Vaikų ausų uždegimas neturi sezoniškumo. Vėjuotą, permainingą vasarą mažylis gali sirgti net dažniau nei žiemą. Šį kartą pakalbėsime apie netipiškus ausų uždegimo požymius.
Konsultuoja doc. Algimantas Vingras.
Ausų uždegimas yra viena dažniausių 3 mėn.–3 m. vaikų ligų. Ji prasideda, kai iš nosiaryklės per klausomąjį vamzdį mikroorganizmai patenka į vidurinę ausį. Kitaip tariant, ausų uždegimas dažniausiai yra slogos komplikacija, ypač kai pastaroji nuo pat jos pradžios nepakankamai teisingai ir intensyviai gydoma. Ribą, kai sloga komplikuojasi ausų uždegimu, tėvai turėtų mokėti pastebėti, nes tai rimta liga, kuri gali komplikuotis. Retais atvejais infekcija išplinta, išsivysto pavojingos komplikacijos: smilkinkaulio kaulo speninės ataugos uždegimas – mastoiditas, veido nervo pažeidimas, meningitas, sepsis. Tuomet atliekama skubi operacija, skiriami kelių rūšių antibiotikai.
Ausų uždegimui būdingi šie simptomai:
Sergančiam sloga ar ūmine kvėpavimo takų infekcija vaikui staiga pakyla temperatūra.
Atsiranda stiprus skausmas, kurio vaikai iki 2 metų dažniausiai nemoka apibūdinti. Mažylis dažnai čiupinėja, liečia, griebia skaudamą ausį, ją glaudžia prie pagalvės, o nešiojamas ausimi glaudžiasi prie artimojo krūtinės.
Jaunesniems nei 2 metų vaikams ausų uždegimą įtarti padeda ir sloguojančio mažylio staiga pakitęs elgesys. Mažylis tampa neramus, dirglus, verkia daugiau, nei jam įprasta, labai pablogėja apetitas ir miegas. Elgesio pokyčiai atsiranda dėl skausmo, kuris, esant ausų uždegimui, yra išskirtinai nemalonus.
Pasirodo pūlingų, kartais ir kraujingų išskyros iš ausies.
Dauguma vyresnių nei 2 metai vaikų jau sugeba pasakyti ir parodyti, kurią ausį skauda, pasiskundžia garsais, traškesiais, aidu, ūžesiais uždegimo pažeistoje ausyje. Nuovokūs vaiko artimieji pastebi, kad vaikas pradeda silpniau girdėti.
Kol vaikas nesugeba lokalizuoti skausmo, jis gali sakyti ir rodyti, kad jam skauda burnytėje (dantuką), galvą ar kaklą.
Netipiški ausų uždegimo požymiai
Ne visi vaikai, kaip ir suaugusieji, yra vienodi. Vieni, nepriklausomai nuo amžiaus, į skausmą reaguoja labiau, kiti – mažiau, vienų elgesys susirgus pakinta labiau, kitų – mažiau.
Kartais dėl ausų uždegimo vaiką gali pykinti, net iki vėmimo, sutrikti pusiausvyra.
Kartais tėvai nepastebi jokių ligos požymių, tik pamato ant pagalvės ištekėjusio iš ausų skysčio. Tokiu atveju, net jei vaikas nekarščiuoja ir nerodo, kad jam skauda ausį, būtina kreiptis į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją.
Labai retais atvejais ausų uždegimas būna be temperatūros.
Skubi pagalba
Kai tik sergančio sloga ar ūmine kvėpavimo takų infekcija („peršalimo liga“) vaiko elgesys pakito, pakilo temperatūra, įtariamam ausų skausmui malšinti galima naudoti ausų lašus ir atidžiai stebėti ligoniuko būklę. Jei susirgusiojo nevargina aukšta temperatūra, jis lieka gana aktyvus, geria, galima palaukti iki ryto ir kreiptis į vaiko gydytoją (dažniausiai ausų skausmas prasideda vakare arba naktį).
Jei sulašinus nuskausminamųjų skausmas nemažėja, vaikas nenurimsta arba tampa vangus, atsiranda pablyškimas, vėmimas, bėrimas, dusulys, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“