
5 metų sūnus nuo kūdikystės lanko baseiną. Jam labai patinka, bet turime bėdą – sūnui po plaukiojimo labai niežti ausų landas.
Jis kasosi, oda ties ausies landomis paraudusi, pleiskanojanti.
Maudytis su kepuraite nesutinka. Ką patartumėte?
Konsultuoja pediatrė Dalė Jankauskienė
Kas yra „plaukiko ausis“
Jei niežti, skauda ausį, ypač patempus ausies lazgelį, jei pastebėjote išskyras iš ausies ar net susilpnėjo klausa – tai gali būti išorinės ausies uždegimas. Kadangi panašiais simptomais gali pasireikšti ir kitos ausų ligos, tikslią diagnozę nustatys tik gydytojas, apklausęs, apžiūrėjęs ligonį bei atlikęs reikiamus tyrimus. Todėl pirmas mano patarimas – parodykite sūnų ausų-nosies-gerklės ligų gydytojui.
Ausims kenkia chloras
Išorinės ausies uždegimu dažniausiai serga žmonės, daug laiko praleidžiantys vandenyje. Neretai šia liga serga plaukikai, todėl pastebima ausies pakitimų dar vadinamų „plaukiko ausimi“. Ypač dažnai išorinės ausies uždegimu suserga besimėgaujantys vandens malonumais baseine. Tačiau tiems, kurie mėgsta maudytis natūraliuose vandens telkiniuose (ežeruose, upėse, jūroje), išorinės ausies uždegimas pasitaiko rečiau. Kodėl? Mat ausiai gerokai labiau kenkia chloruotas vanduo nei natūralus. Į ausį patekęs chloruotas vanduo paverčia vidinę ausies terpę šarmine (normaliai ji yra rūgštinė) ir sukuria itin geras sąlygas bakterijoms ir grybeliams augti.
Pažeistas vaško barjeras
Ligos priežastis gali būti pažeistas apsauginis vaško barjeras. Vanduo ar drėgmės perteklius nuplauna ausies kanalo apsauginį vaško barjerą ir sudaro palankias sąlygas bakterijoms augti. Ne tik mėgstantys maudynes gali susirgti išoriniu ausies uždegimu, bet ir tie, kurie gyvena drėgnoje aplinkoje ar gausiai prakaituoja, gerai neišsausina ausų po dušo ar vonios. Apsauginis vaško barjeras taip pat pažeidžiamas neteisingai naudojantis ausų krapštukais. Ausis valytis reikia atsargiai, nestumti krapštuko giliai. Pakanka vatos gabaliuku pavalyti tik ištekėjusią sierą, nes ta, kuri liko viduje, saugo ausį.
Nėra „nekalta“ liga
Išorinės ausies uždegimą gali sukelti ir traumos metu patekusi infekcija, kontaktinis uždegimas dėl ausies auskarų ar vietiškai vartotų medikamentų, išplitusi egzema, komplikavęsis vidurinės ausies uždegimas.
Pavojus kyla ligai išplitus į aplinkinius audinius, galimos rimtos komplikacijos – osteomielitas (kaulų uždegimas), celiulitas (poodinių minkštųjų audinių uždegimas). Taigi išorinės ausies uždegimas nėra jau tokia „nekalta“ liga.
Kaip gydyti „plaukiko ausį“
Gydant išorinį ausų uždegimą visų pirma išvaloma ausies landa ir išorinis ausies kanalas (negalima to daryti namuose), paprastai skiriami vietiniai antibiotikai ir tik ligai išplitus – bendrojo poveikio. Taip pat skiriama nuskausminamųjų ir antihistamininių vaistų. Gydymą skiria gydytojas.
Visada geriau ligos išvengti, nei ją gydyti. Ką gi reiktų daryti? Visų pirma – tinkama ausų higiena. Neplaukite ausų su muilu (susidaro šarminė terpė, palanki mikroorganizmams vystytis), tinkamai išsausinkite ausis (ypač tai svarbu dažnai maudantis baseine), venkite ausis valytis ausų krapštukais.
Ausims sausinti yra specialios purškiamos į ausį priemonės, kurias naudojant vanduo greitai išgarinamas ir nepažeidžiamas apsauginis ausies vaško barjeras bei netraumuojama ausies landa.
„Mamos žuralas“