Kaip suderinti žindymą ir darbą

jur-1

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Lietuvoje turime vienas ilgiausių motinystės ir vaiko priežiūros atostogų pasaulyje. Kai kuriose šalyse mamos priverstos grįžti į darbą, po gimdymo praėjus vos 4 savaitėms! O mūsų šalyje mamos gali vaikučius namie auginti 3 metus, tačiau ne visos nori ar gali tiek laiko praleisti be darbo. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip suderinti darbą ir žindymą. Konsultuoja sertifikuota žindymo konsultantė Oksana Laurinavičienė, IBCLC*, www.laktacija.lt

Į darbą – bent po pusmečio

Žindymo specialistai vieningi – sėkmingam žindymui užtikrinti mamos ir vaiko porai reikėtų bent pusmetį praleisti kartu, tuomet mama su mažyliu gražiai „užkuria“ ir stabilizuoja laktaciją (pirmosios 6–8 sav. po gimdymo), sėkmingai išgyvena rimčiausius augimo šuolius (tas mistinis „pieno dingimo“ periodas 3–4 mėn. po gimdymo), „išdaigina“ nors kelis dantukus (sveikos, bemiegės naktys…) ir pradeda naują fazę – papildomą maitinimą. Deja, kartais nutinka, kad mamos grįžta į darbo rinką po kelių mėnesių ar net savaičių po gimdymo. Ar tokia mama galės toliau žindyti? Nėra nieko neįmanomo, tik reikia gerai susiplanuoti ir pasiruošti šiam periodui kuo anksčiau, geriausia – dar nėštumo metu.

Kiekviena žindanti mama turėtų žinoti – net lašas jos pieno yra aukso vertės jos mažyliui.

Tikrasis žindymas neturi nieko bendro su kategoriškumu „viskas, arba nieko“. Duokite savo mažiukui tiek, kiek tik galite, o kiek jam objektyviai trūksta, – reikės papildyti kitos mamos pienu ar pieno mišiniu.

Ta pati taisyklė galioja, ir pradėjus dirbti, – jei tik pajėgiate visiškai išmaitinti mažylį savo pienu, – taip ir darykite, o jei pieno trūksta, – duokite papildomai.

Dirbanti mama gali naudoti tokias schemas:

VAIKAS MAITINAMAS TIK MAMOS PIENU

1)    Mama žindo darbo valandų metu:

kūdikis būna kartu su mama;

mama atvažiuoja kūdikį pamaitinti;

kūdikis atvežamas pas mamą pamaitinti.

2)    Atvirkštinio ciklo žindymas:

kol mama namie, kūdikis daugiausia yra žindomas;

ilgiausi mažylio miegai suplanuojami tuomet, kai mama yra darbe.

3)    Mama išsitraukia pieną:

būdama darbe;

būdama namie;

būdama ir darbe, ir namie.

VAIKAS MAITINAMAS MAMOS PIENU IR PAPILDOMAI MIŠINIU

1) Kol mama dirba, vaikas gauna visą paliktą mamos pieną, o kiek trūksta, – pieno mišinio.

2) Būdama su vaiku, mama jį žindo, o kai dirba, kūdikis gauna tik pieno

mišinį.

Jei tik įmanoma, žindančiai mamai reikėtų lankstesnio darbo valandų grafiko. Ji gali pasidalinti darbus su kolegomis, susitarti, kad bent kurį laiką galės dirbti dalį dienos, tartis dėl „suspaustos“ darbo savaitės (dirbti tiek pat valandų per mažesnį dienų skaičių), dirbti iš namų arba prašyti leidimo kūdikį atsinešti į darbą.

Verta pabandyti susitarti su darbdaviu dėl galimybės išlaikyti žindymą abiem pusėm priimtinomis sąlygomis, nes tokią žindančios mamos teisę garantuoja LR Darbo kodeksas. Ten rašoma, kad žindanti mama turi turėti galimybę netrukdomai išsitraukti pieną ar pamaitinti kūdikį, būdama darbe. Atskira rakinama patalpa būtų idealu (ir tai nėra tualetas!), tačiau pakaktų nors širmos ar užuolaidos. Galima tartis, kad darbdavys leistų imti daugiau pertraukėlių darbo metu pienui išsitraukti ar kūdikiui pamaitinti, o už jas mama atidirbtų vėliau.

oksana_laurinaviciene

Sertifikuota žindymo konsultantė Oksana Laurinavičienė, IBCLC*, www.laktacija.lt

Kiek laiko reikia skirti žindymui, būnant darbe?

Jei mama pati žindys mažylį, vienas žindymas užtruks apie 20–30 min.

Jei ji išsitraukinės pieną, tai vienai krūčiai tenka 10–15 min. traukimo laiko ir dar 5 min. įrangai išvalyti. Jei išsitraukinėsite maždaug kas 3 valandas, tuomet suskaičiuokite, kiek kartų per darbo dieną išsitraukinėsite (į darbo valandas įskaičiuokite ir kelionės laiką). Jei be vaiko išbūsite 9 valandas, vadinasi, teks išsitraukti 3 kartus, o bendrai tam sugaišite 1–1,5 val.

Pagal tyrimą, 3–6 mėn. amžiaus kūdikių mamos, grįžusios į darbą, pieną darbe išsitraukdavo maždaug 2 kartus per dieną, ir tai užimdavo šiek tiek mažiau nei 1 val. Kito tyrimo autoriai nustatė, jog vidutiniškai grįžusios į darbą mamos pieną traukdavosi maždaug 6,3 mėn. ir dažniausiai baigdavo, vaikui esant 9,1 mėn. amžiaus.

Kaip pasiruošti?

Jei iš anksto žinote, jog teks anksti grįžti į darbą, tam ruoškitės kuo anksčiau. Nuo gimimo žindykite savo mažylį visada, kai tik esate kartu. Pirmomis savaitėmis po gimdymo aktyviai formuojasi hormono prolaktino receptoriai krūtyse, o šis hormonas yra tiesiogiai atsakingas už pieno gamybą. Tad kuo daugiau žindysite, tuo geresnius „pamatus savo laktacijai pasiklosite“, o kai pamatai tvirti, namas tvirčiau stovi!

Esminis pieno gamybos veiksnys – efektyvus pieno pašalinimas iš krūties, kuo dažniau bus tuštinama krūtis, tuo daugiau pieno joje gaminsis. Pirmąsias 40 dienų po gimdymo labai greitai didėja pieno gamyba – nuo apie 30 ml per pirmą parą po gimdymo iki 750–1050 ml per parą, po gimdymo praėjus 5 savaitėms.

Kuo įmanoma vėliau duokite vaikui buteliuką, net jei tenka labai anksti grįžti į darbą, stenkitės, kad paliktas pienas būtų sumaitintas iš taurelės ar puoduko. Stenkitės neduoti buteliuko bent iki 3–4 savaičių, nes kuo daugiau kūdikis žįs iš krūties, tuo ji efektyviau bus tuštinama ir tuo bus geresnė pieno gamyba. Būdama su vaiku kartu, venkite bet kokių maitinimo grafikų ir kuo įmanoma dažniau duokite krūtį – taip išsaugosite pienuką.

 „Talpyklos pajėgumas“ ir dirbanti mama

Kiekvienos moters krūtų dydis labai skirtingas. Kai moteris pradeda žindyti, netrukus supranta, kad, tarkime, jos krūtys gali sukaupti daugiau pieno, nei jos draugės, kurių krūtys mažesnės.

Jei esate įspūdingo biusto savininkė, greičiausiai galite:

ištverti ilgesnius laiko tarpus tarp maitinimų, nepatirdama jausmo, kad krūtys tuoj „sprogs“;

išsitraukinėti pieną jums reikia ne taip dažnai;

jei krūtys išties labai didelės, visą darbo dieną galite laisvai išbūti neišsitraukusi pieno ir nejausti jokio nepatogumo krūtyse.

Jei jūsų krūtys yra mažo kaupimo pajėgumo, tuomet:

daug greičiau pajausite, jog krūtys yra prisipildžiusios pieno;

jums grįžus į darbą, teks dažniau išsitraukti pieną, kad būtų palaikoma pieno gamyba ir jo neimtų mažėti.

Kaip praktiškai pasiruošti grįžimui į darbą

Iš anksto pradėkite pratinti savo krūtis prie pieno ištraukimo pientraukiu ar rankomis. Tokių „treniruočių“ metu ištrauktą pieną šaldykite ir pradėkite kaupti jo atsargas. Plačiau apie tinkamą mamos pieno saugojimą – lentelėje.

Traukiant pieną iš krūties reikia imituoti vaiko žindimą:

1. Patapšnokite krūtį pirštais, lengvai ją pakratykite (kaip mėtytumėte kamuoliuką) – taip skatinamas pieno išleidimo refleksas, ir krūtyje sukauptas ir jau kiek susisluoksniavęs pienas (iš čia atsiranda „pirminis“ liesesnis ir „galinis“ riebesnis pienas) vėl susiplaka į vientisą vienodo riebumo pieną.

2. Pirmiausia pientraukiu ar rankomis pieną traukite lengvai ir greitai tol, kol vietoje pieno lašų pasirodo pieno čiurkšlės.

3. Pasirodžius pieno čiurkšlėms, įjunkite pieno traukimo režimą arba mechaniškai traukite kiek lėčiau ir stipriau, taip, kaip mažylis prie krūties ryja pieną dideliais gurkšniais.

4. Pienui nustojus tekėti iš krūties, nuimkite pientraukį ar atitraukite rankas, atsigerkite gurkšnį vandens – gavote pirmąją pieno „bangą“, visa tai užtruko apie 5–7 min., tad dabar visus veiksmus nuo 1 iki 4 pakartokite su kita krūtimi.

5. Vėl grįžkite prie pirmosios krūties ir pakartokite visus veiksmus nuo 1 iki 4, taip gausite iš jos jau antrąją pieno „bangą“.

6. Taip kaitaliokite abi krūtis, prie kiekvienos iš jų kartodamos tuos pačius veiksmus nuo 1 iki 4, kol iš kiekvienos krūties gausite po 2 ar 3 pieno „bangas“.

Paskaičiuota, kad su pirma pieno „banga“ iš krūties pasišalina apie 25 proc. joje tam kartui sukaupto pieno, gavus antrąją „bangą“, būna ištraukiama maždaug 75 proc. sukaupto krūtyje pieno, o sulaukus trečiosios „bangos“, iš krūties pasišalina apie 95 proc. krūtyje tam kartui sukaupto pieno. Jei trauksite toliau, stimuliuosite gausesnę pieno gamybą, jei mažiau – pieno ims mažėti.

Kiek pieno reikia vaikui pagal jo amžių:

Vaiko amžius Vidutinis pieno kiekis vienam maitinimui Vidutinis suvartojamo pieno kiekis per dieną
1–7 dienos 30–60 ml 300–600 ml

(nuo 5 paros)

1–3 savaitės 60–90 ml 450–750 ml
1–6 mėnesiai 90–150 ml 750–1050 ml

Svarbiausi mamos pieno gamybos faktai

Žindomo kūdikio vieno maitinimo metu pieno kiekio poreikis:

didėja nuo gimimo iki 5 savaičių;

išlieka toks pat nuo 5 sav. iki 6 mėn;

mažėja, kai jis pradeda gauti ir kito maisto.

Ką tik gimęs kūdikis sparčiai auga, ir mamos kūnas gamina pieno vis daugiau, augimo greičio pikas pasiekiamas apie 5 gyvenimo savaitę, kuomet mamos kūnas sugeba pagaminti nuo 750 iki 1050 ml pieno. Po to augimo greitis šiek tiek sulėtėja, todėl ir 1 mėnesio kūdikiui, ir 6 mėnesio kūdikiui reikia maždaug panašaus mamos pieno kiekio per dieną.

Palyginus su tik pieno mišiniu maitinamais kūdikiais, jie mišinio per dieną gauna daugiau, vidutiniškai:

15 proc. daugiau nuo 3 mėnesių amžiaus;

23 proc. daugiau nuo 6 mėnesių amžiaus;

20 proc. daugiau nuo 9 mėnesių amžiaus;

18 proc. daugiau nuo 12 mėnesių amžiaus.

Taip atsitinka todėl, kad iš buteliuko pienas teka greičiau, nuolatos, ir tai slopina kūdikio apetito kontrolės sistemą, ilgainiui tai sąlygoja permaitinimą ir nutukimą. Pieno tekėjimo iš buteliuko greitis lemia bendrą išgeriamo pieno kiekį, todėl, maitindamos iš buteliuko, stenkitės kontroliuoti pieno tekėjimo greitį ir naudokite lėčiausio tekėjimo žinduką. Taip sumažinsite išgeriamo pieno, reikalingo, kad mažylis pasijaustų sotus, kiekį ir skatinsite apetito kontrolę, gaunant mažesnį pieno kiekį. Juk žindomas kūdikis nuo 1 ir 6 mėnesių nesuvalgo daugiau (ir jam nereikia daugiau mamos pieno), tai tik iš buteliukų maitinimų kūdikių maitinimo būdas.

Stebuklingas skaičius

Žymi JAV žindymo konsultantė Nancy Mohrbacher per savo ilgalaikę patirtį atrado, jog kiekviena mama turi savo stebuklingą skaičių – tai bendras pieno iš krūties pašalinimo skaičius per dieną, reikalingas ilgalaikei pieno gamybai palaikyti. Pagrindinis veiksnys yra individualus krūtų pieno kaupimo pajėgumas. Kaip jį sužinoti? Kol dar esate vaiko priežiūros atostogose, pradėkite skaičiuoti, kiek per 24 val. būna maitinimų iš krūties. Taip sužinosite, kiek kartų per parą reikia pašalinti pieną iš krūtų, norint užtikrinti ilgalaikę pieno gamybą.

Grįžusi į darbą, stenkitės išlaikyti stabilų bendrą kasdienį pieno pašalinimo iš krūtų skaičių:

Kasdienis pieno pašalinimo iš krūtų skaičius = žindymai iš krūties + pieno ištraukimai iš krūties.

Kaip rodo praktika, dauguma mamų gana dažnai nusitraukinėja pieną, būdamos darbe, bet nepakankamai dažnai žindo iš krūties grįžusios namo. Mažėjant bendram kasdieniam pieno pašalinimo iš krūties skaičiui, lėtėja pieno gamyba.

Kas normalu?

Krūtų kaupimo pajėgumas Didžiausias kaupimo pajėgumas Didelis kaupimo pajėgumas Vidutinis kaupimo pajėgumas Mažas kaupimo pajėgumas Mažiausias kaupimo pajėgumas
Pieno ištraukimo skaičius, norint padidinti pieno gamybą 4–5 6–8 8–10 10–11 ≥12
Pieno pašalinimo skaičius, norint palaikyti pieno gamybą 3–4 5 6 7 8
Pieno pašalinimo skaičius, norint sumažinti pieno gamybą 2 3 4–5 6 7
Maksimalus laiko tarpas be pieno pašalinimo 10–12 val. 8–10 val. 8 val. 6–7 val. 4–5 val.
Maksimalus įmanomas ištraukti pieno kiekis 300–360 ml 150–270 ml 90–150 ml 60–90 ml 30–60 ml

Kaip paskaičiuoti, kiek pieno reikės jūsų mažyliui:

1) Jei mažyliui reikia ~ 900 ml/24 val., mama darbe išbūna 8 val.:

8 val. yra 1/3 nuo 24 val.

1/3 nuo 900 ml = 300 ml

skaičiavimas parodo vidurkį, individualiai gali būti daugiau ar mažiau

2) Jei mažyliui reikia ~ 900 ml/24 val., mama darbe išbūna 12 val.:

12 val. yra 1/2 nuo 24 val.

1/2 nuo 900 ml = 450 ml

Tad, jei mamos nėra namie 8–12 val., mažyliui tuo metu reikės 300–450 ml pieno. Jei mažylis tokiu atveju suvalgo daug daugiau, išsiaiškinkite, kodėl, nes taip gali būti dėl to, kad jam duodamas per pilnas buteliukas ir dalis pieno išlaistoma, jis yra permaitinamas, arba gauna per mažai pieno žindymų iš krūties metu.

Ką reiškia „maksimalus laiko tarpas be pieno pašalinimo“?

Jei susiduriama su nepakankama pieno gamyba, reikia žinoti, kiek daugiausiai laiko praeina tarp dviejų krūtų ištuštinimų, nes pilnos ar perpildytos krūtys lėčiau gamina ir kaupia pieną. Ilgiausias įmanomas miego periodas mamai be krūtų ištuštinimo yra ≥12 val. (jei jos krūtys yra didžiausio kaupimo pajėgumo), vidutiniškai 8 val. miego turėtų pakakti daugumai mamų, norint atgauti jėgas ir nepakenkti savo pieno gamybai.

Per 24 valandas 1–6 mėn. kūdikiui reikia gauti apie 900 ml pieno. Kai mažylis yra vyresnis nei 1 mėn., kiekvieno žindymo metu iš krūties jis sugeba išvalgyti 90–120 ml. Tad kuo dažniau žindysite namie, tuo mažiau pieno reikės išsitraukti darbe – kiekvienas papildomas žindymas iš krūties namie reiškia 90–120 ml mažiau pieno, kurį reikėtų ištraukti darbe. Ir atvirkščiai, kiekvienas praleistas žindymas namie pareikalaus darbe papildomai išsitraukti 90–120 ml pieno.

Jei pastebite, jog, grįžus į darbą, sumažėjo pieno gamyba:

Įsitikinkite, ar jums tinka jūsų pientraukis.

Traukdamos pieną pientraukiu, padėkite sau ir rankomis, taip išsitrauksite daugiau pieno.

Gerai ištuštintos krūtys pagamins pieną greičiau (prisiminkite apie 3 „bangas“!).

Padidinkite bendrą kasdienį pieno pašalinimo iš krūtų skaičių.

Galite naudoti pieno gamybą skatinančių papildų.

Visos mamos ir jų mažyliai yra unikalūs, tad negali būti vienodo recepto visiems. Išsiaiškinusi savo krūtų anatominius (kaip kaupia) ir fiziologinius (kaip reaguoja į pieno ištraukimą) ypatumus, atsižvelgdama į savo mažylio individualų amžių ir maisto poreikį, ilgainiui įsivažiuosite ir galėsite sėkmingai ir ilgai mėgautis žindymo teikiamais privalumais.

* IBCLC laikosi profesinio elgesio kodekso ir jai už šį straipsnį nėra sumokėta nei paties žurnalo, nei bet kokių jame besireklamuojančių kompanijų.

 Mamos pieno saugojimo instrukcija

 
Laikymo vieta Temperatūra Laikymo trukmė
Ką tik ištrauktas pienas
Šilta patalpa 27–32°C 3–4 val.
Kambario temperatūra 16–26 °C 4–8 val. (idealu 3–4 val.)
Izoliuotas nešiojamas šaldiklis / ledo pakuotė 15 °C 24 val.
Šaldytuve laikomas pienas (Laikykite tik šaldytuvo gilumoje, toliau nuo durelių)
Šaldytuvas (šviežias pienas) 0–4 °C 3–8 dienos (idealu 3 dienos)
Šaldytuvas (atitirpintas pienas) 0–4 °C 24 valandos
Šaldytas pienas (Neužšaldykite pakartotinai! Laikykite šaldiklio gilumoje, toliau nuo durelių ir sienelių)
Šaldymo kamera paties šaldytuvo viduje (senesnio tipo) būna įvairi 2 savaitės
Atskiras šaldymo skyrius šaldytuve < -4 °C 6 mėnesiai
Atskiras gilaus šaldymo šaldiklis -18 °C 12 mėnesių (idealu: 6 mėn.)

Patariami, kaip laikyti pieną

Saugokite pieną 30–120 ml porcijomis – tai palengvins atšildymą ir sumažins jo nuostolius.

Pieną iš skirtingų išsitraukimo sesijų/dienų galite maišyti viename šaldymo indelyje ar maišelyje, tik ant jo užrašykite pirmosios pieno porcijos ištraukimo datą. Nepilkite šilto pieno ant jau sušalusio pieno iš šaldiklio, o pirma atšaldykite naują pieną. Mamos pienas nėra sugedęs tol, kol jis neturi blogo kvapo ar yra rūgusio skonio.

Šaldytą pieną geriausia atšildyti pačiame šaldytuve, perkėlus indelį iš šaldiklio į pagrindinį šaldytuvo skyrių (tai užims apie 12 val., tad galite vakare įsidėti į šaldytuvą, jei šio pieno reikės jau kitą dieną).

Venkite palikti pieną atšilti savaime kambario temperatūroje. Jei norite atšildyti greičiau, palaikykite indelį po bėgančiu vandeniu – pradėkite nuo šalto vandens ir pamažu didinkite bėgančio vandens temperatūrą. Galite naudoti buteliukų šildytuvą.

Jau atšildytą pieną galite laikyti šaldytuve iki 24 val. po jo visiško atšildymo.

Nešaldykite pieno pakartotinai!

Saugant pieną, jo viršuje gali pasirodyti grietinėlė. Prieš duodamos mažyliui švelniai pasukiokite pieno indelį (neplakite), kad viskas susimaišytų į vienalytę konsistenciją.

Jei mažylis neišgeria jam paruošto mamos pieno vieno maitinimo metu, jį galima vėl padėti į šaldytuvą ir pasiūlyti dar kartą po 1–2 val. prieš išpilant jį lauk.

Niekada nešildykite mamos pieno mikrobangų krosnelėje arba tiesiogiai ant viryklės.

„Mamos žurnalas“

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Kaip suderinti žindymą ir darbą”

  1. 2016/10/31 at 14:17 #

    Straipsnis labai išsamus ir informatyvus. Geriausias daiktas kurį turėjau žindymo metu, tai pieno nutraukėjas. Labai padėjo, vakare nusitrauki, ir gali paskui vaikui duoti, nereikia vargti su tuo žindymu. Plius ir darbus galima nusidirbti lengvai. Na bet čia galioja tik toms, kurios turi pakankamai rezerve pieno 😀

  2. 2017/11/11 at 00:43 #

    Darbas kompiuteriu labai tinka mamytems, daug seo darbu galima atiduoti zmogui kuris turi laisvo laiko ir turi interneta. Ar mamytems bus idomu?

Palikite atsiliepimą


1 + keturi =

Kitos temos: