Kodėl mes už žaidimėlius? Žaidimai tobulina kūdikio gebėjimą mąstyti, suprasti, bendrauti, pažinti, kurti prisiminimus, įsivaizduoti ir išsiaiškinti, kas bus toliau.
Kaip žaisti su 0–4 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 4–6 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 7–9 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 10–12 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA.
Kaip žaisti su 10–12 mėnesių kūdikiais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 12–18 mėnesių vaikais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 1,5–2 metų vaikais, skaitykite ČIA
Kaip žaisti su 2–3 metų vaikais, skaitykite ČIA
Žaisdami kūdikiai sužino, kaip bendrauti, ir atranda, ką gali padaryti jų kūnas.
Judesio žaidimai kūdikį stiprina ir daro labiau koordinuotą.
Kai žaidžiant su kūdikiu reaguojama į jo siunčiamus signalus, jis pasijaučia saugus ir mylimas.
Pirmasis žaidimas – kalbinimas. Pirmą gyvenimo mėnesį geriausias žaidimas yra mažylio kalbinimas ir iš arti, 20–30 cm atstumo. Mimikas rodanti mama ar tėtis kūdikiui yra geriausi žaisliukai.
Antrą gyvenimo mėnesį kūdikis būdrauja vis ilgiau, labiau domisi aplinka, pradeda aiškiai matyti daiktus, nuo akių nutolusius per 35–40 cm. Saugiai prieš save laikykite kūdikį ir stenkitės užmegzti su juo akių kontaktą – žiūrėkite jam į akis ir šypsokitės, rodykite įvairias grimasas, kaišiokite liežuvį. Taip padėsite išmokti užmegzti akių kontaktą ir sutelkti dėmesį į tai, ką mato.
Žaidimai ant pilvuko. Kūdikį kasdien reikia paguldyti ant pilvuko, ką puikiai žinote. Kad šis užsiėmimas nesukeltų kūdikiui nemalonių emocijų, pažaiskite. Prieš kūdikį padėkite nedidelį veidrodį, kad jame vaikutis galėtų matyti savo veidą ir juo gėrėtis. Galima šalia padėti žaisliuką, kuris skamba ar šviečia pajudintas. Tai skatins mažylį ne tik gulėti pakėlus galvą, bet ir pradėti atlikti judesį.
Žaidimėliai ant rankų. Pirmo gyvenimo mėnesio pabaigoje iš arti su nedideliais nukrypimais nuo tiesios linijos prieš akis rodykite kūdikiui užsidegančius ir užgęstančius šviesos šaltinius. Taip darydami, paskatinsite pasukti akis ir galvą į šviesos šaltinį, padėsite lavinti akių ir kaklo raumenis. Pirmą kūdikio gyvenimo mėnesį jo akys nėra labai jautrios šviesai, todėl ten, kur jis miega, gali degti blyški lemputė.
Pojūčių žaidimai. Nuo antro gyvenimo mėnesio pradėkite supažindinti su pojūčiais, kurie atsiranda per lietimą. Keiskite sauskelnes ant įvairios tekstūros paklotų (medvilninio, vilnonio, frotinio), leiskite paliesti (o jei sugriebs, ir palaikyti) įvairios tekstūros audinius, minkštus ir kietus žaislus, metalinį puodelį, medinį šaukštą ir pan. Kūdikiui pasakokite, ką jis liečia, kokios liečiamo objekto savybės. Su kūdikiu kalbėkite lėtai. Mažylis turi „įsiklausyti“, ir trečią gyvenimo mėnesį jis kūno kalba ir tik jam vienam suprantamu garsu bandys atsakyti.
Pervystymo žaidimėliai. 1–3 mėnesį kiekvieno būdravimo metu neskubėdami pervystykite, lieskite, švelniai glostykite, masažuokite, nenaudodami jėgos, palankstykite rankas, kojas, paskaičiuokite pirštukus. Pasakokite, ką, kaip ir kodėl darote. Kai keičiate sauskelnes, neskubėkite aprengti – leiskite mažajam tyrinėti savo kojas ir rankas.
Kalbėjimas ir skaitymas. Kasdien papasakokite kūdikiui apie jo dieną ir kitas istorijas, deklamuokite, skaitykite, niūniuokite, dainuokite, klausykitės ramių melodijų. Mažyliui girdėti tas pačias istorijas, dainas, melodijas nėra nuobodu, nes kartojimas padeda suprasti ir įsiminti. Kartojimas yra viena galingiausių priemonių, norint ką nors įterpti į protą ir jame išlaikyti.
Žaidimai lovytėje. Trečią gyvenimo mėnesį kūdikis pradeda ryškiai matyti vis toliau ir toliau, stebėti įvairiomis kryptimis judančius objektus, nesukinėdamas galvos. Lovytėje, vežimėlyje ant nugaros gulinčiam kūdikiui prieš akis pakabinkite įvairių ryškių spalvų skirtingą garsą skleidžiančių barškučių, kuriuos kūdikis galėtų pasiekti mosuodamas rankomis. Taip ugdysite suvokimą, kad kažką padarius pasikeičia tai, ką mato ir girdi, kaip keičiasi daikto forma, atspalvis tuomet kai jis juda.
Užtenka pakabinti 3–4 skirtingų formų, dydžio ir spalvų žaisliukus, pririštus trumpais – iki 20 cm ilgio – pasaitėliais, kad kūdikiui užkabinus žaisliuką, jo rankos neįsipainiotų.
Žaidimai lovytėje neturi užtrukti, nes kūdikis turi suprasti, kad lova yra ta vieta, kur miegama. Jeigu įmanoma, keiskite lovytės vietą, nes kūdikis labiau lavinsis, kai kas kelias dienas matys naują aplinką.
Pasivaikščiojimas po namus. Su kūdikiu ant rankų vaikštinėkite po butą, rodykite arti esančius objektus, apie juos pasakokite, pasidžiaukite žaisliukais, pasiklausykite varpelio skambesio, o būdami lauke – aplinkos garsais.
Kiek turi trukti žaidimas
Kūdikis gali tik trumpam susikaupti vienokiai ar kitokiai veiklai, todėl žaidimai neturi užtrukti. Stebėkite kūdikio kūno kalbą – pamatę nuovargio požymius, žaidimą nutraukite. Žaisti galima tik tada, kai vaikui smagu. Kūdikis labiau sutelkia dėmesį ir domisi aplinka, kai ji nėra persotinta dirgiklių, kai nėra kitų vaikų šurmulio, garsios muzikos.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai