
Tęsiame straipsnių ciklą, kur gydytojai dalijasi patarimais apie ausų priežiūrą. Šiame straipnsyje gydytojas otorinolaringologas dr. Virgilijus Sakalinskas – apie ausies būgnelį.
Būgnelio mama neapžiūrės. Ausies būgnelis lotyniškai vadinamas membrana tympani, jau pats pavadinimas sako, kad tai yra plonytė apie 0,1 mm storio skaidulinio audinio plokštelė, kuri atskiria išorinę ausį nuo vidurinės ausies. Be ausies būgnelio visi aplinkos teršalai patektų tiesiai į vidurinę ausį.
Sveikatos patikrų metu šeimos gydytojas specialiu prietaisu – otoskopu – apžiūri ausies būgnelius. Mama, deja, to padaryti negalės – būgnelis yra giliai.
Uždegimas vyksta už būgnelio. Ausų uždegimas vyksta už būgnelio, vidurinėje ausyje, todėl pagal būgnelio spalvą, storį ir kitus pokyčius gydytojas gali spręsti apie uždegimo vidurinėje ausyje stiprumą.
Kodėl būgnelis plyšta. Liaudyje girdėtas posakis „sprogo būgnelis“. Iš tiesų niekas nesprogsta, o tik pažeidžiamas ausų būgnelio vientisumas. Žodžio „sprogsta“ gydytojai nevartoja, o sako „perforuoja“, „skyla“. Ūminio ausies uždegimo (kuris paprastai prasideda nuo slogos) metu būgnelis sustorėja, parausta, už jo susikaupia skysčio ar pūlių. Vaikui skauda ausį, pakyla temperatūra, susilpnėja klausa.
Prakiurus būgneliui, iš būgninės ertmės išteka dalis pūlių, o ligonis pajunta palengvėjimą – nuščiūva kankinantis skausmas, sumažėja kūno temperatūra. Tad jeigu vaikas kentėjo ausytės skausmą, karščiavo, ir staiga skausmas liovėsi, o iš ausytės pamatėte ištekant pūlių, – tai yra pagrindinis ženklas, kad ausies būgnelis prakiuro.
Ne visi uždegimai baigiasi būgnelio skilimu. Ausies būgnelis skyla ne dėl kiekvieno ausų uždegimo. Katarinis ir alerginis ausų uždegimai paprastai būna būgninėje ertmėje, o būgnelis nesprogsta. Tačiau pūlinis ausų uždegimas beveik visada pažeidžia ausies būgnelį.
Kuo sunkesnė ausų uždegimo eiga, tuo silpnesnis vaiko organizmas, tuo greičiau prakiūra būgnelis. Beje, jeigu vaikas serga ausų uždegimu, o būgnelis ilgai neplyšta, gydytojai gali jį specialiai atverti, kad pūliai turėtų kur ištekėti, nes pūliai uždaroje ertmėje – pavojinga būklė. Kai pūliai kaupiasi būgninėje ertmėje ir neturi pro kur ištekėti, jie gali pakliūti į vidinę ausį arba net į smegenis.
Ar pavojinga, kai būgnelis plyšta. Pats būgnelio plyšimas dažniausiai neatneša sunkių pasekmių. Kai tik pūliavimas iš ausies liaunasi, plyšio kraštai susiglaudžia ir per kelias dienas jų sukibimas sutvirtėja, o likęs nedidelis randelis neturi įtakos klausai.
Kitaip būna, jeigu ausies būgnelis prakiūra kelis kartus per metus. Matyt, organizme yra kitų pūlinių židinių, vaikas alergiškas ar nusilpusi imuninė sistema. Dažnai pasikartojanti liga gali palikti sąaugas būgninėje ertmėje, kurios deformuoja sugijusį būgnelį, o tai sutrikdo klausą – vaikas daugiau ar mažiau prikursta.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai