Laba diena,
Mano dukrytei mėnuo, o aš stengiuosi valgyti kuo „teisingiau“. Jokių rūkytų, marinuotų, konservuotų produktų, jokių padažų, pieno, pupelių, kopūstų, saldumynų ir kt. Negeriu gazuotų gėrimų, sulčių, kavos. Maistas tik troškintas arba gamintas garuose. Bet dukrytę gana smarkiai kankina dujų kaupimasis, jai sunku tuštintis. Kaip man maitintis, kad dukrytė mažiau kentėtų? Pagarbiai, Milda
Kalbamės su dietologe Lina Barauskiene, valgymo įpročių koregavimo centras „Valgymas.lt“
Kodėl vienos mamos valgo viską, ir diegliukai vaikų nekankina, o kitos marinasi badu, tačiau vaikučiai vis tiek kenčia?
Pati susidūriau su šia problema – mano sūnus pirmus 2 mėnesius kentėjo nuo pilvo dieglių ir bėrimų.
Esu daug skaičiusi apie žindančios mamos mitybą. Žinojau, kad nėra įrodymų, jog mamos mityba gali sukelti kūdikiui pilvo problemų. Bet kai namuose beriamas ir dieglių kamuojamas vaikutis, negali tik stebėti – griebiesi visko. Tad natūralu, kad visos žindančios mamos (kaip ir aš) išbando viską, kas įmanoma, kad tik vaikutis mažiau kentėtų.
Kodėl vieni vaikučiai kenčia nuo pilvuko skausmų, o kiti ne, – priklauso nuo jų individualių savybių.
Mus dar nėščiųjų kursuose mokė, kad kūdikėliai neatrodo kaip reklamose. Posakis „Oda lygi kaip kūdikėlio“ bent jau pirmąjį mėnesį nėra visai teisingas. Kūdikio organizmas – oda, virškinimo sistema – taikosi prie aplinkos. Tuomet kūdikį beria nuo visko – perkaitimo, trinančio drabužėlio. Tas pat ir dėl pilvuko – kol virškinimo traktas prisitaiko, adaptuojasi, galimi diegliai.
Apibendrinant – odos bėrimas ir pilvo diegliai yra kūdikio vystymosi ir adaptacijos pasekmė, ir tai praeina. Kai žiūriu savo vaikučio nuotraukas, širdis plyšta, koks jis buvo išbertas, kai jam buvo mėnuo ar du. Dabar jo odelė lygi.
Ką darėte pati, kad sūnui praeitų bėrimai ir pilvo pūtimas?
Man buvo labai sunku nieko nedaryti, todėl galvojau, kad verčiau pakentėsiu, apribosiu mitybą, blogiau nebus. Suvokiau, kad mano mityba neturi įtakos vaiko savijautai, tačiau ištyriau, kad įtaką daro maisto kiekis. Jei mama gausiai daug ir nuolatos valgo vienos rūšies produktus, vaikutis gali įsidirginti. Deja, negaliu savo patirties pateikti kaip pavyzdžio.
Galbūt, mano atveju, tai buvo tik placebas… Po 3 mėnesių aš jau valgiau viską, ir vaikutis jautėsi gerai.
Atėjo laikas, ir jo „pilvukas susitvarkė“, nes kūdikio virškinimo sistema subrendo. Ne veltui dieglių etapas vadinamas 100 dienų klyksmu.
Nieko nedaryti nepatariu. Moteris tikrai nenukentės, jei mėnesį kitą pakoreguos mitybą. Mama, kuri parašė laišką, elgėsi idealiai, ji atsisakė to, ko ir reikėjo. Tokio maisto mums šiaip ar taip nereikia. Ar žindai, ar nežindai, verčiau atsisakyti rūkyto, marinuoto, kepto, gazuoto, sūraus maisto.
Kokia konkreti programa mamai, ko atsisakyti, jei kūdikį kamuoja diegliai?
Pirmiausia mama turi atsisakyti produktų, nuo kurių pučia pilvą jai pačiai.
Jeigu mamai pučia pilvą rauginti kopūstai, vadinasi, jų verta atisakyti, kad ir kokie jie vertingi dėl gerųjų bakterijų ir vitamino C. Jeigu mamai nepučia pilvo nuo raugintų kopūstų, tada tikrai nėra reikalo jų atsisakyti, nors jie laikomi pilvą pučiančių valgiu.
Kraštutinai atsisakyti visko, kas teoriškai pučia pilvą, ir palikti tik garintas daržoves ar keletą kruopų tikrai neprotinga, nes mamai pritrūks jėgų.
Užsisuks blogas ratas – mama stengsis dėl kūdikio pilvuko ir gyvens pusbadžiu, netrukus nebeturės jėgų ir dings pienas. Tada kūdikio pilvukui tikrai bus daug blogiau, nes mamos pieną reikės pakeisti mišiniu.
Produktai kurie gali sukelti kūdikio dieglius
Produktai, nuo kurių mamai pučia pilvą.
Produktai, turintys daug skaidulų, – žalios daržovės, ankštinės kultūros, raugintos daržovės, džiovinti vaisiai, vaisių ir daržovių žievelės. Saldumynai. Įvairūs tešlos kepiniai, bandelės ir pan. Pyrago gabalėlis, saldainis nieko nepakeis, čia kalbama apie visą dėžę saldainių, pusę pyrago. Deja, tokia žindančiųjų realybė, nes labai norisi greitų angliavandenių.
Riebus maistas.
Stipriai perdirbtas maistas.
Gazuoti gėrimai.
Norint maksimaliai sumažinti kūdikio pilvo pūtimą, galima pabandyti laikytis šių standartų:
Daržoves valgyti termiškai apdorotas.
Nulupti daržovių odeles.
Iš raciono išbraukti pupeles, žirnius, kopūstus, slyvas, kriaušes, trešnes, vynuoges. Kai kam pilvą pučia nuo obuolių.
Rinktis liesesnę mėsą, nes pilvą daugiau pučia nuo riebios (paukštienos odelių, matomų mėsos riebalų, kai gaminant naudojama daug riebalų).
Atsiminti, kad rūkyti gaminiai ir padažai turi įtakos pilvo pūtimui.
Iš kruopų kuo mažiau valgyti perlinių.
Rinktis duoną be priedų, nes duona su priedais, stambiais grūdais gali sukelti pilvo pūtimą.
Atsisakyti sulčių, saldžių gėrimų.
Į racioną įtraukti raugintų pieno produktų.
Svarbiausia taisyklė – neužsiciklinti valgyti to paties produkto, o visko valgyti po trupučiuką.
Kaip maitintis žindančiai mamai, kurios kūdikį beria?
Dažniausia klaida, kurią daro mamos, jei beria kūdikį, – skubiai atsisako produktų, kurie laikomi klasikiniais alergenais. Tačiau daug svarbiau atsisakyti to, kas mamai sukelia alergiją. Jeigu mama niekam nealergiška, ji turėtų paklausinėti vyro, tėvų – gal jie buvo ar yra kam nors alergiški.
Ir tik tada, kai nieko nepaaiškėja, ji galėtų iš savo mitybos kuriam laikui išbraukti labiausiai alergizuojančius produktus.
Produktai kurie gali sukelti kūdikio alergiją
Produktai, kuriems mama alergiška pati.
Produktai, kuriems alergiški artimi giminaičiai.
Produktai, nuo kurių dažniausiai kyla alergija populiacijoje. Tai vadinamasis alerginis aštuonetas: pienas, kiaušiniai, žuvis, vėžiagyviai, riešutai, kviečiai, soja ir sezamas. Medžio ir žemės riešutai atskiriami kaip dvi grupės, čia pateikėme kaip vieną, nes jie alergizuoja vienodai. Gal mažiau žinoma, kad alergiją sukelia sezamas, kuris yra daugybės kepinių dalis.
Žindančiai mamai reikia pridėti 500 kcal. Iš kokių produktų?
Sakoma, kad + 500 kilokalorijų mama turėtų gauti ne iš saldainių, tačiau nereikia savęs riboti. Na ir kas, jei suvalgysite saldainį ar pyragėlį?
Energijos mamai labai reikia. Tuščios kalorijos gamina laimės hormoną, o juk mama be galo apribota, kai augina vaikutį.
Jai negalima daugybės dalykų, malonumų. Tad galite mintyse perskelti tas +500 kilokalorijų per pusę ir per dieną +250 kcal leisti sau gauti iš beverčio maisto, jeigu jis jums kelia nuotaiką. Su sąlyga, kad įprastas jūsų racionas – visavertis ir pakankamas.
Beje, mamos suvalgytas maistas pieno kokybės niekaip nepakeičia. Mama gali valgyti riebiai, gali liesai, pienas liks toks pat. Mamos mityba labiausiai keičia pačios mamos savijautą ir sveikatą, o nuo to keičiasi ir pieno gamyba, tačiau ne jo „riebumas“, maistingumas. Stresas, nemiga, nuovargis labai lemia pieno kiekį, bet ne jo savybes.
Buvo atliktas tyrimas – tirta labai gerai besimaitinančių moterų ir tų, kurios praktiškai badavo, pieno sudėtis. Pieno kokybė buvo visiškai vienoda.
Vis daugiau kalbama apie gliuteną. Ar jis persiduoda per pieną?
Medicininėje spaudoje vienareikšmiškai nėra paskelbta, kad gliutenas patenka į mamos pieną. Tačiau paprasta logika sako, kad turėtų patekti, juk gliutenas yra baltymas, tik iš grūdų, vadinasi, jis, kaip ir pieno baltymas, galėtų persiduoti per pieną. Mano skaitytojuose tyrimuose buvo aprašyta, kad mamai pavalgius maisto su gliutenu, piene rasta gliuteno. Jeigu vaikas gliuteno netoleruoja, savaime aišku, jis jausis blogai. Mes galvojame, kad mamai pakanka atsisakyti duonos ir makaronų, tačiau mitybą reikia pakeisti iš esmės, nes gliuteno yra begalėje produktų, kurių mes nė nenutuokiame. Todėl jei kūdikis blogai jaučiasi, eksperimentuoti nepatariu. Verčiau kreiptis į medikus ir atlikti kraujo tyrimus – antikūnai parodys, ar reikia laikytis begliutenės dietos.
Eilinio pilvuko pūtimo ir bėrimo požymius reikia atskirti nuo celiakijos. Esant šiai ligai, neauga kūdikio svoris, mažylis labai gausiai tuštinasi, išmatos būna nemalonaus kvapo arba užkietėja viduriukai, galimas odos bėrimas ir kt. Paprastai per 3–6 mėnesius pilvuko reikalai ir bėrimai susitvarko. Jeigu problema tęsiasi ar stiprėja, reikia ieškoti medikų pagalbos.
Kaip sužinoti, koks mamos maistas netiko kūdikiui?
Mamoms, kurių kūdikius kamuoja pilvo diegliai ir alergijos, patariama: suvalgiusios produktą užrašykite dienoraštyje ir stebėkite kūdikį 24 valandas.
Tačiau po mamos pavalgymo įvairios medžiagos piene atsiduria, tik praėjus nuo 6 valandų iki 4 parų. Juk iš fantastikos srities susekti, ką suvalgei prieš 4 dienas, tiesa? Verčiau eiti paprastu keliu – kai auginate kūdikėlį, nebandykite naujų valgių, neragaukite iki tol neragautų vaisių ar jūros gėrybių, palaukite kelis mėnesius.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai