Ruduo gali pasiūlyti nuostabių idėjų žaidimams lauke.
Žaidimai su lapais, kaštonais, gilėmis
Rinkite lapus į kibirėlį, žaislinę mašiną, vaikišką vežimėlį. Suneškite, suvežkite į didesnę krūvelę. Suimkite į rankas ir meskite į viršų.
Grėbkite lapus į krūvas. Šokinėkite lapų krūvose. Sugrėbtus lapus mėtykite aukštyn – išmestus gaudykite. Žiūrėkite, kaip skraido lapai.
Lapus rūšiuokite pagal dydį, spalvas. Pakvieskite vaiką papasakoti, kokia kiekvieno lapo spalva. Dėliokite iš lapų įvairias figūras, pvz., saulutę su spinduliais, trikampį, kvadratą.
Lapus plėšykite, draskykite, spaudinėkite rankose. Suplėšytus lapus meskite į viršų – žiūrėkite, kaip krenta lapų dalys.
Lapuose šakute padarykite skylutes. Lapus suverkite ant virvutės – padarykite lapų girliandą. Ją ištieskite ant takelio. Šokinėkite per lapų girliandą. Iš lapų girliandos padarykite figūrą, pvz., apskritimą. Į jos vidurį mėtykite kaštonus, giles ar kamuoliuką. Žaidimą paįvairinkite apskritimo viduryje padėję metalinį dubenį, kad į jį pataikius pasigirstų garsas.
Pasidėję ant balto popieriaus lapo apibraižykite lapo kontūrą ir po to jį nuspalvinkite lapo spalva.
10–15 skirtingų lapų už jų kotelių pririškite 30–50 cm ilgio siūlais. Taip pririštus lapus sukabinkite ant tarpduryje ištemptos virvutės. Į lapų girliandą mėtykite kamuoliukus – žiūrėkite, kaip linguoja lapai.
Parsineškite lapų sudžiovinimui. Išdėstykite juos į reklamos bukletų puslapius ir prispaudę keliomis sunkesnėmis knygomis palikite išdžiūti. Kai išdžius, aptarkite, kaip pasikeitė lapų spalva ir trapumas, – tegul vaikas delne pagniaužo išdžiūvusį ir neišdžiūvusį to paties medžio lapą.
Rinkite kaštonus, giles. Iš jų išdėliokite įvairias figūras. Mėtykite juos į skardinį kibirėlį, kartoninę dėžutę, plastmasinę dėžutę iš įvairaus atstumo. Klausykitės garsų, kurie atsiranda kaštonui ar gilei pataikius į talpą, padarytą iš skirtingų medžiagų. Mėtykite į kibirėlį ar puodą su vandeniu. Žiūrėkite, kaip tykšta vanduo.
Skaičiuokite lapus, kaštonus, giles. Dėliokite juos į krūveles po 3, 4, 5. Paprašykite vaiko atnešti ar atvežti su vežimėliu atitinkamą lapų skaičių pvz., du, tris. Užduotį sunkinkite ir paįvairinkite.
Nupieškite ant balto lapo didelius skaičius ir parodykite, kaip piešinuką apklijuoti smulkiais lapais arba sukarpytais dideliais lapais. Popieriaus lakštais su priklijuotais lapais papuoškite mažylio kambarį.
Išmokyte skirti sąvokas maži, dideli lapai. Paprašykite atnešti ar atvežti skirtingo dydžio lapų.
Žaidimai su obuoliais
Rinkite obuolius. Neškite ten, kur jie bus laikomi. Svarbu, kad vaikas judėtų ir jam būtų nenuobodu. Rūšiuokite juos pagal dydį, spalvą. Skaičiuokite.
Nuo nedidelio paaukštinimo ridenkite obuolius į taikinį. Mėtykite į dubenį ar kibirą su vandeniu. Ridenkite obuolius į grietinės indelių pastatytus bokštus – žaiskite boulingą.
Paduokite mažyliui kaušą, kiaurasamtį, ledų samtelį, plastikines žnyples ir parodykite, kaip su jomis pagauti didesniame dubenyje plaukiojančius obuolius, po to didesnius nunešti į krepšelį, o mažesnius į kibirėlį.
Obuolį sužymėkite taškeliais. Paprašykite į juos įsmeigti makaronų lazdeles – padaryti ežiuką.
Supjaustykite obuolį (be šerdies) kubeliais, lazdelėmis ir pan. Leiskite juos padažyti į uogienę ar cinamono miltelius ir suvalgyti. Vaiko nuplautus obuolius sutarkuokite. Paprašykite vaiko obuolių tyrę sukrėsti į sausainių formeles. Truputėlį pakepkite. Po to smagiai suvalgykite obuolių sausainius.
Žaidimai su moliūgais
Tiks mažas, vidutinio dydžio ir didesnis moliūgai – tokie, su kuriais mažylis galėtų atlikti vieną ar kitą veiksmą. Juos kilnokite – išmokykite atskirti sąvokas – sunkus, lengvas.
Tegul mažylis didžiausią moliūgą nuplauna. Po to jį prapjaukite. Tegul mažylis tyrinėja jo vidų. Sėklas atskiria nuo vidinės narvelienos, jas plauna, išdėsto džiūti.
Dalį moliūgų sėklų leiskite nudažyti maistiniais dažais. Dažytos sėklos pravers įvairiems žaidimams, pvz., iš jų bus galima sudėlioti įvairias figūras.
Moliūgą supjaustykite kubeliais. Parodykite, kaip iš jų sudėlioti įvairias figūras, sienas, bokštelius. Panaudotus kaip statybinę medžiagą moliūgo kubelius sutrinkite trintuvu. Tegul gautą tyrę vaikas šaukštu pilsto į sausainių formeles ar indukus nuo grietinės, tegul įpila į vandens kibiriuką, pamaišo, stebi, kaip keičiasi vandens spalva. Tegul pirštukais paima moliūgų tyrės ir ja ant popieriaus lapo nupiešia saulutę, padaro delniuko atspaudą ir pan.
Kas yra vėjas?
Ruduo yra vėjuotas sezonas. Išveskite mažylius į lauką ir padėkite jiems pastebėti vėją. Pakabinkite lapų girliandą tarp dviejų medžių ar ant tvoros ir stebėkite, kaip ji linguoja vėjui pučiant. Su vaiku pamėtykite į viršų lapus ir stebėkite, kaip vėjas juos gainioja, skraidina, šokdina.
Kas yra lietus?
Kai nesmarkiai lyja, reikiamai apsirengę išeikite pasivaikščioti. Stebėkite, kaip nuo lietsargio laša vanduo. Leiskite ištiesti rankutę – tegul ant jos lyja. Su neperšlampama avalyne leiskite pasivaikščioti po balutes.
Susiję straipsniai