Kūdikiams pilvuką skauda ne tik dėl dieglių, kurie paprastai po 3 mėnesių praeina. Dažniausiai pilvuką skauda dėl susikaupusių žarnyne dujų, kurios juda ir sukelia raižymo pojūtį. Dujos žarnyne kaupiasi dėl to, kad kūdikiai prisiryja oro, – ir ne tik valgydami, bet ir čiulpdami čiulptuką ar pirštą, verkdami. Dėl to tampa neramūs, sutrinka valgymas ir miegas, nes dujos sukelia pilvuko skausmą.
Dujų pilvuke mažiau susikaups, kai:
Žindydamos ar maitindamos kūdikį, jo galvą laikysite aukščiau už skrandį, kad pienas nusileistų į skrandžio apačią, o oras susikauptų viršuje ir lengviau pasišalintų pro burną. Jei maitinate iš buteliuko, jį laikysite taip, kad į žinduką nepakliūtų oro.
Kai žindote, patikrinsite, ar taisyklingai kūdikis apžioja spenelį kartu su pigmentiniu laukeliu. Spenelis kartu su jį supančiu pigmentiniu laukeliu turi dingti kūdikio burnoje, o apatinė žindančio kūdikio lūpa turi būti atsivertusi į išorę.
Žindysite ar kitaip maitinsite ramų, neverkiantį kūdikį.
Jei maitinate iš buteliuko, pasistenksite, kad kūdikis apžiotų platų žinduko pagrindą, o ne žinduko galą.
Buteliuką laikysite taip, kad oras susikauptų jo gale, naudosite žindukus su vožtuvu.
Maitindami iš buteliuko kaskart patikrinsite, koks žinduko skylės dydis. Jei pieno mišinys bėga čiurkšle ar išteka retais lašais, vadinasi, skylė netinkama – būtina keisti žinduką, nes kai skylė netinkamo dydžio, kūdikis prisiryja oro. Tinkama skylė yra tokia, kai pienas iš buteliuko teka greitais lašais.
Maitinimo metu padėsite kūdikiui atsirūgti kas 10 minučių po intensyvaus žindymo ar po sumaitinto 80–90 ml pieno mišinio. Kelioms minutėms maitinimą nutrauksite ir prisiglausite stačią kūdikį prie peties.
Po maitinimo padėsite atsirūgti – apie 30 min. palaikysite stačią.
Išbandysite „važiavimą dviratuku“, kai mažylio keliai lenkiami prie pilvuko.
Kartkartėmis pamasažuosite pilvuką sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Masažuojant pilvuką, rankos turi būti šiltos, švelnios, pateptos aliejumi, be ilgų nagų ir žiedų. Masažą pradėkite prie pat krūtinės ląstos, iš pradžių judesiai turi būti švelnūs, glostantys, pamažu virstantys lengvu spaudimu, skatinančiu pilvo raumenų susitraukimą.
Masažo būdų labai daug:
Delnais švelniai glostykite pilvuką nuo viršutinės pilvo dalies žemyn. Rankos tegul juda viena paskui kitą.
Kaire ranka prilaikykite kūdikio pėdutes. Dešiniu delnu glostykite pilvuką nuo viršaus žemyn.
Uždėkite rankas iš abiejų pilvuko šonų, braukite nykščiais nuo centro į šonus.
Glostykite pilvuką pagal laikrodžio rodyklę aplink bambą.
Dešinės rankos delnu glostykite pilvuko dešinę pusę iš viršaus žemyn. Dešinės rankos delnu glostykite pilvuką iš dešinės į kairę ir žemyn.
Dešinės rankos delnu glostykite pilvuką iš apačios į viršų, iš kairės į dešinę ir žemyn.
Dešinės rankos pirštų pagalvėlėmis „vaikštinėkite“ per pilvuką iš kairės į dešinę.
Masažo trukmė 2–4 min. Kuo mažylis neramesnis, tuo masažo trukmė trumpesnė. Jei masažuojant dujos pradeda šalintis, o mažylis leidžia jums masažuoti, pilvuką galite pamasažuoti ilgėliau – 4–7 minutes arba netrukus pakartoti procedūrą.
Duosite dujų kaupimąsi mažinančių vaistų (jų be recepto įsigysite vaistinėse, o instrukcijoje perskaitysite, kaip vartoti).
Pilvuko nešildysite šildytuvu, nedėsite ant jo šilto kompreso.
Rašysite maisto dienoraštį. Jame pažymėsite du dalykus: po kokio žindančios mamos suvalgyto maisto sustiprėjo ar atsirado kūdikio pilvo pūtimas ar po kokio suvalgyto patiekalo papildomai maitinamam kūdikiui sustiprėjo ar atsirado pilvo pūtimas. Jei aptiksite, kad po vienokio ar kitokio maisto sustiprėja ar atsiranda vidurių pūtimas, tokio maisto kiekį sumažinsite, o jei tai nepadės, – jo atsisakysite. Pastebėta, kad dažniau vidurių pūtimą gali sukelti šis žindančios mamos ar kūdikio suvalgytas maistas: kepti ir riebūs patiekalai; ankštinės daržovės (pupelės, žirniai, avinžirniai, pupos, jų sukeliamas vidurių pūtimas išnyksta, kai ankštinius per naktį pamirkysite šaltame vandenyje, po to nupilsite vandenį ir naujame vandenyje išvirsite); kai kurios daržovės – artišokai, šparagai, brokoliai, Briuselio kopūstai, kopūstai, žiediniai kopūstai, agurkai, žaliosios paprikos, svogūnai, žirniai, ridikai; kai kurie vaisiai – abrikosai, bananai, melionai, persikai, kriaušės, slyvos ir žali obuoliai; kviečiai ir jų sėlenos, viso grūdo patiekalai; gazuoti gėrimai, saldūs gėrimai su cukrumi ir ypač su dirbtiniais saldikliais, sultys; daug ląstelienos turintis maistas.
Nedelsiant į gydytoją būtina kreiptis, jeigu pilvuką pradeda pūsti staiga ir smarkai, nes taip gali prasidėti sunki žarnyno liga – jo nepraeinamumas.