Atvėsus orams, pražysta vaikų kūrybiškumas. Siūlome smagių veiklų namuose, panaudojant gamtos gėrybes ir buityje turimas priemones.
Adaptacinio UMO pusdienio darželio mokytoja Justina Verbickienė
Pastaba: Prieš sėdant prie rankdarbių stalo, reikia įvertinti kiekvieną vaikutį individualiai: ar neturi alergijų, žaizdelių ant rankyčių, vaiko amžių.
1 Veikla. „Naminis kinetinis smėlis“
Labai smagi, magiška veikla, kuri skatina vaikų kūrybiškumą, lavina smulkiąją motoriką, judesių koordinaciją, sensorinį suvokimą, intelektą ir dėmesingumą. Žaidimas su smėliu padeda susikaupti ir nusiraminti. Smėlis nelimpa prie rankų ir prie rūbų, lengvai nusivalo, tad žaidimų aplinką lengva išlaikyti švarią.
Kinetinio smėlio konsistencija labai maloni, biri, teka per pirštus, tačiau puikiai išlaiko formą. Prieš naudojimą rekomenduoju smėlį minkyti, o po žaidimo sandariai supakuoti ir laikyti kambario temperatūroje – tuomet galėsite žaisti bei džiaugtis dar ne vieną kartą.
Naminiam kinetiniam smėliui pasigaminti reikės:
- 1 kg kvietinių miltų
- 0,5 l aliejaus (jeigu reikia, galima įpilti daugiau)
- Galite pakvepinti eteriniais aliejais ir nudažyti maistiniais dažais
Viską gerai išmaišę, gausite kuo puikiausią kinetinį smėlį, su kuriuo ir „bandelės“ gerai „iškepa“ ir vaikučiai lavėja.
2 Veikla. „Žemės. Smėlis. Dėdė rudenėlis“
Su žemėmis arba smėliu galima nuveikti daugybę veiklų: statyti pilis, sodinti gėlytes, užkasti, paslėpti ir surasti įvairius dalykus, taip pat galima kurti kulinarinius šedevrus. Žaidimas su smėliu arba žemėmis lavina smulkiąją rankyčių motoriką, kūrybinį mąstymą ir fantaziją, moko siekti užsibrėžto tikslo.
Tinkamiausias metas smėlio ir žemių žaidimams ateina tada, kai vaikai pradeda naudotis stalo įrankiais, indeliais, – maždaug nuo 1–1,5 metų. Tačiau reikėtų atsižvelgti į vaiko gebėjimus individualiai. Būtinai reikėtų patikrinti, ar ant vaikučio rankučių nėra žaizdelių, nes smėlis ir žemės nėra švarūs.
Po smėlio žaidimų vaikai įprastai būna ramesni. Net psichologai taiko smėlio terapiją, stebint žaidimus, galima daug pasakyti apie vaiko emocinę būklę. Smėlis stimuliuoja ne tik pirštelius, bet ir visą delniuką.
Žaidimas su gamtinėmis medžiagomis tinka vaikams, kurie dar nepajautę savo dominuojančios rankytės, tos, su kuria daro įprastinius, kasdienius dalykus: valgo, piešia. Nepykite ant vaiko, nebarkite jo, jeigu smėlio ar žemių pribyrės jam į plaukus, drabužius, pateks į burnytę. Vaiko džiaugsmas, laimė užsiimant šia veikla kompensuos visus galimus nepatogumus.
Šiai veiklai reikės: paprasčiausių lauko gėrybių pagal fantaziją ir galimybes – žemių arba smėlio, akmenukų, kankorėžių, gilių, medžių lapų, žolyčių, gėlyčių. Žinoma, vertėtų rinktis atidžiai, individualiai, kad lauko gerybės nesualergizuotų vaikučių. Galite naudoti ir buityje rastas priemones: pupeles, makaronus, ryžius, grikius. Žaidžiant šiomis priemonėmis, reikia stebėti, kad vaikučiai saugiai su jomis elgtųsi.
Tegul vaikas jums išverda „sriubą“ vietoje puodo naudodamas smėlio kibirėlį, vietoje bulvių – akmenukus. Gali pagaminti „salotas“, vietoje salotų lapų naudodamas lauko žolytes, vietoje druskos – smėliuką, vietoje kitų ingredientų – nevirtus makaronus, grikius, ryžius ir pan. Tokiu būdu vaikas gaus ne tik daugybę teigiamų emocijų, bet ir išlaisvins savo fantaziją, lavins rankeles.
3 veikla. Meno šedevrai ant akmenėlių
Su akmenėliais irgi galima sugalvoti daugybę įdomių, kūrybingų, lavinamųjų veiklų: statyti akmenų bokštus ir pilis, žaisti lobių paieškas – slėpti akmenukus smėlyje ir jų ieškoti, net ir tapyti ant jų!
Ši technika nereikalauja medžiagų gausos ir tinka bet kokio amžiaus žmonėms. Tapymas ant akmenukų lavina fantaziją, smulkiąją motoriką, kalbos vystymąsi, erdvės suvokimą. O kartu tai ir ypatinga atsipalaidavimo forma, dar vienas būdas skleistis jūsų ir mažylio saviraiškai.
Akmenys – kiekvienam prieinama natūrali gamtos medžiaga. Jų padailinimas suteiks ne tik estetinio malonumo, naudos miklinant rankeles ir kūrybinį mąstymą, bet ir praktinės naudos. Vėliau akmenukai gali tapti namų ar sodo dekoracijomis, talismanais, suvenyrais ar net dovanėlėmis.
Šiai veiklai jums prireiks: akmenukų, geriausia nugludintų vandenyje – upėje, ežere ar jūroje. Spalva būtu gerai kuo šviesesnė, o forma – kuo labiau nugludusi arba kuo įdomesnė. Tai dar vienas nuostabus malonumas, džiaugsmas ir nauda.
Piešimas ant akmenukų smagus ne tik dėl paties proceso, bet ir dėl pasiruošimo. Reikės eiti pasivaikščioti su vaiku, ieškoti pačių gražiausių akmenukų – tai naudinga veikla, stiprinti tarpusavio ryšį.
Akmenukus reikia nuplauti, palaukti, kol išdžius, o džiovimo metu, kol stebime šį tikrai įdomų besikeičiančių spalvų procesą, kartu gauname ir naudos: laviname fantaziją, dėmesį, kūrybinį mąstymą.
Dar reikės piešimo arba dažymo priemonių – tokių, kokias rasite namuose: guašo, akrilinių dažų, akvarelės, kreidelių, pieštukų, flomasterių, markerių ar pan.
4 veikla. „Pamaitink gyvūną“
Ši veikla vaikams labai patinka. „Maitindamas gyvūną“ vaikas išlaisvina fantaziją, kuria, lavina smulkiąją motoriką, susikaupimą, dėmesio sutelkimą, mokosi laikyti stalo įrankius. Šis žaidimas moko saviraiškos.
Žaidžiant šį žaidimą, reikėtų tėvų pagalbos, kad pamokytų maitinti gyvūną, parodytų, kaip laikyti šaukštą ar šakutę.
Šiai veiklai reikės: vienos kartoninės dėžės, piešimo priemonių, teptuko, indelių, vaikiškų stalo įrankių, birių produktų.
5 veikla. Veikla su vandeniu „Pasirūpink gyvūnėliais“
Šlapia veikla su vandeniu – tikriausiai labiausiai vaikus įtraukiantis užsiėmimas. Vaikams patinka taškytis, pilstyti, tiesiog sušlapti nuo galvos iki kojų! Tokiose veiklose vaikai lavina smulkiąją motoriką, pažintinius gebėjimus, dėmesio sutelkimą ir išlaikymą, kalbos gebėjimus.
Per šią konkrečią veiklą su vandeniu vaikai gali susipažinti su įvairiais gyvūnais. Žaidžiant su žaisliniais gyvūnais vandenyje, galima aptarti kiekvieną gyvūną, kaip jis atrodo, kokios yra spalvos, koks yra jo dydis, kur gyvena, kokį garsą skleidžia ir panašiai. Visos veiklos metu galima klausytis skirtingų gyvūnų garsų ir dainelių apie gyvūnėlius, su kuriais žaidžiate. Galite imituoti įvairius judesius pavyzdžiui: kaip gyvūnai plaukia, valgo, skleidžia įvairius garsus. Dar galite jais pasirūpinti: pamaitinti, paglostyti ir nuprausti vandenyje su putomis! Vaikams labai patinka maudyti gyvūnėlius vandenyje su įvairiais priedais: putomis, kempinėmis, dantų šepetukais. Prausiant gyvūnėlius puikiai lavėja smulkioji motorika, dėmesys, susikaupimas.
Šiam žaidimui jums reikės:
- didesnių indų ar plastikinių dėžių
- vandens
- priemonės pagaminti putoms (šampūno, dušo želės, skysto muilo ar pan.)
- įvairių žaislinių gyvūnėlių
- švarios kempinės
- dantų šepetėlio
Susiję straipsniai