Įrodyta, kad vaikų klausai labai kenkia triukšmas. Triukšmo sukeltų klausos pažeidimų atsiranda arba dėl labai intensyvaus ir staigaus, arba dėl intensyvaus ir nuolatinio garso.
Tokie klausos pažeidimai kelia susirūpinimą viso pasaulio specialistams.
Pavyzdžiui, JAV kas dešimtam vaikui nuo 6 iki 18 metų yra triukšmo sukeltas nuolatinis klausos pažeidimas. Triukšmą sukelia: garsiai skambantys žaislai, garsi muzika, televizorius, kompiuteriniai žaidimai, automobiliai, motociklai, lėktuvai, koncertai, sporto varžybos, diskotekos, prekybos centrai ir t.t.
Paauglių klausą dažniausiai žaloja muzikos klausymasis su ausinukais. Vaikai neribotą laiką naudoja ausinukus, nusistato didelį garsumą. Jeigu muziką girdi šalia esantis žmogus, vadinasi, vaikas su ausinėmis jos klausosi per garsiai. Klausos pažeidimas priklauso nuo garso stiprumo ir veikimo trukmės. Saugaus klausymosi taisyklė 60/60 reiškia: klausytis muzikos per ausines garsumu 60 proc. nuo maksimalaus grotuvo garsumo ir 60 minučių per dieną. Garsumas turi būti nustatytas taip, kad būtų galima girdėti aplinkinius garsus ir dalyvauti pokalbyje.
Ką tėvai gali padaryti, kad vaikų klausa nesutriktų?
• Atsargiai rinkite ir naudokite grojančius žaislus
• Ribokite triukšmą namuose ir ugdymo įstaigoje
• Ribokite laiką, kai vaikas žiūri televizorių, žaidžia kompiuteriu
• Ribokite laiką, kai vaikas būna su ausinukais
• Stipraus garso vietoje (pvz., roko koncerte) naudokite ausų kamštukus nuo triukšmo
• Teisingai vartokite vaistus, kurie gali pakenkti klausai
• Stebėkite vaiko klausą po persirgtų sunkių ligų – meningito, sepsio, gripo, galvos traumos
• Saugokite vaiko ausis nuo traumų, svetimkūnių
• Gydykite viršutinių kvėpavimo takų infekcijas
• Esant įtarimams dėl klausos sutrikimo kreipkitės klausos specialisto konsultacijos
Ar ausims kenkia į jas patekęs vanduo? Ar maudant vaiką saugoti ausytes?
Ausų nuo vandens saugoti nereikia. Ausų landų odą nuo drėgmės saugo siera. Ausis nuo vandens saugoma keliais atvejais.
Pvz., jeigu vaikas dažnai lanko baseiną ir kelis kartus sirgo išorinės ausies uždegimu („plaukiko ausis“), vadinasi, jo apsauginis landos odos barjeras nepakankamas. Tada siūloma naudoti ausies kamštukus, po baseino išsausinti ausis rankšluosčiu ir plaukų džiovintuvu. Ausį reikia saugoti nuo vandens, jeigu yra trukęs ausies būgnelis ar įstatytas ventiliacinis vamzdelis.
Ar ausis nuo uždegimo apsaugos šilta kepurė, o vasarą – skarelė, užkimšimas vata?
Neapsaugos. Apranga, atitinkanti orą, gali apsaugoti nuo bendro peršalimo ir svarbiausia – nuo perkaitimo. Dažniausiai susergama, kai perkaistama, tada menkiausias vėjas perpučia, vaikas lengviau suserga sloga, o nuo jos jau galima susirgti ir ausų uždegimų. Svarbiausia mamų dilema: „Ar jam (vaikui) nešalta?” Turi virsti į: „Ar jam nekaršta?“ Kad ir kaip banaliai skambėtų – pagrindinis vaistas nuo peršalimo ligų – grūdinimas.
Ką patartumėte tėvams, kurių vaikas dažnai serga ausų uždegimu?
Kuo ilgiau arba bent iki 6 mėn. žindykite kūdikį.
Nenaudokite čiulptukų.
Saugokite vaiką nuo pasyvaus rūkymo.
Jei vaikas alergiškas – gydykite alergiją.
Kartais patariamos pneumokokinė ar gripo vakcinos.
Dėl to, kad dauguma atvejų ūminis ausies uždegimas prasideda nuo virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, rekomenduojama pagal galimybę nelankyti lopšelio arba rinktis mažą grupę ir ne visą dieną.
Patariama otorinolaringologo konsultacija – specialistas parinks tinkamą medikamentinį ar chirurginį gydymo būdą.
Ar ausis skauda tik dėl ausų uždegimo?
Aišku, dažniausia ausies skausmo priežastis yra ūminis vidurinės ausies uždegimas. Tačiau dėl ypatingos ausies inervacijos, skausmas ausyje kartais jaučiamas dėl ryklės ligų – anginos ar faringito, dantų ir žandikaulio sąnario ligų.
Pirmoji pagalba nuo ausies skausmo yra ne lašiukai į ausį, bet vaistai nuo skausmo. Bet apie tai – kitą kartą… Ūminio ausies uždegimo „sezonas“ jau pasibaigė, dabar pats laikas pasinaudoti gamtos duotomis dovanomis – saule ir vandeniu – vadinasi – grūdintis.
Ar dažni ausų uždegimai gali susilpninti klausą?
Taip, gali, tačiau toks neprigirdėjimas dažniausiai yra laikinas. Priminsiu ausų anatomiją. Vidurinėje ausyje už būgnelio yra klausos kauliukai, čia atsiveria klausomasis vamzdis, kuris jungia vidurinę ausį su nosiarykle. Jo funkcija yra ventiliuoti ausį (išlyginti oro slėgį tarp išorės ir vidurinės ausies), apsaugoti nuo mikrobų patekimo iš nosiaryklės, drenuoti sekretą iš ausies į nosiaryklę.
Paprastai jo spindis yra uždarytas, atsiveria, kai kramtome, žiojamės, ryjame.
Šito vamzdžio buvimą dažnai pastebime lėktuvo skrydžio metu. Kad būgnelis ir klausos kauliukai gerai judėtų ir perduotų garsą, reikalingas normalus oro slėgis ausyje, t.y. gera klausomojo vamzdžio funkcija. Vaikų klausomasis vamzdis trumpesnis, silpniau funkcionuoja. Todėl sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcija, mikroorganizmai iš nosiaryklės lengviau patenka į ausį ir sukelia uždegimą.
Paprastai ausies uždegimas prasideda nuo slogos. Ūminio ausies uždegimo metu būgnelis sustorėja, parausta, už jo susikaupia skystis ar pūliai. Vaikui skauda ausį, pakyla temperatūra, susilpnėja klausa. Paprastai po nekomplikuoto ūminio ausies uždegimo „užgulimas“ atsistato po 2-3 savaičių. Jeigu uždegimai kartojasi, ausis „nespėja“ išsivalyti, klausa susilpnėja ilgam.
Dažniausiai ausų užgulimas atsiranda ne po ūmių ausies uždegimų, o pamažu, kai nuolat sergama sloga ar yra padidėję adenoidai. Šiuo atveju sutrinka klausomojo vamzdžio funkcija, už būgnelio susidaro neigiamas slėgis, susikaupia skystis, būgnelis nustoja judėti, pamažu susilpnėja klausa. Ši liga vadinama serootitu. Serootitu yra sirgęs kiekvienas vaikas.
Kaip gydomas ausų užgulimas?
Paprastai ausų užgulimas atsistato savaime. Tačiau reikėtų stebėti, ar neprigirdėjimas neužsitęsia. Jei vaikas po ausų uždegimo ar slogos neprigirdi stipriai ar tai trunka kelis mėnesius, jam reikia pagalbos. Greitesnės pagalbos reikia vaikams su raidos ar kalbos sutrikimu, nes normali klausa jiems ypač svarbi. Pirmiausia gydoma priežastys – tai yra infekcija nosyje.
Jeigu nosytė švari, atliekami specialūs pratimai, prapūtimai, siūloma dažniau kramtyti kramtomąją gumą – tai padeda atsiverti klausomajam vamzdžiui. Jei šios priemonės nepadeda, neprigirdėjimas stiprus ar linkęs kartotis, taikomas chirurginis gydymas – šalinami adenoidai arba į ausį įstatomi ventiliaciniai vamzdeliai. Per vamzdelius į būgninę ertmę patenka oro, išbėga skystis, ir klausa atsistato. Vamzdeliai po kelių mėnesių iškrenta patys arba pašalinami.
Ar gali vaikas neprigirdėti dėl to, kad ausyse susikaupė sieros kamščiai?
Taip. O kad sieros kamščių nesigamintų, reikia mokėti valyti ausis, o tiksliau – jų… nevalyti. Sieros funkcija yra apsauginė. Ne veltui ji gaminasi – siera ausį apsaugo nuo mikrobų, drėgmės. Sieros gamyba yra individuali – vieniems jos susidaro daug, kitiems – mažai. Kai pradedame ausį valyti su kosmetiniu pagaliuku, sierą nustumiame gilyn, dirginamos sieros liaukutės, tada sieros gaminasi dar daugiau, formuojasi kamščiai. Ausų landų nereikia valyti, jos pačios išsivalo – kai kramtome, sieros perteklius išteka į kaušelį. Štai tą perteklių nuvalyti reikia, o ausies vidaus – ne. Kartais patariama naudoti lašiukus, kurie minkština sierą, tada ji lengviau pasišalina. Jeigu vis dėlto susidarė sieros kamštis, jis uždaro ausies landą, blogėja garso patekimas į ausį, susilpnėja klausa. Tada užsukite su vaiku į ausų, nosies, gerklės ligų gydytojo kabinetą – ausis praplaus.
Namie ausų plauti su jokiais plovikliais negalima.
Kartais vaikų ausyje randama ne tik sieros, bet ir svetimkūnių (žaislų detalių, žirnių, karoliukų ir t.t. – turime jų visą kolekciją). Kai kurie iš jų, ypač aštriais kampais, brinkstantys ar baterijos, sukelia nemažai bėdų. Todėl siūloma, visada atkreipti dėmesį į žaislo instrukciją.
Jei kilo įtarimų dėl kūdikio ar vaiko klausos, ausų ligų, paprašykite apylinkės gydytojo siuntimo otorinolaringologo-audiologo konsultacijai.
Konsultavo VU Vaikų ligoninės otolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyrio gydytoja Jekaterina Byčkova
„Mamos žurnalas“