„Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą“, – sako sena patarlė. Ir šia išmintimi verta vadovautis tiems, kas svarsto namuose įsirengti oro kondicionierių. Tokį prietaisą išsirinkti ir įrengti neužtrunka ilgai, tačiau dar turėsite gauti pusės kaimynų sutikimą ir pateikti projektą savivaldybei. Todėl pradėti reikia bent kelis mėnesius iki užklumpant dažniausiai birželį pasireiškiantiems karščiams. Apie galimus kondicionierių tipus, jų kainas ir įrengimo niuansus pasakoja prekės ženklą „Termo ekspertai“ valdančios bendrovės „Nekilnojama investicija“ vadovas Ervinas Šurka.
Pokalbį su E. Šurka pradedame nuo kondicionierių kainų. Panaršę elektroninį puslapį termo-ekspertai.lt netruksite pastebėti, jog šių įrenginių kainos svyruoja nuo 500 iki beveik 4000 eurų. Kas lemia tokį skirtumą?
„Kaina labai daug priklauso nuo oro kondicionieriaus gamintojo ir jo modelio. Įrenginiai skirstomi į gaminamus Kinijoje ar Azijos regione (Malaizijoje ir pan.). Tokie yra gamintojų „Electrolux“, „Samsung“, „AlpicAir“, „Nordis“, „Gree“ ir kt. kondicionieriai. Tas pats ir su „Cooper & Hunter“ (puslapyje pavadinti „C&H“) kondicionieriais: nors šis prekės ženklas yra amerikietiškas, pati įranga gaminama Kinijoje. Europoje gaminami „Daikin“ ir „Mitsubishi Electric“ prekės ženklų kondicionieriai. Šių gaminių kainos aukštesnės, bet ir kokybė geresnė. Pagal patikimumą šie gamintojai, sakyčiau, yra lyderiai,“ – kondicionierių pasiūlą apžvelgė E. Šurka.
„Nekilnojama investicija“ vadovas pateikė pavyzdį –įmonės darbuotojas, kuris jau 14 metų montuoja „Daikin“ oro kondicionierius nėra gavęs nė vieno nusiskundimo dėl gedimų – net iš klientų, kuriems juos sumontavo daugiau nei prieš dešimtmetį. E. Šurka giria ir „Mitsubishi Electric“ kompresorius (montuojamus išorėje stovinčiame įrenginyje). Kai kurie Kinijos gamintojai netgi perperka minėtos įmonės gaminamus kompresorius ir juos montuoja į savo oro kondicionierius.
Kondicionieriaus vieta namuose – kur geriausia jį įrengti?
Tarkime, kad nutarėte vasaros karščių metu nebesikankinti ir įsigyti kondicionierių. Kur jį statyti? E. Šurka sako, kad kondicionierius turi atsirasti tame kambaryje, kuriame praleidžiate daugiausia laiko – standartiškai tai būna svetainė, miegamasis, kai kuriems – darbo kambarys.
Itin naudinga jei būstas vis dar yra be apdailos, arba daromas remontas ir apdaila nuimta, matomos išvedžiotos komunikacijos – tuomet elektros laidus, varinius vamzdžius, reikalingus kondicionieriui, galima paslėpti sienoje.
„Na, o jei remontas jau užbaigtas, reikia tiesiog žiūrėti ir įvertinti, kaip padaryti kuo gražiau,“ – sako pašnekovas.
Jei jau išsirinkote kambarį, kurį pirmiausia norėsite atvėsinti, dar liks išsirinkti vietą vidiniam kondicionieriaus įrenginiui pakabinti. Pasak pašnekovo, vidinės kondicionieriaus dalies geriau nekabinti virš durų ir virš langų.
„Ties langais dažniausiai eina sąrama, kurios pergręžti, perpjauti (išvedant jungtį nuo vidinio oro kondicionieriaus įrenginio iki išorinio) – negalima. Nebent nuo sąramos apačios iki lubų yra dar 60 cm aukščio,“ – sako E. Šurka.
Nuo oro kondicionieriaus (vidinio įrenginio) iki lubų turi likti bent 10 centimetrų tarpas, o pats kondicionieriaus aukštis dažniausiai yra apie 30 centimetrų.
„Sudedame ir gauname, kad reikia 40 centimetrų nuo lubų – tiek turėtų likti laisvo ploto kondicionieriui pakabinti pasirinktoje vietoje. Jei toje vietoje dar yra sąrama – dažniausiai ji bus iki 20 centimetrų į viršų nuo ertmės. Taigi iš viso reikės 60 cm aukščio į viršų nuo lango krašto. Dar vienas variantas – nuo kondicionieriaus išvesti siaurą baltą lovelį, kuriuo eina laidai ir variniai vamzdžiai ir tuomet skylę galima pragręžti kažkur toliau, ne per sąramą,“ – pataria E. Šurka.
Kondicionierių tipai ir kokioms patalpoms jie tinka
Kas dar apsunkina kondicionieriaus įrengimą?
Pasak „Nekilnojama investicija“ vadovo, klientai dažniausiai neturi brėžinio, jokios nuotraukos, kaip buvo išvedžiotos būsto komunikacijos, kur pravesti laidai. Kyla rizika montuojant vidinę kondicionieriaus dalį, pergręžti laidus ar kitas sienoje paslėptas komunikacijas.
Skirtingų kondicionierių įrengimo kaina dažniausiai yra panaši, priklauso tik nuo kondicionieriaus tipo. Gyvenamosiose patalpose dažniausiai montuojami sieniniai kondicionieriai (ant vertikalios sienos), tačiau šie įrenginiai gali būti ir palubiniai, grindiniai. Kasetiniai kondicionieriai dažniausiai montuojami biuruose, kur išorinės sienos – vien iš stiklo, o kanaliniai montuojami į rekuperacijos sistemą. Brangiausiai kainuoja kasetinių kondicionierių įrengimas, pigiausiai – sienininių, įrengimo kaina priklauso nuo darbų sudėtingumo.
Ar verta svarstyti ir kito tipo (ne sienininį) oro kondicionierių? Gyvenamosiose patalpose dar gali būti montuojami kanaliniai kondicionieriai, kurie jungiasi į rekuperacinę sistemą. Tokiu atveju kambariai ir vėdinami ir vėsinami per vieną sistemą, visame būste temperatūra yra tolygi (vienodai vėsi). Be to, nestatomi jokie papildomi įrenginiai kiekviename kambaryje.
„Kaune, Laisvės alėjoje netgi įgyvendinome tokį įdomų sprendimą: tai buvo kondicionierius, kurį šeimininkas nusprendė paslėpti sieninėje spintoje. Kartu su interjero dizaineriais buvo sukurta ir pagaminta sieninė spinta, su grotelėmis tiek viršuje, tiek apačioje. Kambarys buvo vėsinamas, tačiau paties įrenginio, kuris tą darbą atlieka – visiškai nesimatė,“ – pasakojo pašnekovas.
Vis tik kondicionierių šiandien nėra sudėtinga priderinti prie bendros namų interjero stilistikos – šie įrenginiai jau yra ne tik standartiškai balti, tačiau ir nuo juodos iki raudonos, nuo auksinės iki sidabrinės spalvų, įvairių paviršių.
Sprendimas rinktis grindinį kondicionierių dažniausiai ateina įvertinus erdvę ir nusprendus, jog sieninio kondicionieriaus įrengti tiesiog nėra kur ir kaip.
Palubinius ar kasetinius kondicionierius dažniausiai įsirengia įmonės, verslo centrai, kavinės, prekybos centrai. Jie tinka tokiu atveju, kai lubos aukštos, o sienos – iš vitrininių langų.
„Wi-fi“ funkcija ir energijos sąnaudos – į ką atkreipti dėmesį?
Kai kurie kondicionieriai turi galimybę būti valdomi per Wi-fi. Vadinasi, atsisiuntę gamintojo sukurtą programėlę savo kondicionierių galite valdyti iš bet kurios pasaulio šalies. Namuose tiesiog turi veiki Wi-fi ryšys.
„Priklauso nuo gamintojo, bet programėlėje dažniausiai dar galite matyti, kiek šis įrenginys suvartojo elektros energijos. Tai, atsižvelgiant į šiandieninį kontekstą, galbūt netgi aktualesnė funkcija, nei kondicionieriaus valdymas per nuotolį,“ – svarstė E. Šurka.
Vis tik oro kondicionierius nėra įrenginys, veikiantis kiaurą parą. Jo veikimo principas yra atšaldyti patalpą iki šeimininko nustatytos temperatūros. Temperatūriniu jutikliu užfiksavęs, kad temperatūra jau yra tinkama, kondicionierius išsijungia ir vėl pradeda veikti tik tuomet, kai temperatūra pakyla virš nustatytos ribos (pavyzdžiui, kas nors atveria langą ir vidun plūsteli lauko kaitra).
„Dabar visi oro kondicionieriai yra „protingi“, na, iki tokio lygio, kad patys išsijungia atvėsinę patalpą iki norimos temperatūros,“ – sakė E. Šurka.
Kaip ir visi kiti elektroniniai įrenginiai, oro kondicionieriai priskiriami energinio efektyvumo klasei (A, A+, A++ ir taip toliau), tačiau kiekvienas iš šių įrenginių turi skirtingą efektyvumo klasę šildymui ir šaldymui. Kodėl?
„Oro kondicionieriai turi ir šildymo funkciją (gali veikti iki -15 ° C lauke), tačiau patys įrenginiai yra labiau skirti vėsinimui. Todėl jo vėsinimo energinio efektyvumo klasė bus geresnė, nei mėginant šildyti patalpas. Taip yra visų gamintojų kondicionieriuose. Pereinamuoju laikotarpiu (rudenį ar pavasarį), kai dar neįjungtas centrinis šildymas, taip pat galite pasikelti savo vidaus temperatūrą, pasišildyti ir jaustis komfortiškiau. Tačiau elektros sąnaudos tokiu atveju jau bus juntamos labiau, nei šaldant,“ – paaiškino „Nekilnojama investicija“ vadovas.
Šildymo tenai, prie tam tikros lauko temperatūros, įsijungia automatiškai tam, kad užtikrintų, jog neužšaltų lauke esančios kondicionieriaus dalys, ant jų nesusidarytų ledo sluoksnis. Norint, kad įrenginys mažiau elektros energijos naudotų šildydamas patalpą, reikėtų rinktis ne oro kondicionierių, o šilumos siurblį oras-oras.
Taip pat apžvelgiant oro kondicionierių technines specifikacijas E. Šurka pataria atkreipti dėmesį į SEER (sezoninį energijos vartojimo efektyvumo) koeficientą. Ką jis reiškia? Kiek pagaminto šalčio (kW) tenka vienam kilovatui sunaudotos elektros energijos. Kitaip tariant, jis geriausiai parodo įrenginio veiklos efektyvumą, nes skirtingų gamintojų energetinių klasių apskaičiavimas gali skirtis.
Kodėl greitai įsirengti nepavyks?
Taip pat E. Šurka perspėja, kad oro kondicionieriaus įsirengimo procese ilgiausiai užtrunka ne įrenginio įsigijimas ar jo sumontavimas. Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, visų daugiabučių ar kotedžų sienos yra bendra visų gyventojų nuosavybė. O kondicionieriaus sumontavimui vieną iš šių sienų reikia pergręžti ir lauke ant jos sumontuoti išorinį įrenginį. Todėl būsto šeimininkas privalo gauti daugiau nei pusės to namo butų savininkų (50 % + 1) sutikimą atlikti tokius darbus.
„Net jei dauguma kaimynų net nematys to įrenginio – teisiškai visos namo sienos yra bendra nuosavybė. Perspėjame savo klientus, nes esame turėję atvejų, kai klientas numojo ranka, susimontavo oro kondicionierių ir dabar turi vykstantį teismo procesą. Gyvenant daugiabutyje dar prisideda pareiga parengti projektą ir gauti miesto ar rajono savivaldybės leidimą įsirengti oro kondicionierių,“ – procesą atskleidė pašnekovas.
Visas šis aprašytas procesas dažniausiai užtrunka kiek ilgiau nei mėnesį – gerai sutariantys su kaimynais jų sutikimą gauna ir per savaitę, tačiau savivaldybės atstovai dažniausiai nėra tokie operatyvūs. Būtent dėl šios priežasties apie oro kondicionierių reikėtų pradėti galvoti dar žiemai iš kiemo neišėjus.
US