juos išvalyti siūlu, o jau vaikas pats mokysis su juo elgtis pradėjus dygti nuolatiniams dantims.
Kad išvengtumėte ankstyvojo dantų ėduonies, reikia:
Vaiko dantų sveikata pradėti rūpintis jau išdygus pirmajam dantukui.
Valyti mažylio dantis pasta, skirta mažiems vaikam, 2 kartus per dieną. Šia pasta tik sutepkite šepetėlio šerelius. Yra specialių, minkštų šepetėlių pirmiems kūdikio dantukams. Jie guminiai, užmaunami ant mamos piršto.
Pirmasis vizitas pas odontologą turėtų būti tik išdygus pirmajam dantukui, vėliau reikia lankytis reguliariai 2 kartus per metus, o esant būtinybei pagal individualų apsilankymų planą.
Reikia mažylį pratinti gerti iš puodelio.
Ankstyvasis vaikų dantų ėduonis – tai ėduonies forma, kuri pažeidžia ką tik išdygusius dantis. Ši ėduonies forma gali atsirasti ir vaikams, dažnai maitinamiems krūtimi ilgiau kaip vienerius metus, ypač naktį. Jei vaikas įpratęs užmigti su buteliuku, vietoj pieno reikėtų pilti virintą vandenį.
Tėvai turėtų nuo mažų dienų vaikams sekti pasakas apie dantis, aiškinti, kaip taisyklingai juos valyti, ir pratinti prie odontologų.
Valgant tik minkštus produktus dažniau susergama ėduonimi, tad patariama valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Gyvenime būna laiko tarpai, kai dantys genda dažniau. Su tuo gali susidurti paaugliai, nėščiosios ar tam tikromis ligomis sergantys asmenys. Tokiu atveju reikia vartoti kalcio papildų ir vitaminą D, kad geriau būtų pasisavintos reikalingos medžiagos.
Pagrindinės dantų valymosi taisyklės:
Prieš valydamiesi dantis šepetėliu, pirmiausia specialiu siūlu išvalykite tarpdančius – tai apsaugo nuo akmenų formavimosi ir neleidžia vystytis kariesui, nes pašalinami maisto likučiai.
Suaugusi žmogaus dantų šepetėlis turi būti vidutinio kietumo, o vaiko –minkštas. Labai kieti dantų šepetėliai gali braižyti dantų emalį.
Išmokykite vaiką dantų šepetėlio niekam neskolinti (tai dažnai pasitaiko vaikų darželiuose, stovyklose).
Dantis būtina valyti 2 kartus per dieną, kruopščiai. Valykite visus dantų paviršius – priekinį, iš gomurio pusės, kramtomąjį. Kruopščiai nuvalytas turi būti kiekvienas dantis.
Dantis valykite pasta, kurioje yra fluorido – jis sustiprina dantų emalį, todėl dantys tampa atsparesni aplinkos veiksniams.
Dantų pastose, priklausomai nuo gamintojo, yra atitinkamas fluorido kiekis (vidutiniškai 0,15 proc.). Atsargiai naudokite balinamąsias dantų pastas, turinčias abrazyvinių dalelių, kurios gali pažeisti emalį. Specialias dantų pastas (gydomąsias, balinančias ir kt.) gali skirti tik burnos higienistas ar odontologas. Vaikams skiriamos vaikiškos dantų pastos. Paprastai gamintojas informuoja, kokio amžiaus vaikams skiriama dantų pasta.
Dabar yra įvairių formų dantų šepetėlių, bet tyrimais nustatyta, kad valymo kokybei jos daug reikšmės neturi. Jei dantys valomi tinkamai, šepetukas gali būti bet kokios formos, svarbu, kad jo šereliai būtų minkšti. Nors kai kurie specialistai rekomenduoja rytais naudoti minkštą šepetėlį – mat tada ant dantų beveik nėra apnašų, o vakarais – vidutinio kietumo.
Daugelis mano, kad elektrinis šepetėlis dantis išvalo geriau. Kadangi jo galvutė daro greitus sukamuosius judesius, nuvalo visas apnašas. Išlenktame skalavimo įtaiso vamzdelio gale yra maža skylutė, iš jos bėga stipri, plona vandens čiurkšlė. Šiuo vandens siūlu puikiai išvalomi tarpdančiai, jo srovė masažuoja dantenas. Tačiau kokybiški elektriniai šepetėliai brangūs, juos irgi, kaip ir paprastus, reikia keisti. Be to, nėra įrodyta, kad iš tiesų jie geresni nei įprasti šepetėliai – viską lemia, ar jais tinkamai naudojamasi.
„Mamos žurnalas“