Pilvuko pūtimas dažnai vargina kūdikius, ypač pirmąjį gyvenimo pusmetį. Dujos skrandyje gali būti oras, prarytas per burną, o žarnyne jas natūraliai gamina virškinimo trakte esančios bakterijos.
Dažniausios priežastys:
Neteisingai apžioja
Teisingai pridėto prie krūties mažylio nosis ir spenelis turi būti viename lygyje, o jo galvutė truputį atlošta atgal. Mažylis turi būti plačiai išsižiojęs, ir abi jo lūpos net užlinkusios, atsirietusios atgal. Ypač užlinkusi turi būti apatinė lūpa, o mažylio smakriukas atsirėmęs į krūtį.
Kiekviena moteris skirtinga. Tų, kurių apyspeneliniai laukeliai dideli, taisyklingai žindant matyti jų kraštai, o kurių maži, – dingsta burnoje. Spenelis mažylio burnoje yra giliai, liečia kūdikio gomurį, gerai laikomas mažylis kvėpuoja laisvai abejomis šnervėmis, nes jo nosis yra tam gerai prisitaikiusi. Mažylio kvėpavimas sutrinka tada, kai jis yra blogai laikomas. Kai neteisingai kūdikis priglunda prie krūties, kartu su pienu jis praryja daug oro.
Neteisingai maitinama iš buteliuko
Jei ruošdamos pieno mišinį energingai jį purtote buteliuke, jame atsiranda dujų, kurios galiausiai patenka į kūdikio skrandį. O jei greitai maitinate iš buteliuko, kai jis laikomas vertikaliai į burną, kūdikis priryja perteklinio oro, kuris ir sukelia pilvo pūtimą.
Oro gali patekti į skrandį ir tada, kai žindukas kūdikiui yra per didelis ar per mažas, toks, kurį jis nesugeba gerai paimti, o iš jo buteliuko turinys teka per greitai arba per lėtai.
Neduodama kūdikiui atsirūgti
Maitinant pieno mišiniu, kūdikiui suvalgius maždaug 80–100 ml, reikia jam leisti atsirūgti. Po žindymo arba maitinimo iš buteliuko kūdikis turėtų būti palaikomas stačias, kad galėtų atsirūgti. Vieni atsirūgsta greičiau, kitiems atsirūgimas užtrunka.
Kūdikis ilgai verkia
Pilvuko pūtimo priežastis gali būti net užtrukęs kūdikio verksmas. Verkdamas mažylis gali praryti oro, kuris skrandyje kaupiasi.
Tiesiog pučia, ar tai jau pilvo diegliai?
Kartais gydytojas diagnozuoja, kad kūdikiui yra pilvo diegliai. Kai mažylis būna neramus, stipriai verkia, pritraukęs kojas prie krūtinės, skiriasi dujos 3 valandas per dieną 3 dienas per savaitę ir 3 savaites per mėnesį, – galima manyti, kad kūdikį kamuoja pilvo diegliai. Pilvo diegliai – staiga užeinantys, periodiškai intensyvūs pilvo skausmai – sukelia nenumaldomą naujagimių ir kūdikių verksmą, šiaip jiems esant visiškai sveikiems. Dujų kaupimasis žarnyne yra vienas iš dieglių veiksnių. Esant diegliams, net ir po dujų išėjimo kūdikis lieka neramus ir sudirgęs. Pastebėta, kad kūdikiai, ištikti dieglių, yra jautresni aplinkiniam pasauliui ir mažiau sugeba nusiraminti, atsidūrę nelaimėje.
Pilvo dieglių gali atsirasti ir dėl netinkamos mamos mitybos. Pvz., jei žindanti mama padaugina kopūstinių arba ankštinių daržovių, aštrių ar prieskoniais įsotintų patiekalų, jau po 6 valandų pažindžius gali kūdikiui pradėti pūsti pilvuką.
Pilvo dieglių gali atsirasti ir kūdikį pradėjus papildomai primaitinti. Papildomas maistas, pvz., kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, žirniai, pupelės, kriaušės, obuoliai, persikai, viso grūdo kviečių košės, jogurtas, sūris gali sukelti pilvuko dieglius.
Retesnės priežastys:
– alergija karvės pienui;
– viduriavimas;
– pieno cukraus (laktozės) netoleravimas.
Kada dėl pilvuko pūtimo kreiptis į gydytoją?
– kai pilvo pūtimas sukelia didžiulį diskomfortą, pvz., sutrinka miegas, valgymas, kūdikis praranda susidomėjimą žaidimais ir kita veikla;
– kai netenka apetito, valgo nenoriai;
– kai neauga ar krenta svoris;
– kai vemia;
– kai užkietėja viduriai arba pasireiškia viduriavimas;
– kai išmatose pastebima kraujo;
– kai pakyla temperatūra (kūdikis sukarščiuoja);
– kai mamai yra neramu, pvz., pilvuką pučiant atsiranda ir kitų bet kokių kūdikio neįprasto elgesio požymių.
Kuo gali padėti patys tėvai?
Reguliariai ir dažnai kūdikį guldykite ant pilvuko, nes tai stiprina tiesiuosius pilvo raumenis. Tvirtesni pilvo raumenys padeda žarnynui atsikratyti dujų.
Darykite švelnų pilvo masažą pagal laikrodžio rodyklę aplink bambą – tai skatina maisto ir dujų judėjimą virškinimo trakte. Masažas pradedamas prie pat krūtinės ląstos, delnus patepus masažo aliejumi. Iš pradžių judesiai turi būti švelnūs, glostantys, palaipsniui virstantys lengvu spaudimu, skatinančiu pilvo raumenų susitraukimą.
Sušildytais delnais švelniai spausdami pilvo sienelę glostykite pilvuką nuo viršutinės pilvo dalies žemyn.
Rankos turi judėti viena paskui kitą. Kaire ranka prilaikykite kūdikio pėdutes, dešiniu delnu glostykite pilvuką nuo viršaus žemyn. Uždėkite rankas iš abiejų pilvuko šonų, braukite nykščiais nuo centro į šonus. Glostykite pilvuką pagal laikrodžio rodyklę aplink bambą.
Dešinės rankos delnu glostykite pilvuko dešinę pusę iš viršaus žemyn. Dešinės rankos delnu glostykite pilvuką iš dešinės į kairę ir žemyn. Dešinės rankos pirštų pagalvėlėmis „vaikštinėkite“ per pilvuką iš kairės į dešinę. Masažo trukmė – 2–4 min. Kuo mažylis neramesnis, tuo masažo trukmė trumpesnė. Jei masažuojant dujos pradeda šalintis, o mažylis leidžia masažuoti toliau, – masažas gali tęstis 4–7 minutes. Netrukus pakartokite procedūrą.
Išbandykite „važiavimą dviratuku“, kai mažylio keliai lenkiami prie pilvuko. Skausmą ramina šiluma.
Mažylį nuogu pilvuku pasiguldykite sau ant pilvo. Kontaktas oda prie odos sušildo ir ramina. Bet ant pilvuko nedėkite šildyklės ir bet kokių šiltų kompresų. Kai kuriems mažyliams padeda 5–7 min trukmės šilto (37–37,5◦C) vandens vonios.
Jei maitinate kūdikį pieno mišiniu, pasitarkite su gydytoju, gal verta duodamą pieno mišinį pakeisti kitu? Jeigu aptikote, kad pilvuko pūtimas atsirado, kai pradėjote papildomai maitinti, sumažinkite įtartino produkto kiekį.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai