Klausa – vienas iš pagrindinių žmogaus pojūčių. Ji mums leidžia patirti ir išgirsti įvairius aplinkos garsus. Kuo daugiau garsų vaikai girdi nuo gimimo, tuo lengviau ateityje. Klausos lavinimas padeda suvokti ir teisingai suprasti, išreikšti įvairius garsus pačiam. Kaip žaisti su garsais, kokius instrumentus galima pačiam lengvai pasigaminti ir kaip lavinti vaikų klausą namų sąlygomis? Idėjomis dalijasi Family Lab Academy edukologės, knygos „Kaip auginti savarankiškus, kūrybingus vaikus?“ bendraautorės Jovita Starkutė ir Indrė Neimantė.
Puodų garsai
Klausos pojūčiams lavinti svarbu klausytis kuo įvairesnių ritmo ir garsų. Leiskite vaikui eksperimentuoti su garsais mušant ritmą į puodų dugną įvairiais saugiais įrankiais. Jei duosite skirtingų puodų, gausite garsų įvairovę, kuri mokys atskirti skirtingus garsus.
Galite lengvai pasigaminti įvairių skambančių barškučių iš įvairių dėžučių ir buteliukų. Įberkite į vidų skirtingų kruopų (pupų, žirnių, grikių, manų ir pan.) ir tvirtai uždarykite. Kurkite su vaiku įvairius ritmus ir tyrinėkite skirtingus skleidžiamus garsus.
Miško gėrybės
Keliaukite į mišką, parką ar prie jūros ir prisirinkite įvairių gėrybių – akmenų, kankorėžių, kaštonų ir pan. Pabandykite barbenti į grindis, tyrinėkite gamtos gėrybių skleidžiamus garsus – kaip skamba akmenėliai, kankorėžiai, kaštonai? Apibūdinkite garsą – ar jis tylus, duslus, šaižus, malonus, erzinantis?
Žaidimai su tyla
Jei vaikas jautrus garsams ar jam sunku nuolat girdėti daugybę garsų, pažaiskite atvirkštinį variantą. Išjunkite visus garsą skleidžiančius prietaisus, prisėskite šalia ir pasiklausykite tylos. Ramiai kalbėkite, paieškokite ramių pavienių garsų, kurie tyloje suskamba visiškai kitaip. Tokia veikla gali tapti ir nusiraminimo pusvalanduku.
Dainos ir eilėraštukai
Klausos lavinimui naudingas dažnas kalbėjimas su vaiku, muzikos klausymasis, dainavimas, eilėraštukai, pirštukų žaidimai ir žaidinimai. Įtraukite juos į kasdienes veiklas bei rutiną, laukiant pusryčių ar prieš miegą, – tegul tai tampa malonia ir laukiama veikla.
Šių veiklų metu lavinsite ne tik vaikų klausą, bet ir kalbos bei pažinimo raidą, atmintį, dėmesio suteklimą, smulkiąją ir stambiąją motoriką. Smagių atradimų!