Rašau dėl savo 8 mėnesių dukrytės dienos mitybos grafiko. Kiek kartų per dieną ji turėtų valgyti? Ar užkandžių įvairovei turi įtakos tai, jog ji dar neturi nė vieno dantuko? Šiuo metu mažoji valgo taip: 8 val. ryto – mišinukas ~200 ml 10 val. – užkandis (dažniausiai vaisius) 12 val. – pietūs (daržovienė su mėsa) 14 val. – užkandis (vaisiai, virtos daržovės) 16 val. – vakarienė (grūdų košė su uogomis) 19 val. prieš miegą – mišinukas ~200ml.

Papildomai maitinant siūlome vadovautis PSO ekspertų rekomendacijomis.

Ir žindant, ir maitinant mišiniais duoti tiršto maisto PSO ekspertai rekomenduoja, kai kūdikis yra pasiruošęs pasiimti, nuryti, virškinti ir pasisavinti papildomą maistą, t.y.

maždaug nuo 4–6 mėnesių (19–26 savaičių imtinai; žr.

1 lentelę)

1 lentelė.

Amžius, refleksai / įgūdžiai ir maisto rūšis

Amžius Refleksai / įgūdžiai Maisto rūšis*
0–6 mėn. Čiulpimas ir rijimas Motinos pienas (MP)
Apie 6 mėn. Sustiprėjęs čiulpimas. Čepsėjimas. Maisto stūmimas liežuviu prie jo šaknies. Pirmieji kramtomieji judesiai. MP, smulkiai trinta liesa mėsa, paukštiena, riebi žuvis, įvairių daržovių, vaisių, įvairių grūdų, pvz., kviečių, miežių, grikių, avižų, ryžių, skystos košės.
7–12 mėn. Šaukšto nulaižymas. Maisto kandimas, trynimas dantenomis – kramtymas. Jo stūmimas prie dantenų liežuvio judesiais. Savarankiško maitinimosi įgūdžių atsiradimas, maisto ėmimas pirštais. MP ir (ar) pieno mišinys (PM). Šakute sutrinta, vėliau stambiai malta, dar vėliau pjaustyta liesa mėsa, paukštiena, riebi žuvis, kiaušinis, įvairios daržovės, vaisiai. Rupiai sutrintos įvairių daržovių, grūdų, žirnių, pupelių košės. Užkandžiams obuolys, virta morka, duona, netrapūs džiūvėsiai.
12–24 mėn. Žiediniai kramtomieji judesiai, žandikaulių sutvirtėjimas, stabilumas. MP, PM vaikams iki 3 m., jogurtas, sūris, gerai subalansuotas šeimos maistas, nenugriebtas karvės pienas.

Papildomą maitinimą rekomenduotina pradėti nuo mėsos tyrės su smulkiai trinta daržovių tyre. Ji yra skystesnė, t.y. artimesnė motinos pienui. (tirštos daržovių tyrės pagaminti neįmanoma!) Daržovių tyrė yra ne tokia skani kaip pagaminta iš grūdų miltų. Todėl mažylis, paragavęs grūdų košės, gali ilgam atsisakyti daržovių tyrės. Į pagamintą auštančią daržovių tyrę įpilama motinos pieno, o kai to padaryti neįmanoma, – pieno mišinio. Tik taip išsaugomos motinos pieno ir pieno mišinio biologiškai aktyvios medžiagos

Šešių mėnesių kūdikiams maistas turi būti smulkiau sutrintas, primenantis grietinės konsistenciją.

Nuo 8 mėnesių pamažu pereinama prie rupiau trinto maisto, nes kūdikis turi mokytis kramtyti – kramtomaisiais judesiais trinti maistą dantenomis.

Išvirtas daržoves ar kruopas užtenka patrinti šaukštu, šakute

6–7 mėn.

kūdikis valgo tiršto maisto kartą per dieną, 8–9 mėn.

– 2 kartus, vyresnis – 3 kartus.

Pirmasis tirštas maistas – daržovių tyrė.

Jos duodama antrą arba trečią maitinimą šaukšteliu. Tyrė patiekiama su motinos pienu arba su pieno mišiniu. Jų į atauštančią tyrę įpilama prieš pat maitinimą

Į namuose pagamintos daržovių tyrės ar grūdų košės porciją (150 – 200 g) įpilkite 6–8 ml šaltai spausto aliejaus arba 5 g nesūdyto sviesto be priedų

Aliejus geriau už sviestą.

Kiek suvalgyti, nustato pats kūdikis.

Nereikia stengtis mažyliui kimšti kuo daugiau įvairaus, taip pat ir tiršto maisto.

6–8 mėnesių vidutinio svorio kūdikio skrandžio talpa yra 250 ml, 9–12 mėnesių – 285 ml, 12–23 mėnesių vaikų – 345 mililitrai.

Todėl kūdikiams ir mažiems vaikams turi būti duodama tik grynų, maistingų produktų, augant vis įvairesnių (netinka tokie produktai kaip pieniškos dešrelės: jose maža mėsos, bet daug priedų)

Maistą kūdikiui gaminkite atskirai nuo suaugusiųjų, specialiai tam skirtuose induose.

Žymos: , ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


šeši − 1 =

Kitos temos: