
Kol mažylis išmoksta gerai ropoti, jis treniruojasi net keletą mėnesių koordinuodamas savo judesius. Tad padėkime ir skatinkime savo kūdikėlius tai daryti. Nuo to priklausys ir tolesnė vaiko judesių raidos kokybė ir greitis.
Neretai ropojimas vėluoja, jeigu kūdikis ilgai guli ar yra ilgai paliekamas vaikštynėse, šokliukuose, spyruokliniame „gultuke“ ir kt.
Šio etapo vėlavimas gali būti kaip bendro kūdikių raidos sutrikimo (protinio atsilikimo), cerebrinio paralyžiaus signalas.
Vaiko ropojimas gali vėluoti ir dėl regos sutrikimų, antsvorio ar tik neteisingos mažylio priežiūros. Todėl stebėkite savo mažylį patys, pasitarkite su pediatru, šeimos gydytoju ir išsiaiškinkite kartu galimas priežastis.
Šis raidos etapas dažniausiai užsitęsia mažyliams su raumenų tonuso sutrikimais, pvz., sergantiems cerebriniu paralyžiumi.
Esant neaiškumui, reikalinga vaikų neurologo konsultacija, kad kruopščiai įvertintų kūdikio judesių raidą ir, aišku, būtina bendros raidos analizė. Tai atliekama specializuotuose centruose visose Lietuvos miestuose. Speciali kineziterapija reikalinga mažyliams su protiniu atsilikimu, cerebriniu paralyžiumi ar viršsvoriu.
Pagrindiniai klausimai, kuriuos apie ropojimą pateikia mamos:
Nuo kada siūlote paguldyti kūdikį ant grindų, kad pradėtų mokytis ropoti? Ar tai paankstina ropojimą?
Penktąjį-šeštąjį mėnesį kūdikėliai aktyviai apsiverčia nuo nugaros ant pilvo. Septintąjį mėnesį visiškai susiformuoja šis įgūdis. Taigi nuo 6-7 mėnesių pats laikas kūdikį treniruoti toliau – paguldyti jį ant grindų ir leisti mokytis ropoti. Tačiau ant grindų turi būti patiestas minkštas kilimėlis ar čiužinėlis, kad mažylis neužsigautų virsdamas.
Nuo kelių mėnesių kūdikis jau gali pašliaužti į priekį?
Jau aštuntąjį mėnesį kūdikiai mėgina judėti į priekį. Juda jie labai įvairiai, pavyzdžiui, gali suriesti ir ištiesti visą kūnelį, kaip kad juda vikšriukai. Ir tik devintojo mėnesio pabaigoje kūdikis šliaužia į priekį sulenktomis rankomis ir alkūnėmis, o kūną tarsi tempia iš paskos. Ši fazė būna labai trumpa.
Kodėl kai kurie kūdikiai šliaužia atbuli?
Dažnai iki aštuntojo mėnesio kūdikiai šliaužia atbuli suriesdami kūnelį, nes taip jiems lengviau judėti ir nereikia perkelti kūnelio į priekį. Tai savotiška treniruotė prieš ropojimą.
Ar reikia ropojimą skatinti?
Jeigu vaikas paskatintas puikiai šliaužia, tai toliau skatinkite ropoti. Dešimtojo mėnesio pabaigoje mažyliai jau remiasi plaštakomis ir keliukais, sūpuojasi pirmyn-atgal ir pradeda nekoordinuotai ropoti bei sugeba atsisėsti sukdamiliemenį.
Tik vienuoliktojo mėnesio pabaigoje ropojimas yra koordinuotas: kairė koja-dešinė ranka-dešinė koja-kairė ranka….
Kuo ropojimas naudingaskūdikiui?
Ropojimas leidžia kūdikėliui pasiekti norimą žaislą ar daiktą ir jį tyrinėti. Taigi svarbus pasaulio pažinimui. Vaikutis ropoja iki vietos, kur gali atsistoti ar naudoja šį būdą kliūtims įveikti, pvz., durų slenkstį, laiptus. Ropojant stiprėja jo raumenys, lavėja koordinacija ir visas kūnas ruošiasi vaikščiojimui.
Yra daugybė kūdikių, kurie praleidžia ropojimą – nuo sėdėjimo jie pereina prie vaikščiojimo taip ir neišmokę ropoti. Ar tai blogai?
Kartais kūdikiai taip ir neropoja, o tėveliai iš karto treniruoja juos mokydami vaikščioti. Tie vaikučiai gali turėti blogesnį savisaugos instinktą vaikščiojant. Jiems kyla didesnė grėsmė susižeisti, pasitaikius kliūčiai.
Gal ropojimas kaip tik nutolina vaikščiojimą? Juk pastebime, kad stovėti išmokęs kūdikis bijo eiti, jam lengviau nuropoti.
Gerai ropojantys vaikai tiesiog atsargesni, geresnės savisaugos reakcijos. Todėl labai šauniai išnaudoja ropojimą įveikti kliūtims.
Ar ropojimą skatina vaikštynės?
Jeigu kūdikėliai ilgai būna vaikštynėse, tai jie nepakankamai ar visai neropoja.
Kaip tėvai gali paskatinti kūdikį ropoti?
Treniruoti reikėtų ant kilimėlio ar čiužinuko. Turėkite įdomių įvairių kamuoliukų, kad mažylis norėtų juos pasiekti. Priliestas kamuoliukas rieda toliau, o mažylis ropoja paskui. Yra pirkti net specialių kamuoliukų ropojimui skatinti. Be abejo, tinka ir turimi žaisliukai, bet jie turi būti nenusibodę, kad kūdikį masintų.
Kokia ropojimo raida?
Nuo aštuntojo mėnesio – šliaužimas.
Dešimtojo mėnesio pabaigoje – nekoordinuotas ropojimas.
Vienuoliktą mėnesį – jau koordinuotas ropojimas.
Paskutinis etapas – saugia vadinama „meškino eisena“, kai kūdikis juda pirmyn ant plaštakų ir pėdų.
Ar antsvoris trukdo ropoti?
Antsvorį turintį mažylį kuo anksčiau treniruokite, venkite ilgai palikti gulėti tik ant nugaros. Daug sveriantiems ir mažai judantiems kūdikiams gali reikėti specialios kineziterapijos, o daug judantiems gali ir neprireikti.
Kas mėnesį sekdami mažylio svorį tarkitės su pediatru dėl kūdikio mitybos. Sveika mityba iki metų svarbi ne tik vaiko psichomotorinei raidai, bet ir bendrai sveikatai visą gyvenimą.
Ką manote apie judėjimą (čiuožimą, šliaužimą, ropojimą) ant užpakalio? Kai kurie vaikai pasirenka tokį keistą judėjimo būdą.
Dažniau taip juda vaikai su raidos sutrikimu, cerebriniu paralyžiumi ar kita neurologine liga. Todėl reikalinga specialistų konsultacija, kad būtų ramiau. Jeigu ligos nėra, tai nieko blogo, nes ateis laikas, ir šis etapas baigsis.
Konsultavo Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė
„Mamos žurnalas“