Adenoidai – operuoti ar ne?

raimondas-pliauksta

Konsultuoja gydytojas otorinolaringologas dr. Raimondas Pliaukšta

Dažnam vaikui nustatoma išvešėję adenoidai. Tėvams tenka apsispręsti – operuoti ar ne, nes net gydytojai nėra vieningi. Šį kartą pakalbinome gydytoją, kuris pasisako už operacijas.

Konsultuoja gydytojas otorinolaringologas dr. Raimondas Pliaukšta

Šiaip sau niekas neoperuoja

Šiaip sau adenoidų operacijos niekas nesiūlo. Paprastai ji rekomenduojama vaikams, kurie nualinti adenoidų keliamų problemų: jie kankinasi dėl lėtinės slogos, jos komplikacijų, negali kvėpuoti per nosį, knarkia.

Kai dažnai sloguoja vaikas iki 5 metų, tai galima „nurašyti“ nebrandžiai imuninei sistemai, anatominiams nosiaryklės ypatumams, tačiau jeigu nuolatos sloga serga vyresnis nei 5 metų vaikas, reikėtų rasti priežastį, kuri dažniausiai būna adenoidai. Juose tūno infekcija, kuri labai greitai sukyla vos susitikusi su virusu. „Kaip tėtis ir gydytojas, siūlyčiau slogos, kuri trunka savaitę, nesureikšminti, o tik šiek tiek vaikui padėti, ypač jeigu jis nemoka išsišnypšti.

O štai jei vis sloguoja ir sloguoja vyresnis vaikas, jei sloga trunka ilgiau nei savaitę, komplikuojasi, reikėtų tikrinti, ar nosiaryklėje nėra infekcijos, kurios dažniausia priežastis yra adenoidai. Pagrindinė diagnostinė priemonė, kuri pasako, ar vaikas nosiaryklėje turi infekciją, – slogos dažnumas“, – sako dr. R. Pliaukšta.

Dėl adenoidų operacijos gydytojai nesutaria todėl, kad vieni konsultuoja, o kiti operuoja. Apylinkės gydytojas gali remtis PSO rekomendacijomis, kurios teigia, kad vaikui iki 3 metų normalu sirgti 12 kartų per metus. „Manau, tai tikrai per daug, juk kiekviena liga alina vaiką, trukdo jo raidai, augimui. Jeigu vaikas dėl adenoidų kankinasi, reikia operuoti“, – sako gydytojas.

Ar operacija nepakenks

Pasak gydytojo, tai, kadadenoidai labai svarbūs žmogaus organizmui ir be jų susilpnėja imunitetas, – tėra mitas.

Nosiaryklėje limfoidinio audinio yra tiek daug, kad pašalinus nedidelę jo dalelę (adenoidus), organizmas nepatiria jokio nuostolio, o vaikas jau gali kvėpuoti per nosį ir nebesirgti sloga. Pašalinus infekcijos židinius, pasikeičia labai daug: pagerėja miegas, nebekamuoja ligos, vaikas neprisiryja šalto oro lauke.

Operacijos esmė tokia pati, kaip ir prieš 20 metų, nors  kur kas pažengė technologijos. Vaikas ligoninėje prabūna tik pusei dienos. Ši operacija (kai kas tai vadina net procedūra) gera tuo, kad neturi komplikacijų.

Jauniausias dr. Raimundo Pliaukštos operuotas vaikas buvo 1 metų ir 8 mėnesių, nes visiškai neprakvėpavo pro norį. O „aukso amžius“ operuoti adenoidus yra 3–5 metai.

Sveikimą pagerina jūros vanduo

Pasak gydytojo, adenoidų operacija unikali tuo, kad po jos beveik nebūna komplikacijų. Po adenoidų šalinimo operacijos vaikas iš įpročio dar kurį laiką būna išsižiojęs. Sveikimą labai palengvina nosies plovimas jūros vandeniu, nes išvalo krešuliukus, dezinfekuoja. Vaistinėse galima rasti ir kitokių – naujoviškų – nosies praplovimo priemonių, kurios išplauna giliąsias nosies landas, drėkina gleivinę. Nosies drėkinimas labai svarbus pooperaciniu periodu, šaltuoju metu laiku, virusų plitimo metu.

Išvešėjusių adenoidų požymiai

slogaped

Eglės Galažiūtės pieš.

Vaikas vis dažniau ir dažniau būna truputį prasižiojęs, tarp lūpų galima pastebėti plyšiuką, ypač, kai vaikas sukaupia dėmesį į kokią nors veiklą.

Vaikas dažnai prašo gerti, nes, kvėpuojant pro burną, džiūsta jos gleivinė.

Naktį knarkia, nes kvėpuoja pro burną.

Kalba pasidaro neaiški, pro nosį.

Sloga užsitęsia ilgiau nei 2 savaites.

Kartojasi ausies uždegimas, nes, užsitęsus slogai, sekretas iš nosies per klausos vamzdį patenka į ausį.

Dažniau kartojasi viršutinių kvėpavimo organų ligos su temperatūra ir be jos.

Vaikas pradeda blogiau girdėti. Kai kurie vaikai skundžiasi, kad jiems užgula ausis, – taip atsitinka tada, kai oras pro klausomąjį vamzdį nebepatenka į viduriniąją ausį.

Vaikas pradeda prasčiau valgyti, būna pablyškęs.

Neoperuojant adenoidų, deformuojasi veidas, vaikas įgauna „žiopliuko“ išvaizdą.

Po adenoidų šalinimo operacijos vaikas iš įpročio dar kurį laiką būna išsižiojęs. Dėl to jo nebarkite, o kantriai ir nuolat prašykite užsičiaupti.

Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.karjerairsveikata.lt/otipax-40-mg10-mg1-g-ausu-lasai-tirpalas/

„Mmos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − = du

Kitos temos: