Kaip manote, ar gali vaikui būti per daug žaislų? Atsakymas – taip, gali. Ir per didelis kiekis žaislų gali turėti neigiamos įtakos vaikui. Todėl žaislų rotacija yra labai svarbi ir naudinga.
Ergoterapeutė, masažuotoja Edita Kalašnikovienė, FB ir IG: Benefits of therapy
Esant per dideliam kiekiui žaislų, vaikui sunku susikaupti, gali atsirasti dėmesio sutelkimo, vaizduotės, bendravimo, kalbėjimo įgūdžių ar net elgesio sutrikimų.
Per didelis kiekis žaislų gali dirginti vaiką, sukelti per daug jutiminių dirgiklių, neadekvačių reakcijų. Turint per daug žaislų, vaikui darosi vis sunkiau susirasti sau veiklos bei sugalvoti, ką žaisti.
Kita vertus, turint mažiau žaislų skatinamas vaiko kūrybiškumas ir vaizduotė. Vaikas mokosi vieną žaislą pritaikyti prie kelių situacijų. Vaiko nedirgina per didelis žaislų, spalvų ar garsų kiekis.
Kaip turėtų atrodyti žaislų rotacija:
- Žaislus rekomenduojama rotuoti kas 2–4 savaites.
- Rūšiuokite žaislus į skirtingas kategorijas (dėžutes): mediniai žaislai, grojantys žaislai, žaislai, skirti pojūčiams lavinti, mašinėlės, lėlės ir t.t.
- Rotuoti galima ir knygas.
- Mėgstamiausių vaiko žaislų ar knygučių galima nerotuoti.
- Stengtis, kad vienu metu vaikas matytų ne daugiau kaip 5 žaislus.
Ko apie žaislų rotavimą klausia mamos
Rotuojant žaislus, labai patogu juos ,,pramėtyti“, išmesti aplūžusius. O kaip dėl žaislų „išmetimo, atidavimo, atsikratymo“, jeigu jie jau nebeatitinka amžiaus? Ar leisti vaikui dalyvauti toje ceremonijoje (šį meškiuką atiduosime pusbroliui), ar ramiai vaikui nematant jais atsikratyti?
Viskas turėtų priklausyti nuo vaiko amžiaus ir suvokimo lygio. Jeigu jūs to paklausite vienerių metų vaiko, jis nelabai supras, ko iš jo norite, 2–3 metų vaikas jau gali pradėti suvokti šių žodžių reikšmę. Gali sutikti, gali ir nesutikti. Iš tikrųjų rekomenduočiau vertinti situaciją pagal vaiką individualiai. O kita vertus, jeigu žaislas jau visiškai sulūžęs, tai nėra prasmės ir klausti.
Kas kiek laiko siūlote esminę žaislų dėžės reviziją, kai ,,išrotuojami“ žaislai jau nebegrįš?
Šioje vietoje reikia atkreipti dėmesį į vaiko amžių, raidą. Kas tinka 3–6 mėnesių kūdikiui, kuriam įdomiausia barškučiai, kramtukai, jau tikrai netiks vienerių metų vaikui. Manau, kad greičiausia žaislų ir knygelių rotacija vyks iki 2 metų, o vėliau jau neturėtų būti tokia ryški.
Kas parodo, kad žaislas nefunkcionuoja, nereikalingas? Tarkime, kiek dienų, savaičių, mėnesių vaikas prie jo turi neprisiliesti?
Nefunkcionuojančiu žaislu laikau tokį, kuris bent jau dvi savaites nėra paimamas, nėra su juo žaidžiama, ar buvo vienas kartas per dvi savaites, kai vaikas jį paėmė, bet po kelių minučių numetė.
Reikėtų prisiminti ir tai, kad kai kuriems vaikams reikia daugiau laiko, norint priprasti ir tarsi prisijaukinti naują žaislą. Lygiai taip pat su knygutėmis, naujais drabužiais. Tad jeigu matote ar žinote, kad tas žaislas vaikui išties gali būti įdomus, naudingas ir reikalingas, tada reikėtų palaukti ir ilgiau. Tuomet visada rekomenduoju tarp senų, jau gerai žinomų ir mylimų žaislų padėti tą naują žaislą. Taip vaikas vis netikėtai jį pamatys ir po truputį pripras prie jo.
Kiek žaislų turi jūsų dukrytė? Suskaičiuokite sąžiningai!
Ėjau sąžiningai skaičiuoti – mūsų dukra turi 6 didelius žaislus, kurie visada būna matomoje vietoje, – tai virtuvėlė, traukinių trasa, supamasis arkliukas , molbertas, palapinė, didelis meškinas. Dalį iš jų aš net nelaikau žaislais. Turi kelis mylimus pliušinius žaislus, kurie visada ir būna šalia dukros, 3 lėles, lego duplo konstruktorių, medines kaladėles, gydytojo reikmenis, gyvūnų bei žmogeliukų figūrėlių. Jos kambaryje lentynoje sudėtos dėlionės, nes dabar dėlionių, mozaikų dėliojimo ir knygų etapas. Knygas irgi rotuoju, maždaug kas 1–2 mėnesius.
O visa kita dalis žaislų net nėra žaislai, tai įvairios priemonės, iš kurių savo dukrai paruošiu veiklas bei užduotis. Bet visa tai sudėta lentynose ir išimu tik tuomet, kai būna paruošta užduotis.
Labai sąmoningai siekiau, kad žaislų niekada nebūtų per daug. Kai vardinau, atrodo, kad visko labai daug, bet didžioji dalis mano išvardintų žaislų yra sudėtos į daiktadėžes bei apatinį komodos stalčių, tad kambaryje nėra matomi visi žaislai, todėl nėra dirgiklių ir galvojimo – „kurio gi žaislo čia dabar griebtis“. Manau, kad jeigu ir yra didesnis žaislų kiekis, tai labai svarbu juos tinkamai ir tvarkingai laikyti, kad visi žaislai nebūtų taip lengvai ranka pasiekiami ir akimi pamatomi.
Ar etiška draugams ir seneliams nurodyti, kokio žaislo vaikui reikia?
Gyvename tokiu laikotarpiu, kad drąsiai galime pasakyti tiek seneliams, tiek draugams, ko reikėtų vaikui. Juk taip sumažiname ir senelių bei draugų „galvos skausmus“, kai tenka stovėti prieš krūvas žaislų ir galvoti, ką gi čia pirkti. Tokiu būdu vaikas gaus tik tikrai reikalingus, apgalvotus ir naudingus žaislus. Ir, žinoma, manau, kad tokiu būdu mes galime sumažinti vartotojiškumą bei nereikalingą išmetamų daiktų kiekį.
„Mamos žurnalas“