Iki pirmos klasės sloga yra dažniausia vaikų liga. Ar su ja susitaikyti, ar grumtis?
Ar jaudintis dėl slogos
Otorinolaringologas Raimondas Pliaukšta kasdien mato sloguojančius vaikus, tiesa, tokius, kuriems sloga jau trukdo gyventi. Kai vaikas labai dažnai serga sloga, vadinasi, yra alergija arba infekcija nosiaryklėje. Dauguma manome, kad sloga – nuo imuniteto priklausanti liga. Jeigu vaiko nosis nuolatos varva, vadinasi, jo imunitetas silpnas, vaikas neužgrūdintas, tėvai kažko nepadarė (per šiltai rengė, nevedė į lauką, nedavė vitaminų). Vis dėlto gerokai dažniau dėl slogos kaltas ne imunitetas, o paprasčiausi adenoidai.
Tad kada slogą interpretuoti kaip nekaltą vaikišką ligą, o kada dėl slogos jau jaudintis? „Priklauso nuo vaiko amžiaus ir slogos dažnumo. Jeigu tai vaikas iki 5 metų, jeigu sloga serga keletą kartų per metus, – nieko tokio. Tačiau jei dažnai sloguoja vyresnis vaikas, reikėtų rasti priežastį, kuri, kaip minėjau, dažniausiai būna adenoidai“, – sako dr. Raimondas Pliaukšta.
Dabar PSO „leidžia“ vaikui sirgti peršalimo ligomis net 11 kartų per metus ir sako, kad tai normalu. Otorinolaringologai sako, kad tai – per dažnai, nes kiekviena liga alina vaiką, trukdo jo raidai. Jeigu nosiaryklėje vaikas nuolatos nešiojasi infekcijos židinį, jis sloga susirgti gali kad ir 50 kartų per metus – kaskart susidūręs su virusu.
Tad išvados tokios:
Situacija. Vaikas iki 5 metų, serga sloga iki 10 kartų per metus.
Reakcija. Nekreipkite dėmesio ir nieko nedarykite, nebent išplaukite nosį, padėkite išsišnypšti.
Situacijos:
Vaikas iki 5 metų, serga sloga daugiau nei 10 kartų per metus.
Vaikas, vyresnis kaip 5 metų, serga sloga iki 10 kartų per metus.
Vaikas bet kokio amžiaus, sloga dažniausiai komplikuojasi ausų uždegimu, sinusitu.
Reakcija. Prašykite medikų rasti priežastį: alergija, silpnas imunitetas, adenoidai ar kita infekcija nosiaryklėje. Suteikite vaikui pagalbą – gydykite alergiją, stiprinkite imunitetą, operuokite adenoidus.
Kaip padėti sloguojančiam
„Kaip tėtis ir gydytojas, siūlyčiau slogos, kuri trunka savaitę, nesureikšminti, o tik šiek tiek vaikui padėti. Ypač jeigu vaikas nemoka išsišnypšti. Tada apsiginkluokite dviem pagalbininkais – nosies plovikliu ir siurbtuku, ir padėkite vaikui kvėpuoti per nosį. Tik nereikia persistengti“, – sako gydytojas otorinolaringologas.
Jūros vanduo palengvina slogos eigą, ypač, kai sloga tiršta, – tada išplovus nosį gerokai lengviau išsipūsti.
Dešimt taisyklių, kaip nesusirgti sloga:
- Sloga vaikai lengvai suserga, jei iš šilto lauko ateina į aktyviai kondicionuojamas patalpas (todėl nemažai vaikų sloga serga ir vasarą) arba atvirkščiai – iš šiltos patalpos išeina į šaltą lauką. Todėl, kad ir kaip būtų paradoksalu, nėra gerai prikaitinti kambarių, kad vaiko, išsiruošusio į lauką, neištiktų temperatūrų kontrastas.
- Slogą skatina skersvėjis. Manoma, kad skersvėjis veikia nosies gleivinę, ji tarytum pamiršta gintis. Tada susilpnėja kraujotaka ir nosies gleivinės plaukelių judėjimas, o virusams susidaro palankios sąlygos joje įsikurdinti nosiaryklėje ir daugintis. Todėl reikėtų vengti skersvėjų tiek butuose, tiek lauke (jie košia ir tarp namų).
- Ruduo ar ankstyvas pavasaris – virusų siautėjimo metas. Tuo metu stenkitės kuo mažiau su kūdikiais ir mažais vaikais vaikštinėti po parduotuves, kavines, be būtino reikalo eiti į poliklinikas.
- Kai šeimoje kas nors susirgo sloga, bet vaikas dar neužsikrėtė, galite panaudot eterinį arbatmedžio aliejų, kad ir įlašinkite jo į vandenį, kuriuo plaunate grindis (kibirui pakanka 5–7 lašiukų).
- Išmokykite vaiką (jeigu jo amžius leidžia) teisingai išsišnypšti nosį. Šnypšti reikia atskirai kiekvieną nosies pusę, taip užkratas nepateks į prienosinius ančius ar ausies trimitą (klausomąjį vamzdį).
- Manoma, kad tik 4 metų vaikas jau gali pats išsišnypšti nosį, todėl jaunesniam, kuris nemoka, – padėkite. Tam sukurti įvairūs siurbtukai, kurių rasite vaistinėse.
- Jei sloga susirgo šeimos narys, jis turi nosį šnypšti į vienkartines popierines nosinaites. Medžiaginėje nosinėje bakterijos gali daugintis, o papuolusios į nosį gali sukelti visokių komplikacijų. Numesta medžiaginė panaudota nosinė sėja aplink save užkratą.
- Ūmios slogos sukėlėjai virusai nesidaugina, kai temperatūra yra nedaug aukštesnė už žmogaus kūno temperatūrą (~37ºC). Todėl vaiko kojos turi būti sausos ir šiltos. Tad pirmas dėmesys – batukams, šiltoms kojinėms, o vakarais vaikams patiks šiltos kojų vonelės, be jokių priedų.
- Virusų siautėjimo metu dažniau duokite vaikui gerti karštų gėrimų, geriausiai arbatos, vitamino C turinčių produktų, dezinfekuojančių produktų – medaus, imbiero, česnako, svogūnų, aštresnių prieskonių. Vaikams sunku tokius dalykus įsiūlyti, bet galima imbiero įtarkuoti į arbatą, česnaku patrinti keptą duoną.
- Virusų siautėjimo metu išplaukite vaikui nosį jūros vandeniu. Tai ne tik pagalbinė priemonė jau sergantiems, bet ir gera profilaktika. Sausoje nosyje ligų sukėlėjai dauginasi greičiau, todėl labai svarbu turint „sausos nosies“ sindromą, drėkinti ją.
„Mamos žurnalas“