Atėjo ruduo – puikus metas pradėti lankyti plukdymą vonelėje arba baseiną.
Konsultuoja Vilniuje bei Klaipėdoje įsikūrusio „Šeimos gerovės centro“ kineziterapeutai
Vandenyje nėštukė
Skirtingi moksliniai tyrimai byloja apie neginčytiną ir visapusę vandens procedūrų naudą kūdikio organizmui – įvairios mankštelės, plukdymai vonelėse ar baseinuose skatina vystymąsi, daro teigiamą įtaką kūdikio protinei raidai.
Tad skubėti į baseiną vertėtų jau šeimos pagausėjimo laukiančioms nėščiosioms. Kineziterapeutai baseinuose būsimų mamų laukia nuo 16 nėštumo savaitės.
Reguliari mankšta vandenyje:
- Gerina nėščiųjų emocinę būklę;
- Gerina bendrą savijautą;
- Stiprina dubens dugno raumenis;
- Mažina juosmeninės nugaros dalies skausmus;
- Gerina miegą.
Mankštos nėščiosioms vandenyje – viena saugiausių ir veiksmingiausių sveikatingumo priemonių, mat kūnas vandenyje tampa kur kas lengvesnis, mažiau apkraunami sąnariai, judesius vandenyje atlikti kur kas lengviau. Beje, teigiamos emocijos garantuotos.
Plukdymas vonelėje
Užmiršti vandens procedūrų nereikėtų ir vaikeliui gimus – jas galima atlikti nuo šeštos gyvenimo savaitės. Kūdikis visą nėštumo laikotarpį išbuvęs mamos gimdoje turi gerai išvystytus įgūdžius judėti vandenyje, todėl po gimdymo svarbu suteikti galimybę jam ir toliau turimus įgūdžius tobulinti.
Reguliarus mažylio plukdymas vonelėje:
- Gerina jo širdies ir kraujagyslių sistemų darbą;
- Gerina kvėpavimo organų veiklą;
- Aktyvina medžiagų apykaitą;
- Stimuliuoja odos receptorius.
Taip skatinamas psichomotorinis kūdikio vystymasis. Dėl šios priežasties kūdikis anksčiau pradeda sėdėti, stovėti ir vaikščioti, taip pat rečiau serga sloga ir kitomis virusinėmis ligomis.
Paprastai prieš kūdikio plukdymą vonelėje kineziterapeutas apžiūri ir įvertina kūdikio raumenų tonusą bei funkcinę raidą. Vėliau atliekama 15 minučių viso kūno apšildomoji mankšta, atsižvelgiant į tai, ar mažyliui reikia atpalaiduojančios, ar raumenis stimuliuojančios mankštos.
Plukdymo metu mažylis skatinamas laikytis ant vandens ir judėti jame. Vonelėje kūdikis įgauna pirmąsias žinias, kaip reikia plaukti ir nardyti.
Plukdymas baseine
Kitas etapas, kuris laukia po plukdymo vonelėse, yra baseino užsiėmimai su tėveliais.
Baseine mažylių laukiama nuo 4 mėnesių. Maudynės baseine kūdikiams ir vaikams suteikia teigiamų emocijų ir stiprina raumenis, todėl mažyliai greičiau vystosi ir auga. Besimankštinantys kūdikiai pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti, būna aktyvesni, fiziškai stipresni nei neplaukiojantys jų bendraamžiai.
Mankštos baseine metu vaikai ir jų tėveliai atlieka įvairiausius pratimus, kurių moko kineziteraupeutai.
Mažyliai žaidadami ir atlikdami įvairiausias užduotis mokosi plaukti ir nardyti, susipažįsta su vandeniu ir lengvai atlieka jų raidą skatinančius pratimus. Į pagalbą pasitelkiant plaukimo inventorių, nuotaikingas daineles bei žaislus, ugdomas vaiko supratimas apie vandenį, o laikas jame tampa smagus ir naudingas.
Ar sezoniškumas turi įtakos? Ar prasidėjus šaltajam sezonui vaikutis nepradės sirgti? Toks nerimas nėra pagrįstas. Užsiėmimai vandenyje užgrūdina vaikus, jie tampa atsparesni ligoms, stiprėja jų imuninė sistema, vaikas rečiau serga kvėpavimo takų ir virusinėmis ligomis. Baseinas yra32,5ºC temperatūros, taigi vanduo šiltesnis nei įprasta, ir mažyliui negresia sušalti.
Sportas nuo mažens – tai „maistas“ kūnui ir smegenims, tai tėvų investicija ne tik į kūdikio, vaiko, bet ateityje ir į suaugusio žmogaus sveikatą.
Daugiau informacijos ČIA
Nuotraukos Dobiliuko foto, fotografuota „Šeimos gerovės centre“.
Teksto autorė Simona Juodsnukienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai