Plastinės operacijos, skirtos koreguoti po gimdymo pasikeitusį kūną, tampa vis populiaresnės. Taip yra dėl kelių priežasčių: tobulėja medicinos galimybės, keičiasi visuomenės požiūris bei didėja pasitikėjimas plastine ir rekonstrukcine chirurgija. Konsultuoja „Gijos klinikos“ gydytojai.
KOMPLEKSINIŲ OPERACIJŲ KARALIENĖ – „MOMMY MAKEOVER“
„Mommy makeover“ – itin populiari kombinuota operacija. Papasakokite plačiau, kurios kūno sritys gali būti dailinamos vienos operacijos metu?
Operacija vadinama kompleksine, kai vienu metu operuojamos bent dvi sritys, pavyzdžiui, krūtys ir pilvas. Tos pačios operacijos metu atliekama krūtų korekcija (tai gali būti krūtų pakėlimas ir/arba didinimas implantais arba nuosavais pacientės riebalais, krūtų mažinimas) bei pilvo plastika.
Dažnai atliekamas ir riebalų nusiurbimas nuo juosmens, nugaros ar kitų sričių, riebalų persodinimas į sėdmenis, šlaunų, žastų, nugaros plastika. Dažnai kartu atliekama ir viršutinių bei apatinių vokų plastika, antakių pakėlimas, kartais nosies plastika. Vis dėlto sudėtingesnės operacijos, tokios kaip veido patempimas „Mommy makeover“ operacijos metu dažniausiai neatliekamos – dėl ilgo operavimo laiko. Nerekomenduojama atlikti daugiau kaip trijų sričių sudėtinės operacijos, nes kitu atveju rizikuojama pacientės sveikata.
Pavadinimas „Mommy makeover“ atsirado todėl, kad tokia operacija dažniausiai atliekama neseniai pagimdžiusioms moterims. Vis dėlto dažnai pacientėms tokia operacija atliekama ir po didelio svorio netekimo ar paprasčiausiai turint tam tikrų nepageidaujamų anatominių požymių, kuriuos galima pakoreguoti.
Kaip manote, kodėl ši kompleksinė operacija tapo tokia populiari?
Pasaulyje ši operacija atliekama bent 30 metų, o Lietuvoje jau maždaug 20 metų. Jos populiarumui įtakos galėjo turėti svarūs kombinuotos operacijos privalumai: juk tai viena anestezija, vienas reabilitacinis periodas, vienas nedarbingumo epizodas, kadangi pakoreguojamos kelios sritys, – labiau matomas rezultatas, o kur dar ekonominė nauda, nes operacijas atliekant kartu, bendra jų kaina yra mažesnė.
Pagimdžiusios mamos girdi: palauk, neskubėk, viskas savaime susitvarkys. Kada apie tokią operaciją galima pradėti galvoti?
Jeigu moters krūtys ir/ar pilvas po gimdymo praėjus metams negrįžta į pageidaujamą formą ir šie pokyčiai moteriai trukdo ar kelia diskomfortą, tada jau galima apsvarstyti operacijos galimybę. Be to, turi būti praėjęs bent pusmetis po maitinimo krūtimi, kad susiderintų hormoninė moters sistema.
Ko galima tikėtis atėjus į konsultaciją dėl operacijos?
Visų pirma stengiuosi įsiklausyti į pacientės išsakomas problemas ir norus. Pagal tai parenkamas operacijos tipas ir jos apimtis. Reikia adekvačiai įvertinti probleminių sričių būklę ir išsamiai papasakoti, parodyti realistišką rezultatą, ko galima tikėtis konkrečiu atveju. Aišku, būtina atsižvelgti į pacientės sveikatos būklę, žalingus įpročius, tai tikrai gali lemti didesnę komplikacijų riziką bei prastesnį rezultatą.
Norint kuo geresnio rezultato bei mažesnės komplikacijų rizikos, moters kūno masės indeksas neturėtų viršyti 27. Jeigu jis didesnis, rekomenduojama numesti svorio. Kaip ir prieš kiekvieną planinę operaciją, atliekami kraujo tyrimai, kurie turi būti normos ribose, tarkime, jei hemoglobinas yra žemiau normos, reikia vartoti geležies papildų.
Ar tvarkyti „viską iš karto“ nėra pavojinga?
Kompleksinę operaciją galima atlikti tik tada, kai pacientė neturi rimtų gretutinių ligų, nėra žalingų įpročių, jos kūno masės indeksas nėra per didelis, kraujo tyrimo rodikliai atitinka normas. Tuomet kombinuota operacija nėra pavojinga. Kalbant apie tokios operacijos trukmę, geriausia, jei ji neviršija 4,5 val.
Kokie pagrindiniai patarimai po operacijos?
- Jau pirmomis dienomis po operacijos rekomenduojamas minimalus fizinis aktyvumas. Vis dėlto pagalbininkų, padėsiančių rūpintis mažyliu, reikėtų bent mėnesį po operacijos.
- Po „Mommy makeover“ operacijos rekomenduojama du mėnesius nešioti kompresinius rūbus.
- Labai svarbūs yra limfodrenažiniai masažai, kuo dažniau, tuo geriau.
- Kada grįžtama į darbą, priklauso nuo darbo pobūdžio. Jei darbas fiziškai sunkus, tai gali užtrukti ir iki 3–5 savaičių, o jei dirbama biure ar prie kompiuterio, pakanka ir poros savaičių.
- Sportuoti leidžiama praėjus dviem mėnesiams po operacijos.
- Svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių į pooperacinius randus bent metus po operacijos.
Atsakingai laikydamasi rekomendacijų, neilgai trukus moteris galės džiaugtis teigiamais pokyčiais.
PILVUKO PLASTIKA – NE TIK DĖL GROŽIO
Kuriais atvejais atliekama pilvo plastikos operacija? Ar ji tinka tik gimdžiusioms moterims?
Nors dažniausiai tenka operuoti gimdžiusias moteris, tačiau pilvo plastikos operacija gali būti atliekama trimis atvejais: 1) Moterims, kurios po nėštumo turi prasiskyrusius tiesiuosius pilvo raumenis, kabančią, dažniausiai strijų sugadintą apatinės pilvo dalies odą. 2) Žmonėms, kurie neteko daug svorio, nes atsiranda daug laisvos odos įvairiose kūno vietose, taigi – ir ant pilvo. 3) Pacientams, turintiems išvaržas (bambos, baltosios linijos, pooperacines) įvairiose pilvo srityse.
O kodėl prasiskiria pilvo raumenys? Kokios to priežastys?
Pilvo raumenys prasiskiria dėl padidėjusio slėgio pilvo viduje, o tai dažniausiai įvyksta nėštumo metu, kai vaisius didėdamas bando rasti sau vietos pilve. Todėl ir priežastys dažniausiai susijusios su nėštumu: didelis vaisius, daugiavaisis nėštumas, per didelis fizinis krūvis nėštumo metu, atlikta cezario pjūvio operacija, itin liekna pacientė. Kitos galimos priežastys yra didelis riebalų kiekis, intensyvus svorių kilnojimas, tam tikros jungiamojo audinio ligos, vyresnis nei 35 metų amžius. Prasiskyrę pilvo raumenys gali varginti ne tik moteris.
Ar tiesa, kad prasiskyrę pilvo raumenys yra ne tik estetinė, bet ir didelė medicininė problema?
Tikrai taip! Moteris gali varginti apatinės nugaros dalies skausmai, formuotis netaisyklinga laikysena. Dažnu atveju susilpnėja dubens raumenys, atsiranda šlapimo nelaikymo epizodų. Nukenčia lytinis gyvenimas, vargina nuolatiniai virškinimo sutrikimai. O tarp prasiskyrusių pilvo raumenų dažniau formuojasi ir išvaržos.
Iš estetinės pusės, pastebima, jog pilvas būna atsikišęs, praradęs formą, pavalgius išsipučia, o lieknesnės moterys gali net užčiuopti ar matyti tarpą tarp pilvo tiesiųjų raumenų – diastazę.
Ar diastazė nustatoma gydytojo konsultacijos metu?
Taip, apžiūros pas gydytoją metu – jei tarp raumenų telpa 2 ar 3 pirštai, greičiausiai pacientės pilvo raumenys yra prasiskyrę. Atliktas pilvo ultragarsinis tyrimas padeda tiksliai nustatyti diastazę, jos plotį, galimas išvaržas. Tačiau dažniausiai jau iki gydytojo vizito pacientė žino, jog jos pilvo raumenys prasiskyrę, nes jaučia ar mato jau anksčiau minėtus simptomus bei užčiuopia tarpelį tarp pilvo raumenų.
Į ką atkreipti dėmesį, ruošiantis pilvo plastikos operacijai ir pooperaciniu laikotarpiu?
Pasiruošimas gana paprastas, tik būtina žinoti keletą svarbių dalykų. Svarbu mesti rūkyti ir atsisakyti kitų žalingų įpročių. Rūkymas stipriai blogina pooperacinių žaizdų gijimą. Be to, svarbu pirmiausiai išbandyti kineziterapijos užsiėmimus, sportą ir tik tada, negavus norimo rezultato, galvoti apie operaciją.
Po pilvo plastikos operacijos, kuomet kartu koreguojama diastazė, svarbu 6–8 savaites nešioti specialų kompresinį korsetą arba diržą. Apie porą mėnesių svarbu vengti fizinio krūvio, o pratimus pilvo raumenims pradėti tik praėjus 3 mėnesiams po operacijos. Pooperaciniam tinimui mažinti rekomenduojami limfodrenažiniai masažai.
Daugiau informacijos https://gijosklinikos.lt/plastine-rekonstrukcine-chirurgija-kaune/