Manoma, kad naujagimio bei ankstyvojo amžiaus kūdikio virškinimo sistema yra nepakankamai subrendusi, trūksta virškinimo fermentų (medžiagų, skaidančių įvairias maisto medžiagas), ir dėl to atsiranda dujų. Jas sunku išstumti – pašalinti per fiziologiškai mažo spindžio žarnas. Dėl to žarnyne gali susikaupti dujų, kurios išpučia pilvą ir sukelia skausmą ir kitus nemalonius pojūčius.
Pilvo pūtimą, skausmą malšina masažas, šiluma, vanduo. Masažuojant pilvuką, rankos turi būti šiltos, švelnios, be ilgų nagų ir žiedų. Masažuokite sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę, švelniai spausdami pilvo sienelę, t.y. pakartokite maisto ir dujų judėjimą žarnyne. Masažą darykite šiltu dešinės rankos delnu, plonai pateptu masažo aliejumi.
Masažą pradėkite prie pat krūtinės ląstos, vėliau leiskitės į apatinę pilvo dalį. Iš pradžių judesiai turi būti švelnūs, glostantys, palaipsniui virstantys lengvu spaudimu, skatinančiu pilvo raumenų susitraukimą. Masažo trukmė – 2–4 min.
Kuo mažylis neramesnis, tuo masažo trukmė trumpesnė. Jei masažuojant dujos pradeda šalintis, o mažylis leidžia jums masažuoti, pilvuką galite pamasažuoti ilgėliau – 4–7 minutes arba netrukus pakartoti procedūrą. Išbandykite „važiavimą dviratuku“, kai mažylio keliai lenkiami prie pilvuko. Skausmą kartais padeda nuraminti šiltas kompresas ant pilvo: uždėkite ant pilvuko šiltą audeklą arba šildykle pašildytą savo delną, o dar geriau bus, jei mažylį nuogu pilvuku pasiguldysite sau ant pilvo. Oda prie odos kontaktas sušildo ir nuramina. Ant pilvuko nedėkite šildyklės bei bet kokių šiltų kompresų. Kai kuriems mažyliams padeda sūpavimas, nešiojimas ant rankų arba vandens vonios.
Jeigu naujagimiui, kūdikiui ar vyresniam vaikui pradeda staiga ir smarkai pūsti pilvuką, – nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes taip gali prasidėti sunki žarnyno liga – jo nepraeinamumas.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai