Kuo vaikas mažesnis, tuo jo kvėpavimo takai siauresni, jų gleivinė puresnė. Bet koks gleivinės sudirginimas sukelia gausų gleivių išsiskyrimą.
Nosytė gali pradėti varvėti dėl peršalimo ar suaugusiųjų perduotų virusų. O kartais pakanka tokių nekaltų dalykų, kaip laipsniu kitu vėsesnis maudynių vanduo ar per ploni marškinėliai, kuriais namie vilki kūdikis.
Kūdikiui sloga – rimta liga, nes siauri jo kvėpavimo takai greitai užsikemša. Kūdikiui sunku žįsti, kai jis negali kvėpuoti per nosį. Be to, nuo slogos gali prasidėti ir kitos kvėpavimo takų ligos: nosiaryklės uždegimas, gerklų, balso plyšio uždegimas ir kitos.
Priminsime dažniausiai mamų daromas klaidas kūdikiui sloguojant. Pataria doc. A.Vingras.
Nuo kada vaikas pats gali išsišnypšti nosytę?
Vaikų gydytojai teigia, kad tik trejų-ketverių metų vaikas jau gali pats išsišnypšti nosytę. Tokio amžiaus vaiką mokykite šnypšti atsargiai, jokiu būdu ne visa jėga, nes smarkiai šnypščiant ligos sukėlėjai gali patekti giliau į vidurinę ausį. Kiekvieną nosies pusę reikia šnypšti atskirai naudojant vienkartinę nosinę.
Kūdikis ir vaikas iki trejų metų pats išsišnypšti nosytės tikrai nesugebės, todėl jam reikia pagalbos. Kai nosytė pradeda varvėti vandeniu – skystomis bespalvėmis gleivėmis, jas pakanka nuvalyti marlės gabaliuku ar vienkartine servetėle. Kad odelė apie nosį neparaustų, ją profilaktiškai patepkite riebiu kremu, tepalu.
Kai išskyrų pagausėja, vien valymo servetėle nebepakanka. Gleivės sutirštėja, per naktį sudžiūsta plutelė.
Kūdikiui pasidaro sunku kvėpuoti. Plutelę galima suminkštinti į nosytę įpurškus specialiai kūdikiams skirto jūros vandens. O tada jau ją reikia pašalinti iš nosytės specialiu siurbtuku.
Ar galima nosytę valyti vata?
Mamos turėtų pamiršti nosies valymą krapštukais ar vata apvyniotais pagaliukais. Valant šiuo būdu, galima sužeisti kvėpavimo takus, sudžiūvusį sekretą nustumti gilyn.
Geriausias kūdikių nosytės valymo būdas – specialus siurbtukas, kurio naudojimosi instrukcija būna nurodyta ant pakuotės. Siurbtukas saugiausiai ir lengviausiai išvalo sekretą.
Ar sloguojančiam vaikui reikia daugiau šilumos?
Kai vaikutis susloguoja, dauguma mamų daro klaidą, jį laikydamos „kuo šilčiau“. Jos mėgsta šiltai prirengti, nevėdinti kambarių, kad neatšaltų oras, ir nevesti į lauką. Reikėtų viską daryti atvirkščiai.
Sloguojančio vaiko kambarį dažnai, jei įmanoma, vėdinkite skersvėju, palaikykite jame temperatūrą ne aukštesnę kaip 17-18°C. Vėsiame ore vaikas geriau jaučiasi. Kūdikį migdykite gerai išvėdintoje patalpoje, balkone (kai lauke ne žemesnė negu +5-7°C temperatūra). Vėsus oras mažina nosies gleivinės paburkimą, palengvėja kvėpavimas, mažylis geriau pailsi. Be to, žemesnėje temperatūroje ne taip greitai sudžiūsta gleivės į plutą.
Ar galima eiti į lauką varvant nosiai?
Jeigu vaikutis neturi temperatūros, eikite ir į lauką. Žinoma, būnant gryname ore, reikia nuolat stebėti, ar vaikelis kvėpuoja pro nosį. Jeigu nosytė užkimšta ir kūdikis kvėpuoja išsižiojęs, grįžkite namo. Prieš nešdamos vaiką į gryną orą išvalykite nosį.
Ar sloguojantis vaikas turi valgyti kaip įprasta?
Kartais mamos labai išgyvena dėl to, kad apsirgęs mažylis netenka apetito ir valgo kur kas mažiau, nei įprasta. Nesiūlykite vaikui suvalgyti tiek, kiek jis suvalgydavo būdamas sveikas. Vaiko organizmas geriau žino, kiek maisto šiuo metu jam reikia. Sloguojant turėtų pasikeisti ne tik mityba, bet ir vaiko dienotvarkė. Atšaukite visus numatytus renginius, svečiavimusis, pramogas. Nors vaikelis ir neturi temperatūros, sloguojant jam reikia ramybės ir poilsio. Venkite judrių žaidimų, užimkite vaikutį ramesne veikla.
Ar lašinti į nosytę motinos pieno?
Vienas iš mitų, kad motinos pienas yra vaistas nuo visų ligų, tarp jų ir slogos. Motinos pienas – nepakeičiamas maistas, tačiau ne vaistas. Motinos pieną lašinti į nosytę sloguojančiam kūdikiui yra atgyvena. Jis tikrai niekuo nepadės, tik pablogins situaciją, nes sudžiūdamas sudarys plutą nosytėje, kuri trukdo kvėpuoti.
Kūdikio nosytę galima plauti specialiai vaikams skirtu jūros vandeniu, tai palengvina kvėpavimą ir padeda išvalyti sudžiūvusį sekretą.
Ar sloguojant reikia vaistų?
Susirgusiojo sloga vaiko neskubėkite intensyviai gydyti, nes tuo ligos nesutrumpinsite. Vaikui duokite tik gydytojo skirtų vaistų. Į gydytoją reikėtų kreiptis tada, jei sloga prasidėjo jaunesniam nei 3 mėnesių kūdikiui, taip pat tuo atveju, jei sloga užsitęsė 10 dienų arba jei išskyros pagelto, tapo pūlingos, tirštos.
„Mamos žurnalas“