Mitai apie medinius žaislus: sunkūs, brangūs, senamadiški. O iš tiesų?

mediniai žaislai

Daivos Sirvydienės nuotr. www.fotodina.lt

Daugelį amžių žaislai buvo gaminami išskirtinai iš gamtinių medžiagų, tarp kurių bene populiariausia buvo mediena. Iš medžio – šilto, lygiai apdrožto, su švelniu miško kvapu – darydavo sūpynes mažyliams, švilpukus berniukams, lėles mergaitėms. Šiandien senovinės tradicijos vėl atgimsta. Vaikiškų parduotuvių lentynose vis didesnę paklausą turi mediniai žaislai. Jų asortimentas gana platus.

Tėveliai pasielgs teisingai, jeigu nupirks vaikui konstruktorių, dėlionę arba loto, pagamintus iš medienos, nes mediniai žaislai:

● ekologiški. Mediena – natūrali medžiaga, visame pasaulyje mediniai žaislai laikomi ekologiškais ir saugiais;

● saugūs. Neturi aštrių kampų, kurie gali sužeisti vaiką; ne tokie sunkūs, kad krentant smarkiai sužalotų mažylį. Mediniai žaislai yra netoksiški;

● turi žemą šilumos laidumą. Liesdamas juos mažylis jaus malonią šilumą;

● ilgaamžiški. Vaikas ilgą laiką nepraras susidomėjimo jais, tas pats žaislas gali būti naudojamas skirtinguose žaidimuose. Tokie žaislai nesusidėvi ir jais gali žaisti visi vaikai šeimoje;

● atsparūs. Beveik niekada nelūžta ir nesudūžta;

● lavina supratimą apie masės ir svorio santykį;

● mediniai žaisliukai lavina smulkiąją motoriką ir vaikučio sensoriką;

● mediniai žaislai nėra prikimšti daugybės funkcijų, kas taip būdinga šiuolaikiniams plastikiniams žaislams. Mediniai žaislai palieka erdvės vaiko fantazijai, kūrybai, skatina tyrinėti, lavina vaizduotę.

Mitai apie medinius žaislus

Neteisūs yra tie, kurie teigia, jog mediniai žaislai:

paseno: šiuolaikiniame pasaulyje medis vėl aktualus;

brangiai kainuoja: kokybiškam žaislui išleisite maždaug tiek pat pinigų, kiek ir jo analogui iš šiuolaikinių sintetinių medžiagų;

užima daug vietos: dauguma medinių žaislų pagaminti iš detalių, kurias lengva sudėti į komodos stalčių;

sunkūs: medinių žaislų svoris ne visada didesnis negu plastmasinių žaislų. Juo labiau kad pirmieji paprastai gaminami iš buko ar pušies masyvo – lengvųjų medienos rūšių.

Žaislų apžvalga

Kokių žaisliukų įsigyti?

Pirmiausia orientuokitės į vaiko amžių, jo fizinį išsivystymą ir psichologines ypatybes. Kiekvienas vaikas vystosi tik pagal savo individualų scenarijų, todėl žaislų pasirinkimo procesas turi būti itin apgalvotas, būtina atsižvelgti į vaiko amžių, charakterį bei pomėgius.

Patiems mažiausiems

Jau dviejų trijų mėnesių amžiaus mažylis ima domėtis savo rankytėmis, mėgina vienos rankos pirščiukais suimti kitą ranką, labai greitai išmoksta įsikibti pirščiukais į arti esančius daiktus. Greitai kūdikio pirščiukai išmoks užsikabinti už virš lovelės kabančių barškučių. Suderinti rankų judesius neįmanoma, jeigu žvilgsnis nefokusuojamas. Išmokyti rankytes „paklusti“ yra labai svarbu. Kūdikiams galima nupirkti medinį mobilį, barškučių, ant lovytės ar vežimėlio kabinamų ilgų barškučių, kurie gaminami ne tik itin spalvingi, bet ir su specialiais skambaliukais, kitais priedais. Būtų gerai, jeigu juose būtų suderintos dažytos ir nedažytos detalės. Ryškios spalvos pritraukia vaiko dėmesį, moko susitelkti ties objektu, o liesti malonus šiltas paviršius vystys taktilinius pojūčius. Be to, nedažytas medinis žaislas puikiai tiks, kai mažyliui pradės dygti dantukai.

Nuo 1 iki 3 metų

Maždaug nuo vienerių metų mažyliams ima intensyviai vystytis smulkioji motorika. Jis lengvai paima į rankytes skirtingus daiktus. Taip nutinka dėl to, kad, pirma, vaikas geriau valdo pirščiukus ir stipriau suspaudžia delne daiktus; antra, jo akių raumenys vystosi, vaikas geriau mato daiktus per atstumą.

Mažylio dėmesį patraukia jau ne tik pats barškutis, bet ir atskiros detalės bei jų savybės.

Šiuo amžiaus tarpsniu vaikas jau moka atlikti paprasčiausias manipuliacijas su daiktais, ima žengti pirmuosius žingsnius, todėl pats laikas įsigyti lavinamųjų medinių žaislų: kubelių, piramidžių, paprastų dėlionių, knygučių su langeliais, labirintų, staliukų su stumiamomis dalimis, šniūruočių, o skiriantiems daugiau dėmesio vaiko lavinimui pravers ir Nikitino kubeliai, Marijos Montessori lavinimo priemonės.

Žaisdamas tokiais žaislais vaikas išvystys smulkiąją motoriką, kalbą, loginį mąstymą, vaizduotę.

Daug džiaugsmo mažyliui suteiks supamasis arkliukas, pakabinamos sūpynės, važiuoklė su rankena, įvairūs stumdukai, mediniai garvežiukai su vagonais ir automobiliai, muzikiniai instrumentai, pirštukų teatrai, daržovės ir vaisiai, kuriuos galima „perpjauti“, naudojant juos sujungiančius lipdukus. Tokie žaislai išmoko mažylį orientuotis erdvėje, vysto vestibuliarinį aparatą, judesių koordinaciją, stambiąją motoriką, padeda sutelkti klausą ir žvilgsnį.

Maždaug nuo dvejų metų amžiaus intensyviai vystosi mažylio klausa, todėl jį traukia garsus skleidžiantys žaislai – švilpynės, dūdelės, varpeliai, įvairūs mušamieji instrumentai. Vaiką sužavės ir įvairios medinės gyvūnų ar žmonių figūrėlės – mažose rankelės tokie žaisliukai atgyja! Žaidiminė vaiko veikla taps vis turiningesnė.

Nuo 3 iki 6 metų

Vyresnius mažylius sužavės įvairūs konstruktoriai, darbastalis su instrumentų rinkiniu, medinės transporto priemonės, mediniai lėlių nameliai. Tokie žaislai skatina kūrybinį mąstymą, moko ieškoti nestandartinių sprendimų neįprastoje situacijoje, suprasti dydžių ir formų santykį. Ikimokyklinukams rekomenduojami didaktiniai žaidimai (skaičių kasos, traukinukai su raidėmis, trimatės ir plokščios figūros). Jie taps gerais padėjėjais mokantis abėcėlę ir matematikos pradmenų.

Mediniais žaislais susidomės ne tik vaikas. Žaidimai laisvalaikiui – loto, domino – suartins šeimą, padės rasti bendrą kalbą skirtingų kartų atstovams. Surenkami mediniai lėktuvų, sraigtasparnių, automobilių, laivų modeliai vienodai sudomins ir tėtį, ir sūnų.

Žaislas savo rankomis

Medinis žaislas nebūtinai turi būti pirktas. Švilpukas, kurį sumeistravo tėtis, tikriausiai patiks vaikui labiau už plastmasinį analogą iš parduotuvės. Lėlių namelis, sudėtas iš apdrožtų pagaliukų, taps jaunosios princesės pasididžiavimo objektu.

Ką reikia žinoti renkantis medinį žaislą?

Pirkdami žaislą, atkreipkite dėmesį į jo kokybę. Kad ir kaip banaliai skambėtų, tačiau rinkitės tik žinomų gamintojų, turinčių daugiametę patirtį gaminant žaislus, produktus. Kūdikiams skirti žaislai turi specialų ženklinimą, jie visiškai saugūs liesti, atsparūs tampymui, purtymui, smūgiams, kūdikis juos gali dėti į burną ir t.t. Dažai, kuriais padengtas medinis pagrindas, turi būti netoksiški, neturi sluoksniuotis ar trūkinėti esant mažiausiam sutrenkimui. Tai ypač svarbu, jeigu jūs perkate barškutį kūdikiui – anksčiau ar vėliau žaislas atsidurs jo burnoje.

Medinio žaislo danga neturi turėti ryškaus „cheminio“ kvapo. Medis negali sluoksniuotis, pleišėti – taip nutinka, kai prieš gamybą mediena buvo perdžiovinta.

Medinis supamasis arkliukas

Supamieji mediniai arkliukai – ypatinga vaikų žaislų istorijos dalis. Kai kurie istoriniai šaltiniai teigia, kad pirmieji tokie arkliukai buvo gaminami jau prieš 5 tūkst. metų pr. Kr. Senovės Graikijos teritorijoje.

Viduramžiais šie žaislai tapo ypač populiarūs, tačiau netrukus jie ėmė atlikti ne žaislo, o mokymo priemonės funkciją – jais mokydavo ir tobulindavo būsimųjų riterių meistriškumą. Netrukus pradėti gaminti arkliukai su ratukais. Jie tapo itin populiarūs Anglijoje – čia aristokratų ir turtingųjų atžalos mokydavosi laikyti pusiausvyrą. XIX amžiuje supamieji arkliukai imti gaminti masiškai ir tapo tokie populiarūs, kad juos turėdavo kiekviena šeima. Arkliukai buvo gaminami iš medžio, amunicija ir balnas – iš odos, akys – iš stiklo, o karčiams ir uodegai naudojami tikri arklio plaukai. Dažnai tokie arkliukai tapdavo tikrais meno kūriniais. Klasikiniai obuolmušiai arkliukai, kuriuos daugelis mūsų vaikystėje „balnodavo“, gimė Anglijoje karalienės Viktorijos laikais. Šiais laikais supamieji žaisliukai gaminami ne tik arkliukų pavidalu. Dabar vaikai gali „joti“ ant šuniukų, tigrų, asiliukų, drambliukų ar net boružėlių. Iš medžio gaminami supamieji žaisliukai yra lengvi, patvarūs. Kuo naudingi tokie arkliukai? Supdamiesi ant tokių žaislų vaikai formuoja raumenis, lavina judesių koordinaciją, pusiausvyrą ir laikyseną.

Lėlių nameliai

Pirmieji lėlių namukai gimė Vokietijoje, vėliau imti gaminti Olandijoje ir Anglijoje. Tai buvo rankų darbo pilaitės su visa įranga, baldais, gyventojais. Tokie namukai buvo skirti ne vaikams, o suaugusiems kolekcionieriams, įsigyti juos galėjo tik labai turtingi žmonės.

Šiuolaikiniai mediniai lėlių nameliai – kiekvienos mergaitės svajonė. Jie tinka daugeliui siužetinių žaidimų, juos lengva priderinti prie vaikų kambario interjero, o namelio įrangą ir gyventojus galima panaudoti daugelyje kitų žaidimų. Namukai sužavi ne tik mergaites, į šiuos žaidimus mielai įsitraukia ir berniukai.

Kodėl naudinga žaisti su lėlių nameliu? Toks žaislas lavina vaiko fantaziją, moko loginio mąstymo. Su vienu namuku gali žaisti keli vaikai. Namelis gali tapti ir lavinamuoju žaislu. Mama žaidimo forma gali mokyti mergaitę įvairių buities darbų, įskiepyti švaros, tvarkos įgūdžius. Vaikai žaisdami mėgsta mėgdžioti suaugusiuosius, o žaidimo metu atliekama veikla vėliau nesunkiai perkeliama ir į realų pasaulį, kasdienį gyvenimą.

Jovita Budvytienė

Ką reiškia žaislų ženklinimas

Žaislų pasirinkimas šiandien toks didelis, kad net suaugusiam žmogui sunku išrinkti ne tik gražų, estetišką, naudingą vaikui, bet ir kokybišką. Deja, ne visi žaislai parduotuvių lentynose yra saugūs, kai kurie gali vaikui net pakenkti.

Ieškokite raidžių CE

Pirmas dalykas, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis žaislą – tai žaislo ženklinimas. Lietuvoje, kaip ir visose ES valstybėse, pardavinėti neženklintų žaislų negalima. Tad pirmiausia reikėtų ieškoti ant žaislo pakuotės ženklo CE, kuris reiškia, kad žaislas atitinka Lietuvoje ir ES galiojančius įstatymus. Aiškiai ant pakuotės matomoje vietoje randamas ženklas CE deklaruoja, kad žaislas atitinka esminius ES normų reikalavimus, kad gaminys yra legalus, o gamintojas uždėdamas CE ženklą ant pakuotės patvirtina, prisiimdamas atsakomybę, kad produktas tenkina visus Europos Sąjungoje taikomus reikalavimus.

Tačiau nepaisant CE ženklinimo kontrolės, šis ženklas nėra kokybės garantas. Jis tik parodo, jog gamintojas atliko tam tikras procedūras gaminio saugai užtikrinti. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje nėra testuojama žaislo cheminė sudėtis, o tik žaislo techniniai reikalavimai, taigi, net ir ženklintas CE ženklu žaislas yra nebūtinai visiškai saugus, ypač vaikams iki 3 metų.

Kokio amžiaus vaikui skirta

Šalia CE ženklo reikėtų ieškoti nuorodos, kokio amžiaus vaikui žaislas skirtas. Vaikams iki trejų metų galioja griežtesni reikalavimai. Kai kalbame apie mažesnio amžiaus vaikams skirtus žaislus, reikėtų galvoti ne tik apie nelaimingus atsitikimus, ne tik apie tai, kad vaikas gali praryti smulkias detales, tačiau ir apie ilgalaikį žaislų poveikį sveikatai ir aplinkai dėl juose esančių ar jiems gaminti naudojamų cheminių medžiagų. Juk vaiko, ypač mažo, dar nesusiformavęs imunitetas, jų oda kur kas laidesnė ir lengviau pasisavina kenksmingas medžiagas, vaikai vystosi labai greitai ir yra linkę viską ragauti. Į burną kiša viską, kas tik papuola po rankyte – juk taip vaikas susipažįsta su pasauliu!

Cheminė sudėtis

Žaislų pramonėje vis dar naudojamos cheminės medžiagos: pigmentai, degumą mažinančios medžiagos, minkštikliai, stabilizatoriai, antioksidantai, tirpikliai, žaisluose aptinkama ir ftalatų, kurie gali pažeisti vaiko kepenis, inkstus, sukelti vėžį. Tokios sudėties žaislus leidžiama naudoti ir ES šalyse žaislams, kurie skirti vaikams nuo 3 m. Jei tėvai neapsižiūrės rinkdamiesi žaislą, kad jis netinkamas vaikams iki 3 m., ar, pavyzdžiui, šeimoje auga vyresnis ir mažesnis vaikai, kas gali užtikrinti, kad tokie žaislai nepaklius mažyliui į rankas?  Nėra sudėtinga atpažinti, ar žaislas neturi nuodingų cheminių medžiagų – jei pradarius pakuotę žaislas skleidžia nemalonų kvapą, kuo greičiau jį išneškite iš kambario, kuriame yra vaikas – atidarius pakuotę neturi jaustis jokių specifinių kvapų.

Sveikiausi – natūralūs žaislai

Baltijos aplinkos forumo specialistai rekomenduoja rinktis žaislus, pagamintus Europos Sąjungoje, atitinkančius ES reikalavimus. Specialistai primena, kad reikėtų vengti minkštų plastikinių žaislų bei žaislų su baterijomis, siūlo rinktis medinius, nelakuotus ir nedažytus žaislus, barškučius, siūlo pradžiuginti vaikus savos gamybos žaislais.

Kai kurie žaislai, dažniausiai plastmasiniai, būna žalingi ne tik vaikui, bet kenkia ir aplinkai, gamtai. Galima tik pasidžiaugti, kad kuo toliau, tuo daugiau tėvų darosi sąmoningi ir mažiau renkasi ne tik vaikui, bet ir gamtai kenksmingus produktus.

Simona Kupetienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 + = septyni

Kitos temos: