Kai vaikučiui suskausta pilvą, dažna mama imasi liaudiškų gydymo būdų. Kuo jie pagrįsti ir kaip teisingai gydyti, kad nenugydytume? Šiluma ant pilvo. Ar tinka? Jei taip – kaip pilvuką pašildyti, kiek šilumą laikyti.
Pilvo skausmu vaikai skundžiasi dažniausiai. Jis – vienas iš įvairių ligų ir būklių požymių. Pilvo skausmas gali būti ūminis (staiga užėjęs ir neilgai trunkantis) ir lėtinis, pasikartojantis (pilvą skauda tam tikromis aplinkybėmis, o kitu laiku vaiko savijauta gera). Kai vaikui skauda pilvą, šiluma netinka, nes ji pagreitina uždegimo procesą. Pilvuko šildymas atsiradus viduriavimui irgi nepadeda. Jei lėtinio pasikartojančio pilvo skausmo priežastys yra emocinės-psichologinės, šiluma nepakenks. Tačiau nežinant skausmo priežasčių pilvo šildyti negalima – nedėkite ant pilvo jokios šildyklės, jokių šildančių kompresų.
Masažai. Ar skaudant pilvą tinka jį masažuoti? Kaip tai daryti?
Masažas nėra skausmo raminimo priemonė. Pilvuką reikia masažuoti, kai jis papūstas, užkietėję viduriai arba yra diegliai. Vaikui, kuris jau supranta tai, ką sakote, paaiškinkite, kad „patrinsite“ pilvuką tam, kad jis pasijustų geriau. Kai vaikas žino, kas jam bus daroma, mažiau priešinasi, masažą supranta kaip žaidimą.
Paguldykite vaiką ant nugaros. Pašildykite delną ant šildyklės arba tarp delnų patrinkite truputį augalinio aliejaus, kad juos sušildytumėte.
Delną uždėkite ant bambos ir švelniais, atsargiais judesiais, pradėdami nuo krūtinės ratu pagal laikrodžio rodyklę pamasažuokite. Tuos pačius judesius pakartokite kelis kartus. Juos kaitaliokite su kitais judesiais. Padėkite delną lygiagrečiai šonkauliams prie pat jų ir braukite juo per pilvuką žemyn, tarsi kažką nuo jo valydami. Ritmiškai masažuokite pilvą braukiamaisiais judesiais, pakartokite tai keletą kartų, paskui vėl masažuokite pilvuką švelniai sukamaisiais delnų judesiais. Kad vaikui būtų įdomiau, tuo pačiu metu padarykite ir situaciją palengvinančią mankštą. Sulenkite per kelius kojas, paskui pakaitomis po vieną koją pakelkite, lėtai sulenkite ją per kelį, priglauskite prie pilvuko ir greitai paleiskite. Tą patį padarykite ir su kita koja. Dar vėliau sulenkite ir paleiskite abi kojas kartu. Pakartokite šį pratimą kelis kartus, po to vėl pamasažuokite pilvą. Procedūros trukmė 5-10 min. Procedūrą galite kartoti kas 30-60 min. Svarbu, kad vaikui procedūra neįkyrėtų ir nesukeltų nemalonių pojūčių. Kai vaikas tampa neramus, pradeda vartytis, procedūrą nutraukite. Kartą pajutęs nemalonius jutimus, kitą kartą jis nesiduos masažuojamas.
Kmynų arbata. Močiutės pirmu vaistu nuo pilvo skausmo laikydavo kmynų arbatą. Ar tikrai kmynas tinka pilvukams, jei taip – kiek arbatos duoti?
Kmynas tūkstančius metų žinomas kaip vaistinis augalas – apie tai sprendžiama iš sėklų, aptiktų akmens amžiaus statiniuose. Juos vertino senovės Graikijoje ir Romoje. Kmynai buvo gerai žinomi viduramžiais – jų dėjo į duoną, pieną, sriubą.Pirmieji žmogaus vaistai buvo jo aplinkoje augantys augalai. Slenkant amžiams jų atranka gydymui tobulėjo ir tebetobulėja. Kmynuose esančios medžiagos gerina apetitą, aktyvina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno judesius (peristaltiką), tokiu būdu pagerina virškinimą. Lygiuosius raumenis atpalaiduoja ir skatina tulžies išsiskyrimą. Kmynų užpilą ypač patartina vartoti nuo vidurių pūtimo, nes jis mažina dujų kiekį žarnyne. Kmynų užpilai, nuovirai taikomi ir tokioms suaugusiųjų ligoms, kaip anacidinis gastritas, dispepsija, tulžies ir kasos uždegimas, lėtinis bronchitas gydyti. Be to, liaudies medicina kmynų arbatas rekomenduoja vartoti kūdikius žindančioms mamoms kaip pieno kiekį didinančią ir jo išsiskyrimą gerinančią priemonę. Suaugusiesiems kmyno užpilo arba nuoviro galima pasiruošti ir namuose. Užtenka vaistinėse, kurios pardavinėja vaistažoles, nusipirkti kmynų sėklų. Suaugusiesiems skirti užpilai, nuovirai mažiems vaikams netinka, nes juose per didelė kmynų veikliųjų medžiagų dozė. Vaikams, kuriems pučia pilvuką, geriau tinka vaistinėse parduodami kmynų preparatai, kurie skirti mažiems vaikams. Kmynai plačiai vartojami buityje. Jais aromatizuojami duonos ir pyrago, kiti konditerijos gaminiai, dedama raugiant ir sūdant įvairias daržoves. Kmynų – kaip natūralaus prieskonio galima dėti į įvairius ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų patiekalus. Jaunų kmynų lapų galima dėta į salotas, į išvirtas sriubas, nes kmynuose esantys aliejai suteikia specifinį kvapą, žadina apetitą.
Gulėjimas susirietus. Sena išmintis sako, kad skaudant pilvą reikia susiriesti į embriono pozą ir pagulėti taip ant šono. Kuo tai pagrįsta?
Kai žmogus blogai jaučiasi, visų pirma jis gulasi. Tas, kuris kenčia skausmą, pilvo raižymą ir kitus nemalonius jutimus, atsigulęs dar ieško atitinkamos padėties, padedančios iškęsti skausmą. Gulėjimas susirietus palengvina skausmą, tačiau nepašalina negalavimo priežasties. Dabar, kai medicininė pagalba tapo prieinama, gulėjimas susirietus, kai atsirado ūmus pilvo skausmas ir juolab apsikabinus šildyklę gali tik pagreitinti ligos komplikacijas. Tačiau, jei asmuo serga tulžies ar inkstų akmenlige, šiluma, atitinkama gulėjimo poza ir gydytojo skirti vaistai tikrai pagelbės.
Kokie dar liaudiški stebuklai Jums žinomi?
Deja, nežinau jokių liaudiškų stebuklų. Kiekvienas organizmas, ypač jaunas, ir pats turi jėgų ir sugeba kovoti su jį puolančiomis ligomis. Todėl kartais kokiai nors liaudiškai priemonei, jei ji buvo panaudota ir būklė greitai pagerėjo, priskiriamos stebuklingos galios, kurių iš tiesų nėra. Yra tik laimingas sutapimas. Jeigu būtų liaudiškų stebuklų, turbūt mes visi būtume nemirtingi…
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“