Mokslinių tyrimų duomenimis, net 80 proc. smegenų susiformuoja per pirmuosius trejus metus. Žinant šį faktą, suprantame, kodėl ankstyvasis amžius yra toks svarbus. Norėdami mažyliams padėti pažinti raides, ypač tada, kai jie patys rodo susidomėjimą jomis, turėtume tai daryti vaikams priimtiniausiu būdu – žaisdami ir pasitelkdami pojūčius. Kaip tai nesudėtingai padaryti namų sąlygomis?
Idėjomis dalijasi Family Lab Academy edukologės, knygos „Kaip auginti savarankiškus, kūrybingus vaikus?“ bendraautorės Jovita Starkutė ir Indrė Neimantė.
Raidžių žvejyba
Pripilkite gilų indą vandens, sudėkite raides ir leiskite vaikui jas ištraukti rankytėmis ar įrankiais. Ištraukę raidę, įvardinkite, kokia tai raidė, kartu sugalvokite žodžių, suraskite daiktų aplinkoje, kurie prasideda šia raide.
Rašymas smėlyje
Į padėklą ar kepimo skardą supilkite smėlį arba manų kruopas. Pirštuku, pagaliuku ar šiaudeliu pieškite įvairias linijas, geometrines figūras, rašykite pavienes raides (galite šalia turėti raidžių korteles) ir nesudėtingus žodžius iš aplinkos ir kasdienybės (aš, mama, tėtis, katė, šuo ir pan.) bei pakvieskite kartu tai daryti mažylį. Skatinkite ir girkite už procesą bei pastangas.
Raidės slapukės
Į pasirinktą indą suberkite bet kokias turimas kruopas (žirnius, pupas, ryžius ar pan.), jose paslėpkite raides ir šalia turėkite tų pačių raidžių kontūrus (raides apibrėžkite flomasteriu ant popieriaus lapo). Suradus raidę slapukę kruopose, įvardinkite, kokia tai raidė, bei suraskite jos vietą.
Šių veiklų metu mokysite vaiką ne tik raidžių pažinimo, bet kartu lavinsite ir artikuliaciją, atmintį, sensorinius pojūčius, smulkiąją motoriką, riešą bei akių-rankos koordinaciją. Pirmus kartus gali atrodyti, jog vaikui sudėtinga ir sunkiai sekasi, tačiau kuo dažniau tai kartosite, tuo geriau vaikas įsimins ir pritaikys turimą patirtį. Smagių atradimų!