Turbūt kiekviena kūdikį auginanti mama sutiks, kad nors trumpam ištrūkti iš namų jau yra įvykis. Šokio ir akrobatikos ant stulpo (pole dance) treniruotes vedanti Irina Storchylo subūrė grupę, kurioje renkasi mamos su kūdikiais. Taip nušaunami net keli zuikiai iš karto: norint pasportuoti, nereikia samdyti auklės, atsiranda galimybė sustiprinti savo kūną ir kartu pabendrauti su kitomis mamomis, ko labai norisi pirmaisiais metais po gimdymo.
Kaip atrodo tos treniruotės?
Irina į specialią grupę „Mama +“ subūrė mamas, kurių vaikučiams jau suėjo 3 mėnesiai. Grupėje yra ir vyresnių vaikų, iki metukų. Kol mažyliai ramūs, mamos greitai padaro apšilimą, o po to pradeda mokytis triukų, sukinių. Vaikučiai visą laiką yra ant mamų rankų arba kilimėlio šalia. O kažkas galbūt ir miega vežimėlyje. Studija pritaikyta taip, kad galima nueiti ramiai pamaitinti ar pakeisti sauskelnes. Jei kuris mažylis miega, visa grupė pritildo muziką ir sportuoja ramiau. O jei nemiega nė vienas, – tada jau ir garsiau galima reikšti emocijas, įsijungti energingesnę muziką.
Žinoma, mažyliai dažniausiai neištveria visos treniruotės, kuri trunka 1 valandą ir 20 minučių, pasimankštinę užmiega, o kartais jiems pasidaro nuobodu, tad būtent jiems įjungiamas vaikiškas grojaraštis. Viena mėgstamiausių dainelių yra „Ežio namas“. O kai ir vaikiška diskoteka jiems nusibosta, mamos ima ant rankų, daro įtupstus, kilnoja kūdikius tarsi kokį sporto inventorių, ir tam „inventoriui“ tai labai patinka.
„Pagimdžiusioms moterims ši grupė patinka dėl to, kad nėra griežto treniruotės grafiko. Kiekviena treniruotė būna pusiau improvizuota. Užsinorėjo vaikelis valgyti, – yra sofa, ant kurios prisėdus galima pamaitinti. Pradėjo verkti, – niekas nežiūrės piktais žvilgsniais, kaip galbūt būtų paprastame sporto klube. Čia labai geranoriška ir supratinga atmosfera. Mažyliai irgi tarpusavyje bando komunikuoti, bando ropoti vienas pas kitą, siekti žaisliukų,“ – pasakoja Irina Storchylo.
Kas ateina?
Šiuo metu „Mama +“ grupę lanko 5–6 moterys su kūdikiais. Yra tokių, kurios niekada nieko nelankė ir po gimdymo nusprendė, kad nori pradėti sportuoti. Motyvacija aiški, nes norisi atgauti buvusią fizinę formą. Bet yra ir tokių, kurios sportavo iki nėštumo, lankė pole dance užsiėmimus, dabar pagimdžiusios tęsia šį hobį.
Naujokės pradeda nuo lengvų ir atsargių judesių, paruošiamųjų pratimų. Tos treniruotės yra smagios, nes visą laiką dinamiškos, nesikartojančios. Tai panašu į šokį. Salėje kiekviena mama su kūdikiu turi savo atskirą stulpą, prie kurio ir sportuoja.
Trenerė – irgi dviejų vaikučių mama
Irina pati augina du vaikus: vyresniajam Levui ketveri, o dukrytė Lesia pusės metų. Irina pradėjo užsiiminėti šia sporto šaka dar neturėdama vaikų. Buvo 23 metų gana apkūni studentė, kuri tuo metu valgė visokį šlamštą ir kuriai nė viena įprasta sporto šaka nekėlė susižavėjimo. Sporto salė, treniruokliai atrodė tikra kančia. Ir tada ji atrado šokį ant stulpo. Pradėjusi lankyti, tiesiog užsikabino, tai buvo smagu, nukrito apie 15 kilogramų. Ir jau po 3 metų pradėjo dalyvauti tarptautinėse varžybose. Laimėjo pirmą pasaulinį čempionatą Honkonge, varžybas Londone ir Rusijoje. Tačiau po sūnelio gimimo nutarė baigti savo kaip sportininkės karjerą ir būti trenere.
„Man pačiai sunku patikėti, bet jau 8 metus dirbu trenere. Įgijau patirties, kaip sportą suderinti su motinyste. Su pirmu vaiku klausiau visokių rekomendacijų, kad nėštumo metu geriau nesportuoti, o pagimdžius į salę grįžti tik po gero pusmečio. Mano pertrauka tada truko pusę metų. Ir blogai, nes grįžusi turėjau daug ką pradėti nuo pradžių, kūnas buvo nusilpęs, praradęs lankstumą. Pradėjusi lauktis antrą kartą, sau pasakiau, kad tokios klaidos nebedarysiu. Pasitariau su savo ginekologe, ji patvirtino, kad įprasta veikla pavojaus nėštumui nekelia, todėl vedžiau treniruotes iki pat gimdymo. Dar ir gimdymo dieną turėjau treniruotę merginoms, bet buvome sutarusios, jei man prasidės sąrėmiai, aš joms nusiųsiu žinutę. Prieš treniruotę parašiau: „Viskas, šiandien manęs nebus“, ir jos suprato. Taigi sportavau iki paskutinės dienos. O gimdyti sekėsi puikiai, pagimdžiau natūraliai, viskas vyko sklandžiai, nes kūnas buvo stiprus ir pasiruošęs. Po dukrytės gimdymo į salę grįžau po dviejų savaičių. Gydytojas man pasakė, jei jaučiuosi gerai (o jaučiausi tikrai gerai), nėra jokių priežasčių, kodėl negalėčiau pradėti lengvų treniruočių. Taip pradėjau sportuoti po porą kartų per savaitę“, – sako Irina.
Kuo šokis ant stulpo naudingas moterims
Irina sako, jog treniruotės moteris išmoko geriau jausti savo kūną, kiekvieną raumenų grupę. Atsiranda ne tik pasitikėjimas savo jėgomis, bet ir supratimas, kaip kiekvienas raumenėlis veikia. „Kai gimdykloje man gydytoja pasakė, kad jau reikia stumti, aš supratau, kokiais raumenimis tai reikia daryti. Treniruotėse išmoksti įsiklausyti į savo kūną. O po gimdymo aš lengvai ant rankų nešioju vaikutį, man visiškai neskauda nugaros – beje, ir per visą nėštumą nežinojau, kas tai yra nugaros skausmai. Nuo pole dance nugara darosi labai stipri, rankos tvirtos, pilvo presas stangrus – tai labai svarbu pirmaisiais metais po gimdymo, kai dažnai tenka nešioti vaikutį ant rankų“, – pasakoja Irina.
Irinos nuomone, ši sporto šaka tinkama maitinančioms moterims, – ji pati šiuo metu maitina dukrytę, o sūnų sportuodama maitino iki 2 metų. Tik svarbu nepersitempti, sportuoti švelniai, įsiklausant į savo kūną. Žinoma, jei moteriai buvo darytas cezario pjūvis, tada treniruotės turi būti individualios, atsargesnės ir prasidėti vėliau, nei po natūralaus gimdymo. Nereikia iš karto užsibrėžti didelių tikslų. Prie kiekvieno sudėtingesnio triuko einama mažais žingsneliais ir savo tempu.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“