Kūdikiams labai sveika lankyti baseiną, tai visiems aišku. Deja, ne visuose miestuose yra baseinai, tinkami mažiems vaikams.
Kuo baseinas, kuris skirtas būtent kūdikiams, yra ypatingas?
Tokio baseino aplinka turi būti pritaikyta kūdikiams ir tėveliams: yra mažylių vystymo stalai, čiužiniai vystymui, žaislai, galimybė maitinti natūraliai, raminanti muzika. Tėveliai turėtų plukdyti naujagimius baseine, kurio vandens lygis siekia suaugusiojo krūtinę, todėl nereikia būti sulenkta nugara, kaip braidymo baseinėlyje. Tokio baseino vandens temperatūra turi siekti +33°C, oro +23°C, vandenyje turi būti sumažintas cheminių medžiagų kiekis, atsižvelgiant į vaikų baseinų normas. Vanduo turi būti valomas visą parą; įrengta automatinė cheminių medžiagų dozavimo ir švitinimo ultravioletiniais spinduliais (tai leidžia naudoti mažiau chloro) įranga. Visada turi budėti prižiūrintis personalas – kineziterapeutai, kurie moko, kaip taisyklingai kūdikį plukdyti vandenyje.
Bendruose baseinuose chloro koncentracija kur kas didesnė, vandens temperatūra būna paprastai apie +26°C – naujagimiui tokios temperatūros vanduo per šaltas, kai tuo tarpu 3 metų vaikas didelio nepatogumo jau nejaučia.
Naujagimiams į bendrą baseiną eiti nerekomenduojama ir dėl higienos sumetimų. Juk ten besilankančiųjų suaugusiųjų sveikatos būklės šiuo metu, kaip visiems žinoma, niekas atidžiai netikrina (nagų grybelis, odos infekcinės ligos ir pan.).
Nuo kada su vaiku galima eiti į paprastą vaikų baseiną?
Anksčiausiai galima pabandyti nueiti į bendrą baseiną, kai vaikučiui sukanka vieneri metai, tačiau, kaip parodė praktika, mūsų buvę lankytojai dažniausiai sugrįžta atgal dėl labai paprastos priežasties – šilto vandens. Jauniausi baseino lankytojai – 2 savaičių.
Ką mamos su kūdikiais veikia baseine?
Mamos baseine plukdo ir moko nardyti naujagimius, atsižvelgdamos į vaiko amžių ir kineziterapeuto rekomendacijas. Iš pradžių mokoma plukdyti mažylius ant nugaros ar pilvuko, apvertimo vandenyje technikos, vėliau mokoma nardyti – aišku, tik mamai pageidaujant.
Per kiek laiko kūdikį galima išmokyti plaukti?
Išmokyti plaukti kūdikį iki vienerių metų – nelengva, bet įgyvendinama užduotis. Pasiekti šiam tikslui apsilankymo baseine vienąkart per savaitę tikrai nepakaks. Reikia treniruotis bent jau 3 kartus per savaitę, nes, padarius didesnę pertrauką, kūdikis pamiršta įgytus įgūdžius. Pradėti treniruotis baseine galima maždaug nuo trečios savaitės, kai užgyja bambutės žaizdelė. Aišku, tada naujagimį plukdo tėvelis, o nuo 2 mėnesių gali jau prisijungti ir mama.
Kokiems vaikams ypač rekomenduojamas baseinas?
Lankyti baseiną rekomenduojama visiems vaikams. Jeigu naujagimio raumenų tonusas padidėjęs ar sumažėjęs, baseinas rekomenduojamas kaip gydomoji procedūra.
Ar yra ligų ar būklių, kai baseino lankyti negalima?
Negalima lankyti baseino, jei vaikas karščiuoja, sloguoja, viduriuoja, vemia, jei jis alergiškas baseino vandeniui, serga atopiniu dermatitu. Pastaruoju atveju reikia stebėti, ar oda po maudynių dar labiau neišsausėja.
Sakoma, kad sloguojančiam kūdikiui treniruotė baseine bus tik į naudą?
Sloguojančio vaiko vesti į baseiną nerekomenduojame. Jo būklė po maudynių gali pablogėti arba jis gali užkrėsti kitus vaikus (juk sloga dažniausiai būna virusinės infekcijos požymis). Jei vaikas sloguoja dažnai, patartume vaiką dažniau vesti į baseiną jam nesloguojant – taip grūdinti vaikučio organizmą.
Ar vonia gali pakeisti baseiną?
Vonia gali pakeisti baseiną tik iš dalies. Joje galima puikiai atlikti grūdinimo procedūras, tačiau plaukimo metu atliekamų judesių neatliksi dėl vietos stokos.
Vonioje plukdyti tinka tik naujagimius. Namie plukdyti ir nardyti naujagimius patariama tik po to, kai išmoksite, kaip tai reikia atlikti taisyklingai (tai parodys ir pamokys kineziterapeutai užsiėmimų baseine metu).
Kokių plaukimo reikmenų tėvai turėtų nupirkti kūdikiui, lankančiam baseiną?
Kūdikiui-plaukikui vykstant į baseiną reikia specialių plaukimui skirtų sauskelnių, paklotėlio, ant kurio bus pervystomas, rankšluosčio, vatos ausytėms išvalyti bei pieno mišinio papildomam maitinimui, jei mama nemaitina natūraliai. Prieš treniruotę rekomenduojama nepermaitinti kūdikio – jis gali atpilti.
Ar vaikai baseine nesušąla?
Vandens temperatūra baseine siekia +32-34°C, oro temperatūra – +22-24°C. Taigi sušalti tikrai nėra galimybės. Tokia temperatūra – naujagimiui tinkama. Prieš pradedant lankytis baseine rekomenduojama namuose maudant kūdikį mažinti vandens temperatūrą po 1°C per savaitę (nuo 37 iki 33°C). Taip kūdikis bus pripratintas prie šaltesnio vandens.
Prisiminkite, kad gamta „sukūrė“ vaikus ne naujagimių palatai, o realioms sąlygoms, kuriose net karštą vasarą temperatūra kartais gali nukristi ir iki +10°C.
Kaip pasikeičia vaikai, palankę treniruotes ilgiau?
Baseino nauda vaikui:
Apsilankymai baseine gerina smegenų kraujotaką (o kūdikiui – ir psichomotorinį vystymąsi) – vėliau protinis darbas bus efektyvesnis.
Vandens aplinka svarbi užmezgant gilų psichoemocinį motinos ir vaiko ryšį.
Buvimas vandenyje sudaro kūdikiui sąlygas atlikti įvairius judesius, kurių daugelio neįmanoma atlikti būnant ne vandenyje. Tai ir vėl teigiamai veikia psichomotorinį vystymąsi.
Daugkartinis kūdikio nardinimas sukelia saikingą hipoksiją (deguonies badą), o tai teigiamai veikia kai kurias patologines būsenas. Sulaikant kvėpavimą skatinama vidaus organų veikla. Be to, saikinga hipoksija skatina vystytis galvos smegenų žievę.
Nardinant mažėja stresas.
Vanduo kūdikiui – tobula aplinka stiprinti ir lavinti raumenis.
Rečiau susergama kvėpavimo sistemos ligomis.
Vaikas mokosi būti kolektyve, prisitaikyti naujoje aplinkoje.
Kuo kūdikis mažesnis, tuo geriau jis jaučiasi vandenyje. Iki 4 mėnesių kūdikis turi plaukimo refleksą, moka sulaikyti kvėpavimą paniręs vandenyje. Vėliau šis refleksas išnyksta. Rekomenduojama pradėti plaukioti baseine iki 2-3 mėnesių – tada būna geresni rezultatai. Lankymasis baseine – tai ne tik plaukimo treniruotės, bet ir džiugios bei teigiamos emocijos kartu su visa šeima. Į baseiną lipa vienas suaugęs šeimos narys, o kiti šeimos nariai gali stebėti treniruotę būdami ant kranto. Ne tik tėvai bendrauja tarpusavyje – tą patį daro ir mažyliai. Tai pirmas draugų kolektyvas, į kurį papuola naujagimiai.
Ar reikia po baseino treniruotės vaiką nuprausti švariu vandeniu?
Po baseino naujagimiai po dušu nemaudomi. Jie bus maudomi namuose vonelėje. Vyresni vaikai, kurie jau moka vaikščioti, gali maudytis ir duše. Kremu tepti vaiką po maudynių baseine reikėtų, jei vaiko odelė sausa, nes chloras, esantis baseino vandenyje, dar labiau sausina odą. Dabar odos priežiūros priemonių yra įvairiausių, tačiau kūdikiams ir mažiems vaikams reikėtų rinktis tik specialiai jiems skirtas priemones, nes jos paprastai yra bekvapės ir be konservantų, greitai įsigeria, lengvai pasiskirsto, yra švelnios ir neagresyvios.
Ar baseine neužsikrės grybeliu?
Grybeliu gerame baseine vaikutis tikrai neužsikrės, nes:
tikrinami tėvai,
prieš įlipant ir išlipant iš baseino suaugę asmenys purškiasi kojas specialiu antigrybeliniu tirpalu,
baseino patalpos valomos antigrybelinėmis priemonėmis po kiekvieno užsiėmimo,
baseino vanduo valomas ir dezinfekuojamas nepertraukiamai visą parą.
Ar kūdikis nesusirgs ausų uždegimu, jei į ausis pribėgs vandens?
Ausų uždegimu vaikutis nesusirgs, jeigu ausys po maudynių bus išvalytos sausai prieš išeinant laukan.
Konsultavo gydytoja reabilitologė Asta Savickienė
„Mamos žurnalas“