Vaikas peršalo, temperatūra neaukšta, čiaudėja, sloguoja, pakosėja. Dar nesinori griebtis tablečių. Kokias peršalimo gydymo priemones išbandyti?
Staigūs oro pokyčiai daro įtaką visų mūsų sveikatai – nesugebėję prisitaikyti susergame. Be to, kai krenta oro temperatūra, sumažėja šviesos ir padidėja drėgmė, pagausėja ūminių kvėpavimo ligų sukėlėjų – įvairių virusų, bakterijų.
Jie atakuoja organizmą. Neužsigrūdinęs, nepailsėjęs, stresų kamuojamas ir netinkamai besimaitinantis vaikas suserga pirmiausia.
Susirgęs negyvena izoliuotas nuo visuomenės. Jis šnirpšdamas, čiaudėdamas, kosėdamas skleidžia sukėlėjus.
Ar vaikams tinka vaistinėse parduodami arbatžolių mišiniai nuo peršalimo, gripo? Ar tinka vaikams imbiero arbata? Ar dėti medaus į arbatą?
Amžiams bėgantliaudies medicina atrankos būdu išbandė daug įvairių žolelių. Gyvenančios vienoje geografinėje zonoje tautos neretai tai pačiai žolelei priskirdavo skirtingas savybes. Tai rodo, kad vienoje žolelėje yra skirtingų medžiagų. Tikiuosi, kad kiekvienai mamai artimesnės tos liaudiškos priemonės nuo peršalimo, kurias tradiciškai vartojo jos senelės ir prosenelės.
Vaistinėse parduodama įvairių mišinių nuo peršalimo – tiksliau lengvinančių peršalimo ir gripo požymius. Labiausiai paplitusios arbatos nuo peršalimo ligų yra liepžiedžių, aviečių uogų arba pumpurus beskleidžiančių stiebelių, ramunėlių, juodųjų serbentų arbatos su medumi ir be jo. Primenu, kad vaikams iki 3 metų nepasitarus su vaiko gydytoju jokių arbatų mišinių negalima duoti.
Dažniausiai tie, kurie rašo apie medų, užmiršta parašyti, kad medus, kai jis būna pašildytas virš 33°C, praranda labai daug naudingų savo savybių ir kad medus tinka tik tiems asmenims, kurie yra jam nejautrūs. Kitaip tariant, medus yra naudingas arbatose nuo peršalimo ligų, kai jis yra neperkaitintas, įdedamas į arbatą, kai jos temperatūra neviršija 33◦C.
Kalbant apie imbierą – elektroninės informacijos šaltiniuose ši šaknis reklamuojama kaip vaistas vos ne nuo visų ligų. Jeigu toks būtų, žmonijos gyvenimas būtų kitoks. Aitri imbiero šaknis kulinarijoje ir medicinoje naudojama jau 3000 metų.
Tyrimais įrodyta, kad imbieras teigiamai veikia širdies veiklą, kad jo aromatiniai kartumynai stimuliuoja virškinamojo trakto veiklą, kad jis pasižymi stipriu antiemetiniu (stabdančiu vėmimą) poveikiu. Jis ypač tinka jūros ligos simptomams slopinti.
Duomenų apie jo teigiamą veikimą peršalimo ligoms gydyti trūksta.
Ar peršalusiam vaikui duoti vitamino C. Kiek duoti? Kaip neperdozuoti?
Apie vitaminą C pasirodo įvairiausios informacijos. Pavyzdžiui: „Vitaminas C – svarbiausias imuninės sistemos kovos su infekcinėmis ligomis komponentas“ arba „tačiau vitaminas C neužkerta kelio infekcijai“. Organizmas vitaminu apsirūpina, kai žmogus valgo įvairias šviežias daržoves, vaisius, uogas. Tai vitaminas, kuris suyra kaitinamas. Kasdien valgant įvairų maistą, vitaminas C nebus perdozuojamas. Jei vitaminas C bus nesaikingai vartojamas su maisto papildais, vitaminų rinkiniais, jo galima perdozuoti. Dėl to nereikalingai apkraunamos organizmo sistemos, nes organizmas jį turi išskirti.
Kodėl peršalusiam vaikui reikia įtrinti padukus? Ką duoda nugaros įtrynimai?
Kai oda įtrinama arba ant jos užlašinama kvepiančių medžiagų, siekiama, kad kvepiančios medžiagos, jas įkvėpus turėtų poveikį kvėpavimo takams.
Kaip giliai į kvėpavimo sistemą paklius tos lakiosios medžiagos, kurios išsiskiria iš išteptos medžiagos, priklauso nuo įkvėpiančiojo amžiaus – kūdikis įkvėps mažiau, nes jo kvėpavimas daugiau paviršutiniškas, o vyresnis vaikas įkvėps daugiau.
Svarbu ir tai, kaip toli nuo kvėpavimo takų bus tepama kūno dalis. Todėl geriau tepti krūtinėlę, rankų žastus bei nugaros viršutinę dalį, o ne padukus. Eteriniai aliejai, kuriuos išskiria jų turintys augalai, pvz., pušys, kadagiai (ėgliai), čiobreliai, dezinfekuoja kvėpavimo takus. Tas pat yra su krienais – krienų tarkuotojai visuomet čiaudėja, taip valosi kvėpavimo takai.
Česnakas, svogūnas, pakramtyti burnoje, irgi išskiria dezinfekcines medžiagas, kurios užmuša mikroorganizmus, esančius kvėpavimo takuose.
Ar tai ne atgyvena – kvėpuoti garais virš puodo? Gal rinktis civilizuotesnį būdą – nusipirkti inhaliatorių?
„Kvėpuoti garais virš puodo“ nėra atgyvena, tikreikia užtikrinti vaikui saugumą, kad makaluodamas rankomis nenusidegintų.
Inhaliacijos tinka slogos, burnos, žiočių, nosiaryklės, gerklų, trachėjos bei bronchų gleivinės uždegimams gydyti. Namuose dažniausiai vartojamos šiltų garų inhaliacijos. Šiluma gerina gleivinės kraujotaką, skystina gleives. Jos tinka mažų ir vyresnių vaikų, suaugusių kosuliui, slogai ir sinusitui gydyti.
Įkvėptos biologiškai aktyvios medžiagos ir vaistai patenka tiesiogiai ten, kur jie reikalingi – į kvėpavimo takus. Dėl to jie veikia greičiau ir efektyviau, nei juos prarijus. Inhaliacijos patogios dar ir dėl to, kad, palyginus su kitais vaistų vartojimo būdais, vaisto reikia mažiau, kadangi jis tiesiogiai patenka į kvėpavimo takus, o šalutinis poveikis retai pasitaiko. Tik tuomet, kai vaikas dažnai serga krupo sindromu arba dažniau nei 10 kartų per metus serga viršutinių kvėpavimo organų ligomis, dera nusipirkti garų inhaliatorių.
Taurės ir garstyčios – ar dar kas nors jas naudoja?
Jų sveikatos priežiūros institucijos dar neuždraudė, tačiau jas savaime iš medicinos praktikos išstūmė modernesni gydymo būdai. Taurių negalima naudoti ūmiu ligos periodu, kai pakilusi temperatūra. Būtina itin atsargiai elgtis su degiu skysčiu.
Vatą ant žirklių galo, šaukšto ir kito instrumento reikia apvynioti taip, kad ji nenusmuktų. Suvilgytą degiu skysčiu vatą reikia nusausinti, kad skystis nenulašėtų. Gulinčiam taurės dažniausiai dedamos ant nugaros, krūtinės. Garstyčių trauklapiai
Vakarų šalyse seniai nebenaudojami dėl mažo efektyvumo. Garstyčių trauklapiaisukelia peršėjimą, skausmą ir neretai pridaro daugiau žalos negu naudos.
Ką manote apie kojų mirkymą karštame vandenyje su druska?
Tai senas metodas, bet jei dar kai kas jį taiko – puiku. Kojas mirkti sūriame karštame vandenyje galima tik tuomet, kai vaikas nekarščiuoja. Jis tinka sergantiems sloga, ryklės, gerklų uždegimu, bronchitu. Kojos įmerkiamos į vandenį iki pusės blauzdų.
Vandens temperatūrą reikia didinti nuo 37 iki 42°C. Norint sustiprinti vonelės veikimą, į ją (jei vaikas nejautrus kvapams) 1 litrui vandens galima įlašinti 4-7 lašus ekologiško kedrų, čiobrelių arba pušų aliejaus. Vonelės veikimą sustiprina ir šiltos aviečių, liepžiedžių ar čiobrelių arbatos su medumi gurkšnojimas. Arbata neturi būti šaltesnė už vonelės temperatūrą. Kojų vonelės trukmė – 10-20 min.
Kiti pasiūlymai
Poliarizuotos šviesos terapija
Kojų šildymai parafinu
Oro jonizavimas
Muilo burbuliukių, balionėlių pūtimas (gerina atsikosėjimą)
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“