
Kodėl mes už žaidimėlius? Žaidimai tobulina kūdikio gebėjimą mąstyti, suprasti, bendrauti, pažinti, kurti prisiminimus, įsivaizduoti ir išsiaiškinti, kas bus toliau.
Kaip žaisti su 0–4 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 4–6 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 7–9 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 10–12 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 10–12 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 12–18 mėnesių vaikais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 1,5–2 metų vaikais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 2–3 metų vaikais, skaitykite ČIA
Praėjusiuose numeriuose skaitėte, kaip žaisti su 1–3 ir 4–6 mėnesių kūdikiais. O kaip žaisti su 7–9 mėnesių kūdikiu?
Senieji žaidimai. Dauguma žaidimų, kuriuos žaidėte su 4–6 mėnesių mažyliu, patiks ir 7–9 mėnesių kūdikiui: žaidimai su muilo burbulais, kamuoliais, žaislų dėžės tyrimas ir kraustymas, piešimas tyrėmis, žaislo siekimas, žaidimėliai „ku–kū“ (tai ne kas kita, kaip suvokimo, kad objektas egzistuoja ir tuomet, kai jo nemato, ugdymas).
Žaidimai su žaislias. 7–9 metų kūdikis domisi žaislais, o ypač įvairių spalvų ir piešinukų kubeliais, spalvotais įvairių dydžių žiedais ar kamuoliukais su skyle, kuriuos galima lengvai užmauti ir numauti nuo stovo. Šio amžiaus kūdikiui jau aktualios įvairios medinės ar aukštos kokybės plastmasės figūrėlės be smulkių detalių, lengvai valomos ir atsparios ragavimui, metimui, stuksenimui. Aplink kūdikį išbarstykite kubelius, žiedus ar žaislų figūrėles ir parodykite, ką galima su jais nuveikti, pvz., į vieną ranką paimti vieną iš jų, į kitą ranką – kitą, sudėti vieną ant kito ar šalia, statyti bokštą, paskui jį nuversti, sudėti kubelius į dėžutę ir išberti, žiedus maustyti ant jų stovo, užmovus pasukinėti.
Žaislų slėpimas ir atradimas. Paimkite trijų skaidrių (plastikinių ar stiklinių) puodelių rinkinį ir padėkite juos tiesia linija vieną šalia kito. Taip pat galite naudoti didelius skaidrius dubenėlius. Kai būsite susistatę puodelius ar dubenėlius, pasiimkite mažą žaislą, kurį galėtumėte paslėpti po puodeliu ar dubeniu. Žaislas turi būti ne mažesnis kaip 4 cm skersmens, be smulkių detalių – kubelis, žiedas ar rutuliukas. Padėkite šį žaislą po vienu puodeliu ir leiskite kūdikiui pamatyti, ką darote. Lėtai maišykite puodelius, kol kūdikis žiūri į jus, ir stebėkite reakciją. Baigę maišyti, paprašykite, kad kūdikis pastebėtų puodelį ir žaislą po juo. Bakstelėkite puodelį su žaislu, kad suteiktumėte jam užuominą. Pasidžiaukite kūdikio gebėjimu atrasti žaisliuką ir jį tirti.
Lobių paieška. Priešais kūdikį, sėdintį ant plastikinės paklodės, padėkite dubenį su miltais ir jame paslėptais keliais įvairių formų ir spalvų kramtukais. Leiskite mažyliui juos surasti.
Veiksmo ir jo pasekmės suvokimo žaidimai. Tam tinka įvairūs elektroniniai žaislai, kai paspaudus šuniuko koją pasigirsta „au–au“, o palietus ausį ši pradeda įvairiomis spalvomis mirksėti ar pasigirsta muzika. Parodykite, kaip paspausti elektros jungiklio mygtuką įjungiant ar išjungiant šviesą. Tinka ir žaidimai su garsu – prieš sėdintį mažylį padėkite namų apyvokos daiktų: metalinį puodą, vieną kitą dubenį, nedūžtantį puoduką, šaukštų, samtį. Parodykite, kaip išgaunamas koks nors garsas sudaužiant šiuos daiktus, leiskite daiktus tyrinėti ir su jais įvairiai manipuliuoti.

Mokomės gestų. 8–9 mėnesį pamokykite kūdikį ištiesti rankutę ir parodyti, kur yra mažyliui pažįstamas objektas, pvz., tėtis. Paimkite mažylio rankutę, klauskite, „kur tėtis“, tieskite ją tėčio kryptimi, o ištiesę rankutę pasakykite – „ten tėtis“. Mažyliui pasakokite, koks švelnus meškutis, jį glostykite ir apkabinkite. Kai kūdikis šypsosi ar juokiasi iš žaislo, žaidimo, dainos, – mokykite ploti katutes. Kūdikis anksčiau ar vėliau pradės jus mėgdžioti ir suprasti, ką reiškia vienas ar kitas gestas.
Žaidimas su kabančiais žaislais. Pradėjusį savarankiškai sėdėti kūdikį pasodinkite prie kelių kabančių žaislų taip, kad jis galėtų juos pasiekti, pagriebti ir patempti save. Geriausiai tinka ryškiaspalviai įvairių dydžių ir formų muzikiniai ir galintys šviesti žaislai, tuomet, kai judinami. Žaislų siekimas ir įvairios manipuliacijos su jais stiprina nugaros raumenis, padeda suvokti, kas yra pusiausvyra, ir ją išlaikyti. Artėjant devintajam mėnesiui, kūdikį dominančius žaislus padėkite ant sofos krašto – taip skatinsite atsistoti.
Skaitymas. Kūdikiui skaitykite, rodykite ir leiskite vartyti knygas, kurių puslapiai atlaiko tempimą, plėšimą, ragavimą ir kitokius veiksmus. Knygos paveiksliukai turi būti realūs, nesudėtingi, neperkrauti smulkiomis detalėmis, ryškūs.
Paklodės tampymas. Priešais ant grindų sėdintį kūdikį patieskite nedidelę paklodę, kurios kitame gale padėkite kūdikį dominančių žaislų. Parodykite, kaip sugriebti paklodę ir traukti į save, kad žaislai priartėtų. Kai kūdikis supras, kokius veiksmus jam reikia atlikti, kad žaislai priartėtų, kitame paklodės gale atsisėskite ir paklodę prilaikykite, kad tempdamas kūdikis panaudotų daugiau jėgos ir taip treniruotų stuburo raumenis bei pusiausvyros suvokimą. Leiskite kūdikiui nugalėti – pritempti žaislą, pasidžiaukite jo laimėjimu.
Aplinkos tyrinėjimas lauke. 7–9 mėnesių sėdinčiam, ropojančiam kūdikiui leiskite pajusti ir tyrinėti žolę, žaisti su smėliu, didesniais nei 4 cm skersmens akmenukais, lapais, žiedais ir t.t. Prieš paleisdami kūdikį „į gamtą“, patikrinkite, ar ji jam saugi, ir nepalikite mažylio be dėmesio.
Žaislų gaudymas. 7–8 mėnesių kūdikio aplinkoje išdėstykite jį dominančius žaislus taip, kad, norėdamas juos pasiekti, jis turėtų judėti. Atsisėskite ant grindų priešais kūdikį ir žaislą, kuris yra šalia jo, už kaspino ar virvelės lėtai traukite žaislą prie savęs. Leiskite pačiupti žaislą ir juo pažaisti. Taip skatinsite mažylį judėti. Paglostykite, pamyluokite už žaislo pagavimą ar priartėjimą prie jo. Įvairiose vietose aplink kūdikį jo regėjimo lauke ir už jo padėkite kelis žaislus, įvairiais laiko tarpais skleidžiančius muzikinius garsus ar šviesos blyksnius. Taip skatinsite judėti, rasti garso šaltinį arba blyksintį žaislą.

Žaidimai su veidrodžiu. Pasodinkite kūdikį prieš veidrodį taip, kad jis jame pamatytų save. Atsistokite už kūdikio. Parodykite įvairių mimikų, grimasų – šypsokitės, juokitės, kaišiokite liežuvį ir pan. Visa tai darykite neskubėdami, leiskite kūdikiui suvokti, ką jis mato ir girdi. Kai kūdikis suvoks, kad mato mamą, o ne pabaisą, pradės mėgdžioti, šypsotis ir juoktis.
Magijos triukai. Kūdikiams patinka žiūrėti, kaip kažkas dingsta ir vėl pasirodo. Kūdikiui matant, į popierinį vamzdelį įkiškite nulupto obuolio be sėklalizdžio skiltelę. Rankomis suimkite popieriaus vamzdelį taip, kad jį vartant obuolio skiltis neiškristų. Po to nuo vieno vamzdelio galo nuimkite ranką ir jį paverskite taip, kad obuolio skiltelė iškristų. Visa tai darykite lėtai, kad kūdikis įsidėmėtų, kas daroma. Kai mažylis panorės, leiskite jam pakartoti tai, ką darėte. Žaidimą paįvairinkite su kartonine dėžute ir medžiagos skiautėmis – jas paslėpdami dėžutėje ir vėl ištraukdami. Mažyliams labai patinka kamuoliuko įkišimas į popierinį vamzdį ir jo išridenimas per kitą galą.
Savarankiškas valgymas. Kūdikiai valgymą irgi suvokia kaip žaidimą. Gerai kėdutėje sėdinčiam kūdikiui įduokite jam skirtą šaukštelį ir leiskite valgyti. Kol išmoks, daug patiekalo į burną nepateks. Kūdikiui neduokite jokių pastabų, nevaldykite jo rankos, nenustebkite, kad delnu pasisems košės ir pradės ją laižyti. 8–9 mėnesį pasiūlykite duonos, sūrio, obuolio, morkos skiltelių, kurias galima suimti nykščiu ir rodomuoju pirštu, įkišti į burną, trinti dantenomis.
Virtuvės žaidimai. Sėdinčiam, ropojančiam kūdikiui virtuvėje leiskite turėti „savo“ virtuvinės spintelės stalčių ar dėžę, kurioje būtų keli nedūžtantys puodeliai, dubenėliai, puodas, keptuvė, medinis ir metalinis šaukštai. Kiekvienam mažyliai labiausiai patinka tie rakandai, kuriais „žaidžia“ jo mama ir kiti namiškiai.
Kas mane kviečia? 6–7 gyvenimo mėnesį dauguma kūdikių suvokia savo vardą. Kai sėdite su kūdikiu, paprašykite tėčio ir kitų namiškių pasislėpti įvairiose kambario vietose ir garsiai pašaukti kūdikį vardu. Stebėkite kūdikio reakciją ir paraginkite jį tokiais žodžiais kaip „kas tai pasakė?“ ir „kur yra tėvelis?“. Tegul mažylis ieško garso šaltinio ir tėčio.
Šeimos nuotraukų peržiūra. Pasisodintam ant kelių kūdikiui rodykite šeimos nuotraukas. Pradėkite nuo mamos ir tėčio nuotraukų, lėtai pereikite prie kitų asmenų vaizdų. Kiekvieną kartą rodydami nuotrauką, atkreipkite dėmesį į nufotografuotus žmones ir pasakykite jų vardus bei santykį su kūdikiu.
Tyrės žaidimas. Prieš sėdintį maitinimo kėdutėje kūdikį padėkite lėkštutę su tyre. Pakvieskite paragauti. Kai paragaus pirmosios tyrės, padėkite antrąją, o kai paragaus šios – padėkite trečiąją. Stebėkite mažylio išraišką, kai jis ragauja tyres ir į kurią tyrę dažniau ištiesia rankutę. Taip sužinosite kokio skonio tyrę labiausiai mėgsta.
Šviesos ir šešėlių žaismas. Šis žaidimas puikiai tinka, kai pradeda temti, o migdymo laikas yra neatėjęs. Sėdėkite su kūdikiu, o kitas šeimos narys tegul įjungia žibintuvėlį ir nukreipia jį į tuščią sieną. Tada deda rankas prieš šviesą taip, kad iš šešėlių susidarytų skirtingos formos. Prieš šviesą galite pastatyti ką tik norite –popieriaus iškarpas ar žaislus, kurie gali sukurti įdomius šešėlius. Raginkite kūdikį žiūrėti į šešėlius, aiškinkite, ką jis mato.

Muzika ir šokiai. Muzika, kurios klausotės su kūdikiu, turi būti melodinga, pasikartojančių ritmų ir ne per garsi. Pagal taktą šokite su kūdikiu ant rankų, o jei sėdite, – mažylio šokis gali būti žavingi jo rankų judesiai pagal girdimos muzikos ritmą. Pridėkite savo pačių garso efektų, kad būtų įdomiau. Klausytis muzikos kūdikiui labai naudinga, nes tai gerina jo gebėjimą apdoroti kalbą.
Ledo kubelių ridenimas į vandenį. Į drungną maistiniais dažais (vieną dieną vienais, kitą kitais) dažyto vandens dubenį nuo pjaustymo lentos ridenkite ledo kubelius. Žaisdami neskubėkite. Ledo kubelis įkritęs į drungną vandenį greitai tirpsta – vanduo raibuliuoja, keičia spalvą. Leiskite kūdikiui tai pamatyti, pasakokite, ką darote ir kas atsitinka. Jei kūdikis panorės padaryti pats, – leiskite. Kol jis įmes kelis kubelius į vandenį, pirščiukai tikrai nesušals.
Vandens žaidimai. Kai aplinkoje ne mažiau kaip 20–22°C, prieš gerai sėdintį 8 mėnesių ir vyresnį kūdikį padėkite dubenį, į kurį įpilta 5–10 cm drungno vandens. Į vandenį įdėkite kelis vandens žaislus, pvz., įvairių spalvų žuvyčių, ančiuką, nedūžtantį puoduką, dubenėlį. Parodykite, kaip žaisliukai plūduriuoja, pasemkite ir išpilkite vandenį, padarykite purslų. Kūdikiui leiskite būti aktyviam, nusišypsokite, kai jis sušlaps ir vandenį išpils.
Kada ir kaip žaisti
Geriausias laikas žaisti tada, kai kūdikis pabudęs ir budrus, aktyviai besidomintis aplinkiniu pasauliu. Pažaidę vieną žaidimą, darykite pertraukėlę, nes kūdikis turi pailsėti ir įsisavinti dalykus, kuriuos išmoko. Pertraukėlę darykite, kai tik pastebite, kad mažylio susidomėjimas žaidimu sumažėjo. Taip išvengsite kūdikio nuovargio ir nepasitenkinimo.
Šio amžiaus kūdikiai yra labai aktyvūs, trokšta būti savarankiškais. Todėl žaisdami nepamirškite, kad kūdikis turi būti tas, kuris vadovauja žaidimui. Jei žaidimas kūdikio nedomina arba jam nepatinka, jį stabdykite, atnaujinkite kitu metu, po kelių dienų. Jei kūdikis nenori žaisti, neverskite jo tai daryti.
Kūdikio nuotaika gali būti įvairi. Todėl žaidžiant su juo būtina kantrybė. Skirtingi kūdikiai mokosi skirtingai. Net ir tos pačios šeimos vaikų negalima lyginti tarpusavyje, nes kiekvienas iš jų paveldėjo kažką skirtingo, kiekvieno jų smegenyse veikia tam tikrų bruožų mozaika. Todėl nesijaudinkite, jei atrodo, kad kūdikiui trūksta gebėjimo suprasti žaidimą. Žaidimas per prievartą mažylį atgraso.
Šio amžiaus kūdikiai yra nenuilstantys aplinkos tyrinėtojai, smalsūs ir judrūs. Jie pradeda savarankiškai sėdėti, ropoti, įsikibę atsistoja. Tad žaidimėliams pasirinkite saugią aplinką, saugius daiktus, nes kūdikis viską bandys sugriebti, kiš į burną, mėtys. Baldai turi būti stabilūs, užuolaidos nepatraukiamos, ant grindų, sofos, lovų, kėdžių neturi būti smulkių daiktų, juolab aštrių įrankių.
Kūdikis įgyja daugiau socialinių įgūdžių, kai su juo žaidžia ne tik mama, bet ir visi šeimos nariai.
Parengė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“