„Tai pats baisiausias jausmas, kokį teko patirti“, – pasakojo Rūta, prisiminusi paskutines atostogas pajūryje, kai jos 2 metų sūnus Benas staiga dingo.
Jis žaidė paplūdimyje su metais vyresne seserimi, tėtis namė, kad vaikus prižiūri mama, o mama – kad tėtis. Netruko prabėgti pora minučių, kai tėvai suprato – Benas dingo. Žinoma, vaikas atsirado.
Tėvams belakstant paplūdimiu gelbėjimo stoties garsiakalbis pranešė, kad rastas pasimetęs berniukas dryžuotais marškinėliais.
Dingsta tūkstančiai vaikų
Panašios iš proto varančios istorijos nutinka kiekvieną dieną. Kuo vaikas mažesnis, tuo daugiau tikimybės, kad peržengus namų slenkstį jis pasimes. Dešimtys tūkstančių vaikų iki 4 metų dingsta be žinios ar yra „pametami“ kasmet. Labai dažnai vaikai pasimeta per suaugusiųjų nesusitarimą – tėtis mano, kad vaikučio ranką laiko mama, o mama – kad šis įsikibęs į tėčio ranką.
Be abejo, beveik visi tokie pamestinukai atsiranda labai greitai ir sveiki. Tik keli šimtai vaikų per metus pasaulyje yra pavagiami. Bet dažniau tai būna turtingų tėvų vaikai, paprastai – paaugliai.
Jei pradingo vaikas, net kelios minutės gali atrodyti kaip amžinybė, ypač jei yra pavojus vaiko gyvybei (pavyzdžiui, esate prie vandens telkinio). Kad būtų lengviau – perskaitykite kelis patarimus, kaip elgtis tokioje situacijoje. O svarbiausia – kaip į tokias situacijas nepatekti.
Ramybė – Jūsų sąjungininkas, ir keli kitokie patarimai
Jei apsidairę pamatėte, kad vaikas dingo, jokiu būdu nepasiduokite panikai. Taip pataria psichologai.
Lengva pasakyti – sunku padaryti, tačiau panikuojant vaikas greičiau neatsiras, o Jūs negalėsite normaliai galvoti. Giliai įkvėpkite, suskaičiuokite iki dešimt. Jei turite kokių savo nusiraminimo metodų – naudokitės jais. Kai kuriems padeda ramiai mintyse sukalbėta malda ar įsivaizdavimas, kad ant galvos užsipylėte kibirą šalto vandens.
Jei vaikštinėjate su daugiau vaikų, pasistenkite surasti žmogų, kuris saugiai juos prižiūrės bent kelias minutes, kol Jūs ieškosite dingusiojo. Palikite vaikus patikimam asmeniui, kad ir parduotuvės apsaugos darbuotojui ar artimiausio kioskelio ledų pardavėjai.
Pamestas vaikas Jūsų nemato, bet gal gali išgirsti. Pirmiausia garsiai pašaukite savo vaiką atsisukdami į visas keturias puses. Tada pabandykite ieškoti artimiausio garsiakalbio. Jį tikrai rasite, jei vaikas pasimetė parduotuvėje ar koncertų salėje. Per garsiakalbį pasistenkite kalbėti kuo ramiau. Kvieskite vaiką eiti ten, kur geriau girdi Jūsų balsą. Raminkite ir sakykite, kad viskas bus gerai ir kad Jūs tuoj susitiksite.
Apie dingusį vaiką įspėkite parduotuvės darbuotojus, įstaigos tarnautojus, apsaugos ar parko darbuotojus ar bet kuriuos žmones, kurie yra toje vietoje, kur dingo vaikas. Jūsų vaikas dingsta pirmą kartą ir, panašu, kad nežinote, ką daryti. Tačiau šimtas procentų, kad žaidimų parke ar didelėje parduotuvėje Jūsų atvejis tikrai nėra pirmas. Parko darbuotojai žino, kaip ieškoti pasimetusių vaikų. Bet kuriuo atveju didesnė tikimybė greičiau surasti vaiką, kai jo ieško daugiau žmonių.
Paieškos grupei smulkiai papasakokite, kaip buvo apsirengęs vaikas ar ką nešėsi, kai paskutinį kartą jį matėte. Papasakokite jo savybes, polinkius, pomėgius. Viena mama pasakojo, kad kai paplūdimyje pradingo jos mergaitė, paieškos grupei ji papasakojo, kad jos dukrelė bijo vandens, tad dėmesys buvo labiausiai sutelktas ne į vandens telkinį, o į pakrantę. Mergaitę greitai rado. Kita mama puikiai žinojo, kad jos 2 metų vaikas eina prie kiekvieno šuniuko. Taigi netrukus jį surado glostantį… pačių gelbėtojų šunį.
Kai kurie tėvai paskelbia apie pamestą vaiką parduotuvėje ir tyliai mindžikuoja aplink prekystalį. Vis tik, geriau ne stoviniuoti, o veikti. Su vyru pasiskirstykite ,,apžvalgos zonas”. Paieškas pradėkite nuo tos vietos, kur paskutinį kartą matėte vaiką. Aplankykite vietas, į kurias vaikai dažniausiai nuklysta: persirengimo kambarius, uždaras patalpas, eskalatorius, tarnybines patalpas, tualetus.
Jei vaiko nerandate per kelias minutes, kvieskite policiją. Tiksliai pasakykite, kur esate, kad būtų atsiųsta pakankamai žmonių.
Kaip vaikus išmokyti atsargumo
Nuo 1 iki 3 metų
Nuolatos kartokite vaikui, kad visada laikytųsi įsikibęs Jūsų rankos ir niekada nebėgtų vienas, ypač viešose vietose.
Ramiu tonu pasakykite, kad jei jau pasimestų, lai stovi gerai matomoje vietoje, o ne kur nors užlindęs.
Jei vaikas gali suvokti, aiškinkite, kad pasimetęs jokiu būdu nejudėtų ir stovėtų. Kad ne jis Jūsų ieškos, o Jūs – jo.
Eidami į masinio susibūrimo vietas, įdėkite į vaiko drabužių kišenę kortelę su adresu ir telefonu, kur kreiptis vaiką radus.
Nuo 4 iki 6 metų
Padėkite vaikui įsiminti savo vardą, pavardę, telefono numerį, adresą. Tol atlikinėkite pratybas, kol įsitikinsite, kad vaikas tikrai galės svetimam žmogui pasakyti, kas jis toks ir kur gyvena.
Išmokykite vaiką atskirti patikimus žmones – uniformuotą apsaugos darbuotoją, policininką, pardavėją su ženkleliu ar į mamą panašius asmenis (tai gali būti nėščia moteris ar moteris su vaikais).
Pasakykite vaikui, kad Jūs jo ieškosite ir kad jis jokiu būdu nebėgtų Jūsų ieškoti į lauką ar į automobilių stovėjimo aikštelę. Tegul stovi ten, kur pasimetė.
Vaikai labai patiklūs ir gali ramiai nueiti kartu su kitais žmonėmis nieko bloga neįtardami. Mokykite vaiką drąsiai pasakyti: „Tu ne mano mama“, kad atkreiptų aplinkinių dėmesį. Mokykite priešintis svetimų žmonių viliojimui saldainiais ar žaislais, kartokite, kad niekada iš nepažįstamų žmonių nieko neimtų.
Nuo 7 iki 8 metų
Aprodykite vaikui vietovėje esančias saugias vietas – parduotuvę, restoraną, degalinę. Paaiškinkite, kokios pagalbos galima iš ten tikėtis.
Išmokykite vaiką policijos telefono numerį, kad pats galėtų paskambinti iš automato ar iš bet kokios kitos vietos. Parduotuvės darbuotojai tikrai leis pasinaudoti telefonu, jei vaikas bus pasimetęs ir norės paskambinti policijai.
Net ir namuose ne visada yra saugu, tad mokykite vaiką niekam neatidaryti durų, jei Jūsų nėra namuose arba atidaryti duris tik gerai pažįstamiems šeimos draugams.
Kaip apginti vaiką
Aprenkite kuo ryškesniais drabužiais, kad lengviau būtų galima pastebėti.
Nešiokitės piniginėje naujausią vaiko nuotrauką.
Jei atostogaujate, į vaiko kišenę ar kuprinę įdėkite vizitinę kortelę viešbučio, kuriame apsistojote ar šiaip ranka užrašykite tikslų adresą ir savo mobiliojo telefono numerį.
„Mamos žurnalas“